Data publikacji:

Jakie zasilacze do komputerów? Ranking najlepszych

 Zasilacze do komputerów to często pomijany element składowy pecetów. Wiele osób zapomina bowiem, że urządzenia ten nie tylko dostarczają energii podzespołom, ale chronią je również przed groźnymi przepięciami w sieci elektrycznej. Dowiedz się zatem, jak wybrać odpowiedni zasilacz i poznaj najlepsze modele dostępne obecnie na rynku.
zasilanie
Zasilacze komputerowe, często określane też angielskim skrótem PSU, są niezbędnym elementem budowy komputerów. Od czasu pojawienia się pierwszych modularnych komputerów PC, co nastąpiło w latach 80., wygląd zewnętrzny oraz możliwości PSU nie uległy drastycznym zmianom.

W tym czasie ich projektanci pracowali jednak w pocie czoła nad udoskonaleniem ich komponentów oraz wydajności energetycznej. Najlepsze współczesne zasilacze do komputerów są efektem tych wieloletnich wysiłków. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych urządzeń oraz przedstawiamy topowe modele w kliku kluczowych kategoriach.

Jak mocnego zasilacza potrzebujesz?

Wybierając nowy zasilacz komputerowy, w pierwszej kolejności zwrócisz uwagę na jego maksymalną moc. Zdeterminuje ona to, ile energii elektrycznej zostanie dostarczone podzespołom pecetach. Poznanie energetycznego zapotrzebowania komputera nie jest łatwe, bowiem znaczenie ma tu każdy zainstalowany komponent.

Do najbardziej prądożernych należą bez wątpienia karty graficzne oraz procesory. Jeżeli nie masz ochoty ręcznie sprawdzać każdej części PC, możesz skorzystać z łatwych w obsłudze sieciowych kalkulatorów mocy PSU, znajdziesz je np. na stronach firmy Cooler Master lub Seasonic.

Ogólnie przyjęło się, że dla przeciętnego peceta do pracy i zabawy wystarczające będą zasilacze o mocy od 450 do 650 watów. Mocniejsze modele skierowane są do osób korzystających z najpotężniejszych kart graficznych, bardzo wydajnych procesorów oraz większych systemów chłodzenia. Przydają się również we wszelkich zastosowaniach specjalistycznych (serwery, stacje robocze). Warto podkreślić, że wymiary tych urządzeń (zwłaszcza o mocy ponad 1000 W) odbiegają od standardowych i wymagają one dodatkowego miejsca w obudowie.

Konstrukcja zasilacza

Ze względu na budowę zasilacze dzielimy na modele standardowe, pół modularne oraz modularne. W tych ostatnich możesz swobodnie odłączyć wszystkie kable zasilające podzespoły komputera. Jest to świetne rozwiązanie, które zapobiega nadmiernej plątaninie przewodów w obudowie. Ułatwia też wymianę uszkodzonych kabli i pozwala na dokupienie ich niestandardowych wersji. W modelach pół modularnych na stałe zamontowany jest jeden lub dwa najważniejsze kable (w tym 24-pinowe zasilanie płyty głównej). Standardowe PSU nie oferują z kolei takich udogodnień. W tej chwili najtańsze modele modularne kupisz już w cenie około 200 złotych.

Sprawność energetyczna zasilacza

O jakości zasilacza świadczy również jego sprawność energetyczna. Dla zasady, im będzie ona wyższa, tym lepiej. PSU traci wówczas mniej pobieranej energii, co przekłada się nie tylko na mniejsze zużycie prądu, ale także niższe temperatury pracy nawet w trudnych warunkach. Od 2004 roku standardem branżowym jest certyfikat 80 Plus, który przyznawany jest przez niezależną organizację. Określa on sprawność sprzętu przy 20, 50 oraz 100-procentowym obciążeniu.

W tej chwili istnieje w sumie sześć certyfikatów o rosnących wymaganiach. Wszystkie zasilacze na rynku spełniają wymogi podstawowego certyfikatu (80 Plus). Markowy sprzęt posiada zazwyczaj trudniejsze do zdobycia certyfikaty Bronze i Silver, najlepsze modele posiadają z kolei oznaczenia Gold, Platinium oraz Titatnium (te dwa ostatnie pojawiają się jedynie w sprzęcie specjalistycznym wartym nawet kilka tysięcy złotych).

Najlepsze zasilacze komputerowe

Seasonic Prime Titanium TX-1000 – najlepszy zasilacz do komputera 1000 W

Niezwykle wydajny profesjonalny zasilacz komputerowy o mocy 1000 W. Jakość jego pracy gwarantuje certyfikat 80 Plus Titanium. Sprzęt ma w pełni modularną budowę i nawet przy wysokim obciążeniu pozostaje niezwykle cichy. Producent zastosował tu najlepsze komponenty elektroniczne na rynku.

Corsair RM750x 750 W – najlepszy zasilacz do komputera 750 W

W pełni modularny 750-watowy zasilacz komputerowy stworzony z myślą o gamingowych komputerach, który posiada certyfikat 80 Plus Gold. Model bez problemu zapewni energię najmocniejszym kartom graficznym i procesorom na rynku. We wnętrzu znajdziemy podzespoły najwyższej jakości oraz wydajny wentylator o średnicy 14 centymetrów. Dodajmy, że producent zapewnia aż dziesięcioletnią gwarancję pracy urządzenia.

XPG Core Reactor 650 W – najlepszy zasilacz do komputera 650 W

Wysokiej jakości zasilacz o mocy 650 W, który posiada certyfikat 80 Plus Gold. Jeden z najlepszych i najwydajniejszych modeli w swojej kategorii, posiadający w pełni modularną budowę oraz wentylator o średnicy 12 centymetrów. Za sprzęt zapłacimy około 450 złotych.

SilentiumPC Vero L3 Bronze 600 – najlepszy zasilacz do komputera 600 W

Świetny zasilacz komputerowy o mocy 600 W ze standardową konstrukcją (brak odczepianych kabli). Urządzenie otrzymało certyfikat 80 Plus Bronze i jest dostępne w cenie około 220 złotych.

SilentiumPC Vero L3 Bronze 500 W – najlepszy zasilacz do komputera 500 W

500-watowa wersja SilentiumPC Vero L3, która poza mniejszą mocą nie różni się od swojego silniejszego wariantu. Model dostaniemy w atrakcyjnej cenie poniżej 200 złotych.

Corsair CX450M – najlepszy zasilacz do komputera 450 W

Pół modularny zasilacz firmy Corsair o mocy 450 W, który posiada certyfikat 80 Plus Bronze. Produkt odznacza się wysoką jakością wykonania podzespołów oraz wydajnym wentylatorem o średni 12 centymetrów. Cena to około 300 złotych.
Autor: Michał Kułakowski