Data publikacji:

Co to są urządzenia peryferyjne?

Urządzenia peryferyjne to pojęcie wyjęte wprost z informatyki, nie opisuje ono jednak technicznej i trudnej do zrozumienia abstrakcji, ale sprzęt, z którego na co dzień korzysta każdy z nas. Dowiedz się zatem, czym są tego rodzaju urządzenia, a także w jaki sposób wykorzystać tę wiedzę.

antena router

Komputery towarzyszą ludzkości od przeszło siedemdziesięciu lat, choć znacznie wcześniej wykorzystano podstawowe zasady ich działania do budowania skomplikowanych maszyn obliczeniowych, które pozbawione były jakichkolwiek elementów elektronicznych. Przez blisko połowę swego istnienia pierwsze komputery spotykane były jedynie w dużych zakładach przemysłowych, ośrodkach badawczych i wojskowych, a także w instytucjach państwowych. Wówczas wykrystalizowały się zasady oraz standardy konstrukcji tych urządzeń i podstawowe terminy informatyczne używane po dziś dzień. W następstwie tego procesu pojawiła się grupa sprzętu komputerowego, która powszechnie opisywana jest jako urządzenia peryferyjne.

Czym są urządzenia peryferyjne komputera?

Urządzenie peryferyjne (ang. peripheral device) to zewnętrzne urządzenie, które używane jest do przesyłania lub odbierania informacji od komputera. Termin ten odnosi się do wszystkich komponentów dołączonych do peceta, które będą kontrolowane przez system komputerowy, ale nie są jego integralną częścią bez której nie może funkcjonować, tak jak np. procesor, pamięć ROM i RAM czy zasilacz. Urządzenia peryferyjne możemy również zdefiniować jako podzespoły, które są odłączane lub przyłączane do komputera bez wpływu na jego najbardziej podstawowe funkcje.

Urządzenia peryferyjne dzielimy na trzy grupy – urządzenia wejścia, wyjścia oraz wejścia/wyjścia. Różnią się one pomiędzy sobą sposobem wymiany informacji z komputerem.

Urządzenia peryferyjne wejścia – przykłady

Zadaniem urządzeń peryferyjnych wejścia jest wysyłanie informacje do komputera. Pozwalają one więc wprowadzać do systemu polecenia oraz przeróżne dane wizualne, dźwiękowe lub mechaniczne. Bez nich nie jesteśmy w stanie komunikować się w żaden sposób z maszyną.

Do urządzeń wejścia zaliczamy między innymi:

Klawiatury

Jedno z najstarszych urządzeń wejścia, którego konstrukcja i układ jest starszy od samego komputera. Na klawiaturze znajdziemy zestaw przycisków alfanumerycznych, których rodzaj różni się nieco w zależności od regionu i kraju świata. Współczesne klawiatury dostępne są w najróżniejszych formach i rozmiarach. Pod względem mechanizmu dzielimy je na membranowe, klawiatury hybrydowe oraz mechaniczne, które w ostatnich latach zaczęły zdobywać ogromną popularność ze względu na komfort oraz dokładność.

Myszy komputerowe

Mysz komputerowa liczy sobie kilkadziesiąt lat. Jest to urządzenie wskazujące, zaprojektowane z myślą o graficznych interfejsach użytkownika. Najprostsze modele myszki wyposażone są w dwa przyciski, a także rolkę. W sprzedaży znajdziemy jednak bez problemu egzemplarze z ponad ośmioma przyciskami, które dowolnie skonfigurujemy. Jeżeli chodzi o mechanizm, obecnie większość gryzoni to urządzenia optyczne, wykorzystujące światło do odczytywania ruchów reki. Droższe modele oferują bardziej dokładny system laserowy.

Kontrolery komputerowe

Szeroka grupa urządzeń, która rejestruje ruchy dłoni, ręki lub całego ciała. Mogą to być więc kontrolery dla okularów VR lub gamepady, joysticki, kierownice oraz specjalne manipulatory używane w profesjonalnych aplikacjach.

Mikrofony

Mikrofony pozwalają przesłać i zarejestrować komputerowi fale dźwiękowe, a więc głos podczas wideokonferencji lub muzykę w trakcie sesji nagraniowej. W sklepach znajdziemy bogaty wybór urządzeń na każdą kieszeń, od tanich modeli do rozmów, po profesjonalny sprzęt dla artystów i streamerów.

Skanery

Skanery przetwarzają fizyczne dokumenty, obrazy i zdjęcia na postać cyfrową, która może być edytowana przez programy komputerowe.

Kamery

W przypadku komputerów dedykowane im kamery służą najczęściej do rozmów wideo. Niektóre modele będą wyposażone we wbudowane mikrofony.

Tablety graficzne

Specjalistyczne narzędzie służące artystom oraz grafikom. Przesyła ono dokładne ruchy dłoni posługującej się elektronicznym piórkiem. Komputer otrzymuje informacje o nacisku oraz trzymaniu narzędzia, co pozwala precyzyjnie rysować i modelować obiekty 3D.

Urządzenia peryferyjne wyjścia – przykłady

Sprzęt tego typu przekazuje użytkownikowi informacje i dane wygenerowane przez komputer, najczęściej w formie dźwięku lub obrazu.

Do urządzeń wyjścia zaliczamy między innymi:

Monitory

O ile pierwsze komputery pracowały długo bez jakichkolwiek ekranów, dziś trudno sobie wyobrazić, by pecet mógł przekazywać informacje jedynie przy pomocy kolorowych lampek lub kart perforowanych. Monitory są najważniejszym urządzeniem wyjścia. W sprzedaży znajdziemy bogaty wybór urządzeń, o różnych wielkościach, rozdzielczościach oraz dodatkowych funkcjach.

Głośniki i słuchawki

Sprzęt pozwalający usłyszeć nam muzykę w ulubionej grze lub współpracownika podczas wideokonferencji. Z komputerem współpracują zarówno tanie modele za kilkanaście złotych, jak i profesjonalne zestawy nagłośnieniowe.

Drukarki

Drukarki przetwarzają pliki tekstowe lub graficzne, wiernie przenosząc ich zawartość na kartki papieru oraz inne materiały (np. tkaniny) o różnych wymiarach i gramaturze.

Urządzenia peryferyjne wejścia/wyjścia – przykłady

Ten typ urządzeń może zarówno odbierać, jak i zapisywać informacje w komputerze. Najczęściej będą to wszelkiego typu nośniki danych.

Do urządzeń wejścia/wyjścia zaliczamy między innymi:

Dyski komputerowe

Nośniki pamięci, na których przechowujemy wszystkie kluczowe dane niezbędne do funkcjonowania programów oraz systemu operacyjnego. Do tej grupy zaliczamy między innymi magnetyczne dyski HDD oraz półprzewodnikowe SSD.

Pamięci przenośne

Nośniki pamięci, które łatwo podłączymy i odłączymy od komputera przy pomocy portu USB. Są to zarówno dyski zewnętrzne, jak i popularne pendrive'y.

Modemy

Modemy pozwalają komunikować się komputerom z innymi urządzeniami znajdującymi się w obrębie danej sieci. Przetwarzają one także dane używane przez peceta na analogowy sygnał, który przesyłany jest za pomocą fal radiowych lub kabli telefonicznych, a następnie dekodowany przez inne komputery.

Autor: Redakcja E kspert Ceneo