Data publikacji:

NVIDIA GeForce GTX 1650 – recenzje i testy

Firma NVIDIA od ponad dwudziestu lat pozostaje niepokonanym liderem na rynku układów graficznych, przejmując w sumie około 70 procent udziałów w segmencie urządzeń dla przeciętnych konsumentów. Karty zaprojektowane przez spółkę są produkowane przez większość liczących się producentów sprzętu i podzespołów komputerowych. Swoją silną pozycję NVIDIA zawdzięcza ciągłym innowacjom, a także bardzo szerokiej ofercie produktów, które przygotowywane są z myślą o różnego typu odbiorcach, od zapalonych graczy i entuzjastów nowych technologii po osoby oszczędzające każdy grosz przy składaniu peceta. Największym powodzeniem cieszą się zazwyczaj modele ze średniej i niższej półki cenowej, do których zalicza się opisywany przez nas GeForce GTX 1600. Przekonajmy się zatem, czy warto zainteresować się tą kartą.
geforce1650

Karta graficzna GeForce GTX 1650– najważniejsze informacje

GeForce GTX 1650 to karta graficzna wchodząca w skład układów z serii GTX 1600, której pierwsze modele pojawiły się w sprzedaży na początku 2019 roku. Urządzenia są zbudowane w oparciu o architekturę Turing, w procesie technologicznym 12 nm, a więc tym samym, który został użyty do stworzenia układów z linii RTX 2000.
Układy graficzne z serii GTX 1600 oraz RTX 2000 pojawiły się w podobnym czasie, ale te pierwsze zaprojektowane zostały z myślą o budżetowym segmencie rynku, przeznaczonym dla bardziej oszczędnych odbiorców, których nie stać na znacznie droższe RTX-y. Chociaż karty z obu linii wykorzystują taka samą architekturę, modele GTX 1600 zostały pozbawione dedykowanych komponentów odpowiadających za zaawansowaną obsługę algorytmów AI (rdzenie Tensor).
Oznacza to, że nie mogą one skorzystać z popularnej technologii DLSS, pozwalającej na prawie bezstratne upscalowanie rozdzielczości ekranu w grach. Urządzenia nie obsługują również ray tracingu, a więc techniki pozwalającej na realistyczne odwzorowanie zachowania się promieni świetlnych w czasie rzeczywistym. Jeżeli chcemy skorzystać z tych nowinek technologicznych, coraz szerzej wykorzystywanych w najnowszych produkcjach, a także w oprogramowaniu użytkowym, musimy postawić na modele z serii RTX 2000, 3000 lub 4000.
GeForce GTX 1650 doczekał się w sumie czterech różnych wersji, które ukazały się w 2019 i 2020 roku. Znaczące różnice zachodzą pomiędzy resztą a najstarszą z nich, używającą pamięci typu GDD5 (pozostałe używają GDDR6), a także mającą minimalnie szybszy zegar pracy głównego procesora oraz mniejsze zużycie prądu (TDP 75 W w porównaniu do 80 W i 90 W w kolejnych wariantach). Różnice te nie mają jednak szczególnie istotnego wpływu na ogólną wydajność poszczególnych edycji.
Urządzenie otrzymało też nieco bardziej wydajną edycję o nazwie GTX 1650 Super, odznaczającą się maksymalnie o kilkanaście procent wyższą wydajnością. W swojej rodzinie karta jest wraz z wydanym w 2022 roku GTX 1630 najsłabszym GPU. Pod względem mocy dominuje w niej GeForce GTX 1660 Ti.
GeForce GTX 1650 został zaprojektowany jako bezpośredni następca modelu GTX 1050 z 2017 roku.
Karta wyposażona została w 4 GB pamięci VRAM i odznacza się stosunkowo niskim zużyciem energii, zwłaszcza w porównaniu do nowszych modeli GPU. Bez względu na markę, większość modeli 1650 zmieści się bez problemu do mniejszych komputerów. Układ nie wymaga też intensywnego chłodzenia, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia go w oczach osób preferujących kompaktowe obudowy PC.
W 2023 roku GTX 1650 pozostaje wciąż solidną propozycją dla osób poszukujących dobrej i taniej karty graficznej, która poradzi sobie z większością wyzwań. Dzięki wsparciu dla najnowszych bibliotek DirectX i OpenGL bez problemu odpalimy na niej każdą współczesną grę. Oczywiście musimy pamiętać, że mamy tu do czynienia z modelem, który już w dniu premiery był produktem budżetowym z niższej półki, nawet w obrębie swojej rodziny.
GeForce GTX 1650 pozwala na swobodną zabawę w rozdzielczości 1080p. Sprzęt pozwala na rozgrywkę w blisko 50–60 klatkach na sekundę w największych hitach sprzed kilku lat, przy średnich detalach graficznych. Oczywiście wydajność będzie tutaj różniła się znacząco w zależności od tytułu. W najpopularniejszych produkcjach sieciowych, takich jak Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, CS:GO, Fortnite lub Apex Legends, możemy bawić się nawet w ponad 60 klatkach na sekundę.
W najnowszych wymagających grach, zwłaszcza tych z otwartym światem, będziemy musieli już jednak iść na większe kompromisy. Bez mocnego obniżenia detali graficznych musimy pogodzić z rozgrywką w około 30 klatkach na sekundę. Karta przez długi czas będzie jednak w stanie teoretycznie uruchomić każdy nowy tytuł, oczywiście musimy przy tym pamiętać też o pozostałych podzespołach peceta, a więc jego procesorze i pamięci RAM.
Specyfikacja techniczna GeForce GTX 1650 (najnowsza wersja układy z lipca 2020 roku – TU116):
  • Technologia: Turing 12 nm
  • Zegar rdzenia: 1410–1590 MHz
  • Typ pamięci: GDDR6
  • Obsługiwany interfejs: PCI-Express 3.0
  • Maksymalna ilość pamięci: 4 GB
  • Jednostki cieniujące (CUDA): 896
  • Jednostki teksturujące: 56
  • Jednostki rasteryzujące: 32+
  • TDP: 90 W
  • GeForce GTX 1650 a inne karty graficzne w podobnym przedziale cenowym/wydajnościowym

