Data modyfikacji:

Czym wyróżnia się klawiatura hybrydowa? Przegląd najlepszych klawiatur hybrydowych

Wybierając klawiaturę do gier lub pracy, stajemy obecnie przed decyzją, czy wybierzemy tańszy model membranowy lub droższy mechaniczny, który jest nie tylko znacznie bardziej responsywny, ale zapewnia też większy komfort użytkowania. Swoistym kompromisem pomiędzy oboma typami urządzeń jest klawiatura hybrydowa.

klawiatura hybrydowa

W sklepach znajdziemy obecnie klawiatury hybrydowe, membranowe i mechaniczne. Jeszcze kilkanaście lat temu w domach i biurach dominowały jednak tylko łudząco do siebie podobne i niepozorne beżowe lub białe modele membranowe. Ich projektanci niespecjalnie dbali o wygodę użytkownika oraz komfort korzystania z klawiszy.

Prawdziwą rewolucję w tej kwestii wprowadzili gracze, którzy w poszukiwaniu solidnego sprzętu służącego do zabawy zaczęli odkrywać na nowo niezwykle solidne klawiatury z lat 80. Były one w całości mechaniczne i nie polegały na wprowadzonych później mniej wydajnych membranowych rozwiązaniach konstrukcyjnych, które pozwalały zaoszczędzić producentom pieniądze.

Z czasem rosnące zapotrzebowanie sprawiło, że klawiatury mechaniczne wróciły ponownie do sklepów, stając się szybko standardem wśród urządzeń gamingowych. Nie wszyscy mogą sobie jednak na nie pozwolić, są one bowiem dość drogim sprzętem, za który często trzeba zapłacić nawet ponad 500 złotych. Sporą wadą tych modeli jest również duża głośność klawiszy. Ich tańszą alternatywą są istniejące od względnie niedawna klawiatury hybrydowe. Aby zrozumieć, jak działają, musimy najpierw przedstawić charakterystyki urządzeń membranowych i mechanicznych.

Czym jest klawiatura membranowa?

Za względu na niskie koszty produkcji jest to wciąż najpopularniejszy typ klawiatur na rynku. Przyciski zakończone są gumową końcówką, która po wciśnięciu przyciska do siebie punktowo dwie warstwy foli znajdujące się wewnątrz obudowy. Na dolnej nadrukowane są przewody, a kontakt z górną zamyka obwód i wysyła sygnał do komputera. Wadą tego rozwiązania jest utrudniona rejestracja wciśnięcia kilku klawiszy jednocześnie, względnie długi czas reakcji przycisków oraz podatność na uszkodzenia (zwłaszcza zalania).

Czym jest klawiatura mechaniczna?

W klawiaturach mechanicznych każdy klawisz ma swój własny przełącznik, który rejestruje wciśnięcie nawet przy bardzo drobnym nacisku. Urządzenia tego typu charakteryzują się znacznie dłuższą żywotnością, odpornością na uszkodzenia (w razie problemu możemy wymienić pojedynczy przycisk) oraz rejestrują równocześnie wiele klawiszy. Nie możemy nie wspomnieć również o ich błyskawicznym czasie reakcji, który jest tak lubiany przez graczy. Dla wielu osób problemem może być jednak charakterystyczny i głośny mechaniczny stukot.

Czym jest klawiatura hybrydowa?

Klawiatura hybrydowa łączy cechy obu typów urządzeń. Nadal występuje w niej membrana (często o poprawionym rozłożeniu przewodów), ale używa ona przycisków ze specjalnym mechanizmem, który jest właściwy dla każdego producenta. Zapewnia większą czułość i czas reakcji niż membranówki, oferując przy okazji wrażenie korzystania ze zwykłej klawiatury mechanicznej, od której jest jednak cichsza. Pod względem ceny „hybrydówki” będą zdecydowanie tańsze od „mechaników”, dzięki czemu wybrane urządzenia kupimy za mniej niż 200 złotych. Warto jednak podkreślić, że liczba dostępnych w sklepach modeli tego typu znacząco zmalała w ostatnim czasie.

Najlepsze klawiatury hybrydowe:

MSI Vigor GK30

Tania klawiatura hybrydowa od świetnie znanej firmy MSI. Produkt skierowany jest do graczy i oferuje szereg dodatkowych funkcji, w tym poprawione czasy reakcji oraz pełne podświetlenie RGB. Klawisze korzystają ze specjalnych trzyczęściowych przełączników tłokowych. Na uwagę zasługuje również konstrukcja modelu zapobiegająca uszkodzeniu membrany po zachlapaniu.

Asus TUF Gaming K5

Gamingowa klawiatura hybrydowa w cenie poniżej 200 złotych. Urządzenie ma zainstalowane na pokładzie specjalne przełączniki TUF Gaming Mech-Brane, które zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu doskonale wyczuwalnych reakcji przy każdym naciśnięciu klawisza. Sprzęt jest odporny na zalanie i ma w pełni kolorowe podświetlenie RGB, które dowolnie spersonalizujemy.

Razer Ornata V2

Świetnie oceniana przez graczy hybrydowa klawiatura, która odznacza się elegancką i ergonomiczną budową. O wygodę użytkownika dba między innymi dołączana do obudowy poduszka na nadgarstki. Razer Ornata V2 oferuje dużą swobodę w programowaniu klawiszy według własnych potrzeb. W prawym górnym rogu klawiatury, tuż obok klawiszy numerycznych, umieszczono wielofunkcyjną rolkę przewijania. Ponadto na uwagę zasługuje pełne podświetlenie RGB, które możemy dowolnie konfigurować.

Autor: Redakcja ekspert ceneo