Data publikacji:

NVIDIA GeForce GTX 1060 – recenzje i testy

GeForce GTX 1060 to nieco starsza karta graficzna NVIDII, która nie dorównuje już parametrami technicznymi bardziej współczesnym seriom. Mimo wszystko nie każdy gra w najnowsze wysokobudżetowe produkcje, które wymagają bardzo mocnych podzespołów. Jeśli na komputerze planujecie grać w starsze tytuły lub będziecie korzystać z niego wyłącznie do podstawowych czynności (internet, Word itp.), to taka karta powinna spełnić wasze oczekiwania. Sprawdźcie, co zagraniczne portale pisały o NVIDIA GeForce GTX 1060 w testach.
NVIDIA GeForce GTX 1060

Specyfikacja techniczna NVIDIA GeForce GTX 1060

W dalszej części tekstu zobaczycie, jak renomowane serwisy technologiczne oceniały potencjał tej karty graficznej, ale najpierw przyjrzyjcie się jej parametrom technicznym, które nawet dzisiaj wyglądają naprawdę solidnie – a przypominam, że GeForce GTX 1060 trafiło do sprzedaży w 2016 roku, więc siłą rzeczy nie posiada wielu współczesnych funkcji, jak np. zaawansowanego wsparcia dla technologii ray tracing. Zaznaczam także, że poniższe informacje dotyczą edycji Founders, czyli przygotowanej bezpośrednio przez firmę NVIDIA – wersje OC od innych producentów mogą lekko różnić się specyfikacją.
  • Architektura: Pascal
  • Technologia: 16 nm
  • Układ graficzny: Pascal GP106
  • Zegar rdzenia: 1506–1708 MHz
  • Typ pamięci: GDDR5
  • Moc obliczeniowa: 4,6 TFLOPS
  • Obsługiwany interfejs: PCI-Express 3.0
  • Maksymalna ilość pamięci: 6 GB (taktowanie 9000 MHz)
  • Przepustowość pamięci: 192 GB/s
  • Jednostki cieniujące: 1280
  • Jednostki teksturujące: 80
  • Jednostki rasteryzujące: 48
  • Zasilanie (TDP): 120 W (6 pinów)
  • Zalety GeForce GTX 1060 – za co chwalona jest karta graficzna NVIDII?

    Z recenzji na portalu Trusted Reviews wynika, że karta GeForce GTX 1060 w edycji Founders była bardzo podatna na podkręcanie jej możliwości technologicznych. Autor pisze, że „chłodnica może być dość prosta z zewnątrz, ale wentylator jest w stanie wciągnąć więcej niż wystarczająco chłodnego powietrza, aby umożliwić bardzo stabilne przetaktowanie 220 MHz, zapewniając wzrost wydajności o około 7% w większości gier”.
    To samo zauważa przedstawiciel Digital Foundry, który w analizie dla Eurogamera o overclockingu napisał w następujący sposób: „podkręcony GTX 1060 bez wysiłku wyprzedza standardowego GTX 980 i absolutnie monstrualnie bije referencyjnego taktowanego GTX 970. Dodając 210 MHz do rdzenia i 500 MHz do pamięci, zyskujemy od 11 do 15 procent dodatkowej wydajności, w zależności od gry”.
    Michael Passingham zauważył również, że karta graficzna NVIDII mogła pochwalić się bardzo wysoką kulturą pracy. Zamocowane na niej wentylatory pracowały stosunkowo cicho, nie przeszkadzając podczas zabawy przy najbardziej wymagających produkcjach. Ponadto GeForce GTX 1060 docenione zostało za bardzo niski pobór energii – autor porównuje GPU do konkurencyjnego Radeon RX 480, które wymagało 30 W więcej do działania.

    Wady GeForce GTX 1060 – co poszło nie tak?

    Jak już wcześniej pisałem, GeForce GTX 1060 nie jest najnowszą kartą graficzną, dlatego nie będzie miała tak dużych osiągnięć, jak chociażby GeForce RTX 3060. Problemem tego modelu GPU nie są jednak wyłącznie jego parametry, ale także dostępność. W czerwcu 2021 roku na portalu Tech Spot pojawił się test, w którym autor postanowił sprawdzić, czy nadal warto zainwestować w ten układ graficzny. Steven Walton zauważył, że GeForce GTX 1060 jest już stosunkowo tani, lecz w wielu miejscach w ogóle nieosiągalny.
    W 2016 nad tą kartą graficzną pochyliła się redakcja PC Gamer, która zaktualizowała swój tekst po trzech latach, sprawdzając, jak GPU radzi sobie po takim czasie. Autor testu dokonał licznych obliczeń podzespołu na podstawie kilku popularnych ówcześnie wysokobudżetowych produkcji. Jarred Walton wyraźnie zaznaczył w swojej analizie, że model GeForce GTX 1060 średnio nadaje się do grania w rozdzielczości 3840 × 2160.
    Urządzenie posiada zbyt słabe parametry, żeby udźwignąć obraz w 4K przy jednoczesnym utrzymaniu płynności obrazu na poziomie sześćdziesięciu klatek na sekundę. A przypominam, że autor dokonywał testów na takich grach jak Batman: Arkham Origins czy Fallout 4, których wymagania sprzętowe dzisiaj uznawane są za stosunkowo niskie. Oznacza to, że GeForce GTX 1060 współcześnie nie ma jakichkolwiek szans z uruchomieniem nowych gier w 4K.