    Chociaż GeForce GTX 1650 jest solidną propozycją, za podobną cenę lub dopłacając kilkaset złotych, w nasze ręce trafić może nowsza lub bardziej wydajna karta graficzna. Sporo zyskamy również, jeśli przyjrzymy się ofercie używanych modeli GPU. Czasem wydając tyle samo, możemy zyskać znacznie bardziej wydajne urządzenie. Oczywiście musimy liczyć się z ryzykiem, bowiem karty tego typu są najczęściej pozbawione ochrony gwarancyjnej lub były bardzo mocno eksploatowane, co wpływa negatywnie na ich żywotność.

    GeForce GTX 1650 Super

    Jak już wspominaliśmy, jest to szybsza wersja 1650, która jest dostępna w podobnej cenie. Wadą modelu jest jego gorsza dostępność, a także większe zużycie energii. Zapewni on co najmniej kilkunastoprocentowy wzrost wydajności w większości gier, w porównaniu do swojego podstawowego wariantu.

    GeForce GTX 1660 Ti

    Mocniejsza wersja modelu 1650, która jest dobrym rozwiązaniem, gdy nie zależy nam ray tracingu oraz DLSS. Model zapewnia kilkudziesięcioprocentowy skok wydajnościowy we wszystkich odpalanych grach, między innymi dzięki 6 GB pamięci RAM na pokładzie oraz znacznie szybszym podzespołom. Jest on jednak większy i wymaga silniejszego zasilacza komputerowego oraz bardziej skutecznego chłodzenia. Karta cieszy się bardzo dobrą opinią i jest wciąż poszukiwana przez wiele osób preferujących granie na budżecie.