Trzon rozgrywki nadal pozostanie taki sam, lecz cała masa pomniejszych elementów ulegnie przemodelowaniu. Twórcy całkowicie zmienili interfejs, który wydaje się być teraz o wiele bardziej czytelny oraz intuicyjny. Zmiany dosięgły nawet system poruszania się postacią (np. poprzez dodanie możliwości korzystania z podwójnego sprintu, wślizgu itp.), a także celowania z broni. Gra nadal ma być arcade’ową strzelanką, ale nie zabraknie w niej nieco realistycznego zacięcia.
Bardzo dobrze prezentuje się również system personalizacji żołnierzy. Nie tylko będziemy mogli w pełni modyfikować ich wygląd, ale na dodatek w trakcie rozgrywki otrzymamy możliwość szybkiej podmianki akcesoriów do broni. Do gry dodany zostanie nawet plecak, ułatwiający szybkie zarządzanie ekwipunkiem. Każda z rzeczy występująca w grze została przygotowana za pomocą fotogrametrii. W ten sposób wszystkie mundury w stu procentach odwzorowują faktyczny wygląd ubioru różnych służb, jak np. polskiego GROM-u.
W dniu premiery ma być dostępnych kilka map, w których trafimy do prawdziwych miast oraz znajdujących się w nich obiektów (np. centrum handlowe Złote Tarasy w naszej stolicy). World War 3 zabierze nas m.in. na wycieczkę do takich lokacji jak Polarnyj, Czarnobyl i Moskwa w Rosji, Berlin w Niemczech oraz Warszawa w Polsce. Do przygotowania każdej z map wykorzystano skanery 3D, co miało na celu zwiększyć realizm świata gry. Studio umożliwi także w ograniczonym stopniu niszczenie poszczególnych obiektów występujących w danych miejscówkach.
Czy gra World War 3 będzie posiadała polską wersję językową?
Edycja z wczesnego dostępu oferowała polskie napisy, dlatego takowych można także spodziewać się w pełnej wersji gry. Choć oczywiście warto pamiętać, że jest to strzelanka sieciowa bez trybu fabularnego, więc spolszczenie nie jest aż tak bardzo istotne nawet dla osób, które nie znają języka angielskiego.