Data publikacji:

Xbox Series X vs PC. Jaki komputer jest podobny do nowego Xboxa?

Choć konsole w Polsce zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością, to jednak wciąż wydaje się, że dominującą platformą w naszym kraju są komputery osobiste. Czasami warto jednak spróbować czegoś nowego, dlatego koniecznie zapoznajcie się z tym tekstem, żeby zobaczyć, co ma do zaoferowania nowy Xbox dla osób, które wolą grać na pececie. A jeśli nie planujecie przesiadki na konsolę, to zobaczcie, ile będziemy musieli wydać, żeby złożyć PC o parametrach podobnych do Series X.

xbox series x vs pc

Parametry techniczne Xbox Series X – jak potężna jest konsola Microsoftu?

Twórcy platformy Xbox Series X chcą rozpocząć nową generację konsol z mocnym przytupem. Microsoftowi zależało na tym, żeby ich nowe urządzenie jak najbardziej spełniało oczekiwania graczy, którym zależy na rozdzielczości 4K oraz stabilnych sześćdziesięciu klatkach na sekundę.

Specjalnie zaprojektowany pod ten sprzęt dysk SSD zapewni bardzo szybki przepływ danych, co może znacząco skrócić ekrany wczytywania w grach względem standardowych dysków. Ponadto karta graficzna wspiera coraz bardziej popularną technologię ray tracingu, która polega na precyzyjnym śledzeniu promieni światła w grach w czasie rzeczywistym.

A jak dokładnie prezentują się podzespoły Xbox Series X? Poniżej zamieszczam dokładną rozpiskę opartą o informacje udostępnione przez producenta:

  • Procesor: AMD Zen 2 (7nm) 3,8 GHz, 8 rdzeni / 16 wątków
  • Proces technologiczny: 7nm Enchanced TSMC
  • Karta graficzna: AMD RDNA 2 - 1,825 GHz, 52 jednostki obliczeniowe
  • Moc obliczeniowa: 12 TFLOPS
  • Pamięć RAM: 16 GB GDDR6, przepustowość 10 GB - 560 GB/s i 6 GB - 336 GB/s, magistrala 320 bit
  • Dysk SSD – 1000 GB Custom PCIe 4.0, 2,4 GB/s – 4,8 GB/s
  • Rozszerzenie pamięci na dane: karta pamięci 1000 GB
  • Napęd optyczny: 4K UHD Blu-ray
  • Wymiary: 301 x 151 x 151 mm
  • Waga: 4,45 kg

Xbox Series X vs PC – ile kosztuje konsola Microsoftu?

Jeżeli jesteście zainteresowani kupnem najnowszej konsoli Microsoftu, to musicie przygotować zaledwie 2249 złotych. Piszę zaledwie, ponieważ ta suma jest znacznie niższa, niż w przypadku komputerów osobistych, które miałyby oferować podobną jakość, co Xbox Series X.

Warto więc przeanalizować dokładnie, ile będą kosztowały poszczególne podzespoły do pecetów. Poniżej nie biorę pod uwagę gotowych zestawów, tylko przyjrzę się każdemu elementowi z osobna. Dzięki temu będzie łatwiej ustalić realny koszt mocnego komputera, ponieważ w zestawach często dopłacamy za samą robociznę.

Oczywiście trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że konsole to dosyć specyficzne urządzenia o zamkniętej konstrukcji. Zaprojektowane one zostały w taki sposób, żeby idealnie współgrać z resztą podzespołów, przez co nawet słabszy procesor konsoli może być o wiele wydajniejszy od takiego samego modelu umieszczonego w pececie.

Jaki komputer będzie podobny do konsoli Xbox Series X?

Procesor w PC

Odpowiednikami xboksowego procesora AMD Zen 2 są modele AMD Ryzen z serii 3000. Jeżeli mielibyśmy porównywać dokładnie parametry, to najbliżej jest wersja Ryzen 7 3700X, która także posiada 8 rdzeni oraz 16 wątków.

