Data publikacji:

NVIDIA GeForce RTX 3080 – recenzje i testy

NVIDIA wraz z premierą prawie każdej nowej generacji kart graficznych udowadnia po raz kolejny, dlaczego w zagospodarowała ponad 70 procent rynku GPU przeznaczonych dla indywidualnych konsumentów. Układy zaprojektowane przez doświadczonych inżynierów spółki dystrybuują wszyscy liczący się producenci komponentów komputerowych. Nadejścia nowych kart z zapartym tchem oczekują również deweloperzy gier i silników graficznych, co pozwala im zaplanować wprowadzenie kolejnych innowacyjnych efektów oraz technologii. Premiera GeForce’ów z serii RTX 3000 była jednym z największych przełomów ostatnich lat, sprawdźmy zatem, jak na tle tej rodziny urządzeń prezentuje się karta RTX 3080.
rtx3080

Seria GeForce RTX 3000 – najważniejsze informacje

GeForce RTX 3080 jest częścią rodziny układów z serii RTX 3000, która zadebiutowała oficjalnie pod koniec 2020 roku. W jej skład wchodzą karty RTX 3050, 3060, 3060 Ti, 3070, 3070 Ti, 3080, 3090 i 3090 Ti. Urządzenia były prawdziwą rewelacją, przynosząc kilkudziesięcioprocentowy wzrost wydajności względem swoich poprzedników z rodziny RTX 2000. Zawdzięczają go nowej architekturze Ampere i procesowi produkcyjnemu 8 nm. Dodatkowa moc pomogła też maszynom w poprawie implementacji zaawansowanej technologii DLSS, wykorzystującej skomplikowane algorytmy AI do praktycznie bezstratnego upscalowania rozdzielczości ekranu, bez widocznego pogorszenia się ostrości obrazu, a także wydajności programu lub gry.
Nieporównywalnie sprawniej radziły sobie też z obsługą ray tracingu, a więc techniki realistycznego symulowania promieni światła w wirtualnej przestrzeni w czasie rzeczywistym, która jeszcze kilka lat temu była zarezerwowana wyłącznie dla potężnych graficznych stacji roboczych. Obecnie korzysta z niej coraz więcej najnowszych gier, bardzo często odmienia ona kompletnie wygląd trójwymiarowego świata, nieraz wpływając także na przebieg rozgrywki, w lustrzanych powierzchniach możemy bowiem np. zobaczyć zbliżających się przeciwników.
Czytaj również: Ranking kart graficznych
Karty GeForce RTX 3000 zadebiutowały w bardzo niesprzyjającym momencie, pojawiły się bowiem na początku globalnej pandemii, co znacząco odbiło się na ich dostępności w sklepach. Sytuacja ta wywołana została problemami produkcyjnymi i logistycznymi, a także ogromnym popytem. Czynniki te wpłynęły w ogromnym stopniu na wzrost kosztów zakupu kart. Przez blisko dwa lata w większości przypadków były one sprzedawane z przebitką około 50–100 procent względem ich sugerowanej ceny detalicznej.
W 2023 roku sytuacja uległa ustabilizowaniu, a ceny układów z serii drastycznie spadły, w zauważalny sposób poprawiła się także ich dostępność. Na rynku znajdziemy ponadto ogromną liczbę używanych egzemplarzy, które w dużej części pochodzą od tzw. kopaczy kryptowalut. Moc obliczeniowa GPU była bowiem kluczowa w trakcie wykonywania kompleksowych obliczeń związanych z mnożeniem wirtualnej waluty. Boom na taką działalność już się jednak skończył, stąd tak wiele urządzeń z drugiej ręki na serwisach aukcyjnych.

GeForce RTX 3080 – dla kogo przeznaczona jest ta karta?

