Data publikacji:

Jaki zasilacz do karty graficznej GeForce RTX 4070, 4070 Ti i 4070 Super?

Pierwsze karty graficzne GeForce z serii RTX 4000 zadebiutowały w sprzedaży pod koniec 2022 roku, a najnowsze modele z serii pojawiły się na początku 2024 roku. Układy są kolejną generacją sprzętu, która przypieczętowała dominacje Nvidii na rynku komputerowych GPU, przeznaczonych zarówno dla graczy, jak i profesjonalistów. Inwestując w kartę z serii RTX 4000, mamy pewność, że posłuży nam ona przez co najmniej kilka lat, dlatego podpowiadamy, jak odpowiednio dobrać zasilacz do peceta, aby karta mogła działać bez najmniejszych problemów. 
jaki zasilacz do rtx 4070

Zasilacz komputerowy a karty graficzne – co warto wiedzieć?

Gamingowe karty graficzne, do których zaliczają się układy z serii GeForce 4000, są najbardziej prądożernym komponentem komputera. Wynika to wprost z ich ogromnej mocy obliczeniowej, za którą odpowiadają setki chipów, a także superszybkie kości pamięci. W trakcie pracy generują one duże ilości ciepła, które musi być usunięte za pomocą wbudowany wentylatorów. Te z kolei również wymagają większego zasilania w zależności od obciążenia układu. Jeżeli kartę graficzną połączymy z mocnym procesorem ze średniej półki (zalecanym w przypadku większości gamingowych konfiguracji), a także kilkom dyskami, potrzeby energetyczne komputera okazują się bardzo duże. 
Za dostarczanie mocy pecetowi odpowiada zasilacz komputerowy (PSU). Przeglądając ofertę dostępnych w sklepach modeli, zauważamy, że każdy z nich ma ograniczenia, jeżeli chodzi o ilość dostarczanej pecetowi mocy, która jest oczywiście wyrażona w watach. Dlatego w trakcie składania lub ulepszania komputera nigdy nie należy ignorować zasilacza – musi on koniecznie być dopasowany do zsumowanych potrzeb energetycznych wszystkich zainstalowanych w maszynie komponentów. Niedostateczna ilość mocy sprawia, że komputer może niespodziewanie się zawieszać, resetować, możemy też zauważyć problemy z wydajnością podczas korzystania z aplikacji gier intensywnie korzystających z zasobów peceta. 
Dopasowanie zasilacza do karty graficznej i reszty komputera stanowi zazwyczaj pewien problem. Użytkownicy mają nieraz wątpliwości, czy posiadany już model PSU wystarczy np. w zupełności nowemu GPU i procesorowi. Czasem po wymianie sprzętu nie widzimy żadnych problemów i działa on świetnie, ale po uruchomieniu ulubionej gry od razu zauważamy anomalie. Wynika to z faktu, że komponenty PC nie pobierają nieustannie takiej samej ilości energii elektrycznej. Zapotrzebowanie na zasilanie zmienia się dość drastycznie w zależności od sytuacji. 
Producenci kart graficznych i procesorów w specyfikacji sprzętu podają współczynnik TDP (ang. thermal design power), który wyrażany jest w watach. Daje on nam pewne wyobrażenie o zapotrzebowaniu sprzętu na energię elektryczną. Warto jednak podkreślić, że współczynnika TDP nie należy mylić z zużyciem prądu, parametr opisuje bowiem ilość ciepła generowanego przez układ przy maksymalnym możliwym obciążeniu, co zdarza się niezwykle rzadko przy normalnym użytkowaniu. Dla przykładu TDP w kartach graficznych GeForce RTX 4070 Ti wynosi ok. 285 W. 
W obliczeniu ogólnego zapotrzebowania komputera na energię elektryczną pomagają specjalne kalkulatory dostępne w sieci, w których po prostu wybieramy z listy posiadane komponenty, a w podsumowaniu otrzymujemy informację o zalecanej mocy zasilacza. Kalkulator bierze nawet pod uwagę zapas mocy, który powinien wynosić od kilkunastu do dwudziestu procent ogólnego zużycia energii przez PC. 

Jaki zasilacz do kart graficznych GeForce RTX 4070, 4070 Ti i 4070 Super?

Na szczęście producenci układów GeForce nie zmuszają nas do samodzielnego obliczania zapotrzebowania energetycznego całego komputera. Dla ułatwienia w specyfikacji technicznej kart znajdziemy informację nie tylko o TDP danego modelu (współczynnik może różnić się nieco w zależności od wybranego wariantu), ale także zalecaną minimalną moc zasilacza.
W przypadku kart graficznych GeForce RTX 4070 producenci radzą, aby w komputerze znajdował się zasilacz o minimalnej mocy 650 W.
Dla silniejszych kart GeForce RTX 4080 Ti i RTX 4070 Super zaleca się zasilacze o mocy 750 W
W obu wypadkach modele o podanych parametrach powinny w zupełności wystarczyć w sytuacji przeciętnej konfiguracji sprzętowej (procesor ze średniej półki, kilkuelementowe chłodzenie obudowy, jeden dysk lub dwa dyski SSD). Jeżeli w komputerze zainstalowaliśmy najmocniejsze CPU z dużym wentylatorem, chłodzenie wodne lub wiele dysków, w tym bardziej energożerne napędy HDD, warto dla spokoju sięgnąć po PSU o zasilaniu ok. 50–100 W wyższym od zalecanego.
Na wydajność zasilacza wpływa też mocno jego sprawność energetyczna. Im jest ona wyższa, tym efektywniej wykorzystuje on pobieraną energię, co przekłada się na niższe zużycie energii, niższą temperaturę i większe bezpieczeństwo pracy. 
Sprawność energetyczną zasilaczy można porównać bardzo łatwo dzięki certyfikatom 80 Plus:
  • certyfikat 80 Plus (sprawność 82%),
  • certyfikat 80 Plus Bronze (sprawność (85%),
  • certyfikat 80 Plus Silver (sprawność 87%),
  • certyfikat 80 Plus Gold (sprawność 90 %),
  • certyfikat 80 Plus Platinum (sprawność (92%),
  • certyfikat 80 Plus Titanium (sprawność (94%).
  • Ponieważ karty graficzne GeForce RTX 4070, 4070 Ti i 4070 Super nie należą do najtańszych, warto zainwestować w zasilacze z certyfikatem Gold lub Silver, ponieważ gwarantują one nie tylko lepszą wydajność, ale zbudowane są też z wyższej jakości komponentów. Ponadto wyposaża się je w dodatkowe filtry chroniące przed przepięciami, które mogą uszkodzić delikatne układy GPU.
    Zdjęcie: Envato Elements