Procesor ten oferuje natomiast większe taktowanie – w trybie przyspieszenia wynosi ono nawet 4,4 GHz, zaś bazowe obliczone zostało na 3,6 GHz. Series X ma „jedynie” do zaoferowania taktowanie na poziomie 3,8 GHz. Różnica jest jednak niewielka, dlatego dla przeciętnego użytkownika nie powinna mieć znaczenia. Koszt procesora Ryzen 7 3700X wynosi ok. 1300 zł.

Karta graficzna do PC

Najłatwiejszym sposobem na porównanie kart graficznych jest określenie liczby teraflopów, czyli jednostek mocy obliczeniowej komputerów. Oczywiście nie jest to dokładna statystyka, ponieważ ustalenie, ile karta graficzna ma TFLOPs zależy m.in. od sposobu liczenia parametru. Niemniej, na takim poziomie odstępstwa pod względem jakości nie są znacząco duże.

Na ten moment najbardziej atrakcyjnymi alternatywami dla xboksowego AMD RDNA 2 są takie karty jak znacznie lepszy GeForce RTX 2080 Ti (13.45 TFLOPs) oraz porównywalny Radeon RX Vega 64 (12.66 TFLOPs). Cena podzespołu Nvidii wynosi ok. 5500 zł., natomiast koszt Radeona to jakieś 3500 zł.

Jeśli jednak myślicie o nowym komputerze, to warto zainwestować przyszłościowe w nową serię kart graficznych GeForce’a z serii 3000, których najtańszy model kosztuje ok. 2400 zł.

Pamięć RAM

Konsola Xbox Series X korzysta wyłącznie z pamięci VRAM GDDR6, którą w przypadku komputerów znajdziecie w kartach graficznych. Pecet potrzebuje natomiast dodatkowo standardowej pamięci RAM DDR4, dlatego nie powinniście też na niej oszczędzać.

Rozsądnym wyborem wydają się być kości przynajmniej 12 GB, choć zdecydowanie bardziej przyszłościowym rozwiązaniem jest wybranie 16 GB RAM, co wyniosłoby was między 250 a 350 zł.

Dysk SSD

Dyski SSD do komputerów nie należą do najtańszych, zwłaszcza jeśli chcielibyście osiągnąć parametry podobne do tych z dysku umieszczonego w Xboksie. Sensownym wyborem wydaje się być jednoterabajtowy model Gigabyte Aourus RGB, którego prędkość odczytu wynosi 3,48 GB/s a zapisu 3,08 GB/s. Dysk ten można kupić za mniej niż 1000 zł.

Łączny koszt komputera gamingowego

Powyżej przedstawiłem wyłącznie propozycje głównych podzespołów do komputera, które na ten moment najbardziej odpowiadałyby parametrom konsoli Microsoftu. Trzeba jednak wziąć również pod uwagę kupno obudowy, zasilacza, płyty głównej i innych akcesoriów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania peceta.

Niewykluczone, że skompletowanie wszystkiego będzie kosztowało was nawet osiem lub dziewięć tysięcy. Trzeba jedynie pamiętać, że taki komputer spokojnie posłuży przez kilka lat, a w przyszłości można wymienić w nim poszczególne podzespoły, bez konieczności montowania wszystkiego od nowa. Wtedy będziecie musieli zapłacić wyłącznie za nową kartę graficzną bądź procesor, co znacząco zmniejszy wasze wydatki.

Xbox Series X a laptop gamingowy

Jeżeli lubicie granie poza domem lub często podróżujecie, to ciekawą alternatywą będzie kupno laptopa gamingowego, który mógłby zastąpić wam Xboksa Series X. Niestety musicie liczyć się z tym, że takie urządzenie będzie was bardzo dużo kosztować, a koszta mogą wahać się nawet w przedziale od ośmiu do dwunastu tysięcy złotych.

W tej cenie znajdziecie modele z kartą graficzną GeForce RTX 2080, 16 GB pamięci RAM oraz procesorem Intel Core i7-9750H o taktowaniu 2.6-4.5 GHz. Pamiętajcie też o tym, że w laptopach bardzo rzadko można wymieniać podzespoły na lepsze.

Autor: Łukasz Morawski