Data modyfikacji:

Jaki tuner DVB-T2 z funkcjami Smart TV?

Nowa era naziemnej telewizji cyfrowej to szereg korzyści dla jej użytkowników. Mogą oni liczyć na wyższą jakość obrazu i dźwięku, a także większą liczbę kanałów. Jeśli nie posiadamy telewizora przystosowanego do nowego standardu, a nie chcemy wymieniać go na nowszy model, dobrym rozwiązaniem będzie zakup urządzenia, jakim jest tuner DVB-T2 z funkcjami Smart TV.

telewizor

Co zmieni technologia DVB-T2?

Zmiana systemu nadawania powstała na skutek rozbudowy sieci 5G i konieczności zwolnienia określonych pasm nadawania. Z tego faktu wynika większa kompresja danych, dzięki czemu naziemna telewizja cyfrowa będzie mogła zaoferować więcej, niż do tej pory. Zmniejszenie ilości zajmowanych pasm nie wpłynie na obniżenie jakości telewizji, a wręcz przeciwnie. Technologia DVB-T2 to zupełnie nowy system, który pozwala na przesłanie większej ilości danych. Dotychczasowy system nadawania, czyli DVB-T pierwszej generacji, pozwalał na przesyłanie danych z prędkością około 25 megabitów na sekundę, podczas gdy DVB-T2 osiąga wynik blisko 40 megabitów.

W ramach tej zmiany możliwe będzie odbieranie przez użytkowników telewizji naziemnej większej liczby kanałów, a także zagwarantowanie lepszej jakości dźwięku i obrazu wyświetlanej treści. Od połowy 2022 roku w ramach darmowej, naziemnej telewizji cyfrowej zyskamy dostęp do telewizji w jakości Full HD, a także dźwięku wielokanałowego w wyższej niż dotychczas jakości Dolby Digital Plus.

Czy w związku ze zmianą standardu nadawania konieczna będzie zmiana telewizora?

Wszyscy pamiętamy, jak wiele zamieszania wywołała zmiana sposobu nadawania telewizji naziemnej z analogowej na cyfrową. Był to niesamowity przełom technologiczny, który wymagał od wielu użytkowników przystosowania swojego sprzętu do takich rozwiązań. W tym wypadku sprawa będzie wyglądała podobnie. 

Fakt przejścia telewizji cyfrowej ze standardu DVB-T na DVB-T2 jest znany od kilku lat. Z tego powodu producenci sprzętu RTV przygotowywali na to swoje produkty, np. telewizory DVB-T2. Wśród telewizorów wyprodukowanych w latach 2015-2017 znajdziemy zarówno te, które posiadają wbudowany tuner DVB-T2 oraz te, które nie mają go w swojej konstrukcji. Jeśli weźmiemy na tapet modele z lat 2018-2019, ogromna część z nich będzie przystosowana do nowej technologii, z kolei wszystkie modele oddane do sprzedaży po 2020 roku mają tuner DVB-T2. 

Jeśli posiadamy model wyprodukowany między rokiem 2015 a 2019, wystarczy sprawdzić, czy nasz telewizor przystosowany został do nowego standardu. Informacja ta powinna znajdować się na opakowaniu telewizora lub w instrukcji obsługi. Jeśli ich nie posiadamy, możemy odwiedzić stronę producenta, na której znajdziemy informacje o wszystkich parametrach naszego sprzętu. Dla posiadaczy starszych modeli telewizorów mamy dobrą wiadomość. Tak samo jak podczas poprzedniej zmiany w telewizji naziemnej, tak i w tym razie istnieje możliwość zakupu urządzenia umożliwiającego odbiór telewizji w nowym standardzie, jest nim dekoder DVB-T2 HEVC Smart TV.

Jaki dekoder DVB T2 Smart TV wybrać?

Dekoder telewizyjny to urządzenie, którego, jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem jest dekodowanie sygnału telewizyjnego na taki, który telewizor będzie w stanie odczytać. Na rynku dostępnych jest wiele takich urządzeń umożliwiających zmianę pasma nadawania cyfrowej telewizji naziemnej. Wśród nich wyróżnić możemy te najbardziej podstawowe, których cena oscyluje w granicach 100 złotych. Ich jedyną funkcją jest jedynie odbiór telewizji cyfrowej. Nie gwarantują użytkownikowi żadnych dodatkowych benefitów. Jeśli zdecydujemy się na odrobinę droższe urządzenie wysokiej klasy, możemy mieć pewność, że sygnał będzie odbierany w sposób poprawny, a urządzenie nie zepsuje się po krótkim czasie użytkowania. 

Spora część z dostępnych na rynku dekoderów poza funkcją odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie nadawania, proponuje użytkownikowi także inne, dodatkowe funkcje. Wśród nich wymienić można, chociażby odbiór telewizji satelitarnej, a także Smart TV, czyli moc możliwość związanej z telewizją przez Internet. Jednym z takich urządzeń jest chociażby Android Smart TV Box z dekoderem DVB T2.

Tuner DVB-T2 Smart TV i jego możliwości

Zmiana w sposobie nadawania telewizji, o której mowa w tym artykule, wejdzie w życie wraz z końcem czerwca 2022. Warto się na nią przygotować wcześniej, aby nie dać się zaskoczyć nagłym brakiem możliwości oglądania naziemnej telewizji cyfrowej. Planując zakup dekodera warto zdecydować się na wielofunkcyjne rozwiązanie, które pozwoli nam w pełni wykorzystać potencjał, jaki daje technologia DVB-T2. Wysokiej klasy dekoder pozwoli nam na oglądanie telewizji w rozdzielczości Full HD lub nawet wyższej oraz sprawi, że będziemy mogli cieszyć się wielokanałowym dźwiękiem, co bezpośrednio przekłada się na doznania podczas oglądania ulubionych programów, seriali, filmów czy wydarzeń sportowych.
Przystawka Smart TV z tunerem DVB-T2 może dostarczać obrazu w jakości 4K dla jeszcze lepszych wrażeń wizualnych. Dodatkowo, urządzenie można podpiąć do dowolnej sieci internetowej, jeśli zakupiony przez nas sprzęt posiada odpowiedni moduł – również bezprzewodowo.

Dzięki temu zyskamy dwie funkcje, poza odbieraniem naziemnej telewizji cyfrowej zyskujemy dostęp do Internetu w naszym telewizorze, co pozwoli nam odkrywać ulubione treści na dużym ekranie, korzystanie z aplikacji czy platform wideo. Android Smart TV Box z dekoderem DVB-T2 pozwala również na udostępnianie treści bezpośrednio z telefonu na telewizor, dzięki czemu możemy na przykład dzielić się z przyjaciółmi wspomnieniami z wakacji utrwalonymi na zdjęciach w telefonie. 

Aby podłączyć to urządzenie do telewizora, wystarczy najprostszy kabel HDMI. Sama instalacja również nie jest skomplikowana i zajmuje dosłownie chwilę. Jeśli zdecydujemy się na model z systemem Android, zyskamy dostęp do niezliczonej liczby aplikacji ze sklepu Google Play. Urządzenia te kosztują w granicach 250 złotych, cena ta jest dużo niższa, niż zakup nowego telewizora, dlatego dekodery Smart TV to świetna opcja dla wszystkich, którzy cenią funkcjonalność i oszczędność.
Autor: Marcin Krawczyk