    Wydajność GeForce GTX 1060 w grach z segmentu AAA

    Z testów przeprowadzonych przez redakcję PC Gamera wynika, że w 2016 roku GeForce GTX 1060 bardzo dobrze radziło sobie z popularnymi ówcześnie tytułami. W teście wzięto pod uwagę m.in. grę Batman: Arkham Origins, która nawet w rozdzielczości 4K była w stanie osiągnąć średnio 47,6 FPS. Aczkolwiek zaznaczam, że mamy do czynienia z grą z 2013 roku i GPU stworzonym do działania w rozdzielczości 1080p – w tym przypadku produkcja dochodziła nawet do 160 FPS-ów.
    O wiele gorzej karta graficzna NVIDII poradziła sobie z Falloutem 4, czyli tytułem z końcówki 2015 roku. Dzieło Bethesda Softworks nie było w stanie osiągnąć nawet trzydziestu klatek na sekundę w 4K, natomiast w rozdzielczości 1440p produkcja działała poniżej 60 FPS-ów. Najlepszą opcją było więc ustawienie rozdzielczości na 1920 × 1080 pikseli – w ten sposób można było osiągnąć aż 84,5 FPS.
    Warto w tym momencie zerknąć na analizę przygotowaną przez Tech Spot w 2021 roku. Autor testu miał pod rękę znacznie nowsze tytuły, które o dziwo nadal całkiem nieźle działały na GeForce GTX 1060. Niestety w większości przypadków trzeba było grać na minimalnych lub średnich ustawieniach graficznych, choć nie obyło się bez wyjątków. Taki Assassin’s Creed Valhalla, gdy działał na Low, był w stanie wyciągnąć nawet 70 FPS-ów przy rozdzielczości 1080p. Nawet na Medium gra działała średnio w 59 klatkach na sekundę.
    O wiele lepiej poradziła sobie gra Biomutant. Podczas testowania dzieła studia Experiment 101 karta graficzna GeForce GTX 1060 pokazała, na co ją stać, i że w dalszym ciągu jest produktem godnym uwagi. Redaktor Tech Spotu sprawdził, jak gra działa w rozdzielczości 1440p na wysokich ustawieniach graficznych – ku zaskoczeniu liczba wyświetlanych klatek na sekundę wahała się od 34 do 43, co dla wielu graczy jest w zupełności wystarczające. Jeśli natomiast wolicie mieć bardziej płynną rozgrywkę, to po zejściu na Medium i 1080p w Biomutancie uzyskalibyście aż 70 FPS-ów.
    Autor przetestował też polskie Outriders z włączonym DirectX 12. Co prawda rozdzielczość 1440p i wysokie ustawienia graficzne oznaczały konieczność grania w 30–34 FPS-ach, ale wystarczyło zmniejszyć rozdzielczość do 1920 × 1080 pikseli, żeby cieszyć się o wiele płynniejszą zabawą w 36–51 klatkach na sekundę. Pozostając przy 1080p i zejściu na średnie ustawienia graficzne, można liczyć na średnio 67 FPS-ów z okazjonalnymi spadkami do 62 FPS, co też jest bardzo dobrym wynikiem.

    GeForce GTX 1060 a inne karty graficzne

    Autor recenzji na Trustred Reviews bezpośrednio porównuje kartę graficzną NVIDII do AMD Radeon RX 480: „oprócz samego układu graficznego, GTX 1060 ma 6 GB pamięci GDDR5. To o 2 GB mniej niż AMD Radeon RX 480, ale wciąż więcej niż wystarcza do dzisiejszych nowoczesnych gier [tekst jest z 2018 r. – dop. red.] w rozdzielczościach Full HD i 1440p. Pamięć działa z szybkością 8 Gb/s, co jest obecnie standardem dla pamięci GDDR5”.
    Źródła:
    Zdjęcie: Materiały prasowe NVIDIA
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.