Każda karta graficzna z serii RTX 3000 posiada swój unikalny numer seryjny. Nie jest on przypadkowy, ale wskazuje na poziom wydajności jaki możemy oczekiwać po danym urządzeniu. NVIDIA od dawna posługuje się tym samym schematem. Modele, których numer kończy się na liczbie „50” lub niższej, to najsłabsze urządzenia w danej linii, przeznaczone dla najbardziej oszczędnych konsumentów. Sprzęt z „60” i „70” w nazwie to „średniaki” skierowana dla osób poszukujących solidnego sprzętu do zabawy z najnowszymi grami oraz pracy z bardziej zaawansowanym oprogramowaniem.
GPU NVIDII oznaczone liczbami „80” i „90” to najszybsze urządzenia w swojej klasie, przeznaczone przede wszystkim dla entuzjastów nowych technologii, zapalonych graczy z głębokimi kieszeniami, a także profesjonalistów (np. grafików i artystów) wymagających od komputera jak największej mocy. Modele te stanowią górną granicę tego, co są w stanie osiągnąć karty graficzne, i mogą teoretycznie z powodzeniem służyć swoim właścicielom przez długie lata.
Jak więc widać, GeForce RTX 3080 jest kartą, która wycelowana jest w najbardziej wymagających użytkowników. Model zadebiutował oryginalnie we wrześniu 2020 roku, w sugerowanej cenie detalicznej 699 dolarów i 799 dolarów. Dwie różne ceny wynikają z tego, że jest on sprzedawany w dwóch podstawowych wariantach, z 10 GB i 12 GB pamięci VRAM GDDR6X. Oba wyposażone są w blisko 9000 rdzeni CUDA, zapewniających im ogromną wydajność w każdym zadaniu.

Zalety GeForce RTX 3080

Dzięki swojej ogromnej mocy karta pozwala na bezproblemową zabawę w rozdzielczości 4K w ponad 60–100 klatkach na sekundę (w czym skutecznie pomaga DLSS), stosując najwyższe możliwe detale graficzne. W 2023 roku wciąż teoretycznie powinna ona radzić sobie w ten sposób z wszystkim, nawet najbardziej wymagającymi grami na rynku. Oczywiście wiele zależy tu już od optymalizacji danego tytułu przez jego deweloperów. Kwestia ta pozostaje jedyną przeszkodą, na jaką natrafią właściciele modelu, będącą w stanie obniżyć realną wydajność karty oraz zmusić gracza do zmiany ustawień graficznych z trybu Ultra na niższy.
RTX 3080 jest idealną kartą dla osób zajmujących się profesjonalnie lub amatorsko tworzeniem lub modowaniem gier, produkcją grafiki 2D lub projektowaniem graficznym. Jest też bardzo pomocna przy edycji filmów, przygotowywaniu efektów specjalnych i obróbce zdjęć. Pozostaje też świetnym towarzyszem streamerów transmitujących obraz na żywo w sieci.

Wady GeForce RTX 3080

Do podstawowej wady urządzenia zaliczyć należy oczywiście jego wysoką cenę, która wynika bezpośrednio z zaawansowanych podzespołów zastosowanych w urządzeniu.
Ze względu na swoją nieposkromioną moc karta pozostaje niezwykle prądożerna i przy największym obciążeniu potrzebuje bardzo dużo energii. W jej przypadku zaleca się więc dla bezpieczeństwa zamontowanie w komputerze bardzo dobrego zasilacza o mocy 800 W, co dodatkowo zwiększa koszty zakupu komputera.
Sporym minusem RTX-ów 3080 są również fizyczne wymiary tych kart. Za sprawą swojej długości nie zawsze pasować będą nawet do przestronnych obudów typu midi tower (przed zakupem zawsze warto sprawdzić wymiary podawane przez producenta). Problemy może sprawić też ciężar modelu, dlatego też sporo osób decyduje się zainstalować go w pozycji horyzontalnej i połączyć kablem z portem PCI-e. Metodę taką wspierają jednak tylko niektóre modele obudów.

Specyfikacja techniczna karty GeForce RTX 3080 (wariant z 10 GB i 12 GB pamięci RAM):

  • Technologia: Ampere 8 nm
  • Zegar rdzenia: 1440–1710 MHz / 1260–1710 MHz
  • Typ pamięci: GDDRX6
  • Obsługiwany interfejs: PCI-Express 4.0
  • Przepustowość danych: 760 GB/s
  • Maksymalna ilość pamięci: 10 GB/12 GB
  • Jednostki cieniujące (CUDA): 8704
  • Jednostki teksturujące: 272/280
  • Jednostki rasteryzujące: 96/96
  • Jednostki ray tracing: 68/20
  • TDP: 320 W/350 W