DVB-T to standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB (Digital Video Broadcasting), polegający na strumieniowym przesyłaniu wideo oraz dźwięku w cyfrowej formie. W Polsce standard zadebiutował w 2010 roku, lecz zdobył popularność dopiero w 2013, kiedy to 31 lipca całkowicie wyłączono transmisję telewizji analogowej.
Dla osób niezainteresowanych szczegółowymi danymi dotyczącymi DVB-T, oznacza to, że mamy do czynienia z telewizją, którą można oglądać za darmo na terenie całego kraju. Wystarczy podpiąć do telewizora antenę i zaprogramować automatycznie wszystkie dostępne kanały. Naziemna telewizja cyfrowa była naturalnym zamiennikiem analogowej wersji, ponieważ oferuje jakość obrazu i dźwięku w wersji HD.
Telewizja DVB-T posiada również kilka ciekawych funkcji, jakich brakowało analogowemu odpowiednikowi. Mowa m.in. o EPG (elektroniczny przewodnik po programach, zastępca telegazety), PVR (możliwość nagrywania konkretnych transmisji telewizyjnych) i VoD (wirtualna wypożyczalnia filmów i programów).
W chwili obecnej polskie telewizje są w trakcie przejścia ze standardu DVB-T na DVB-T2.
Istnieją przynajmniej cztery sposoby na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Nawiązanie połączenia jest naprawdę proste, trzeba jedynie spełnić odpowiednie warunki. Sprawdźcie, czego będziecie potrzebować do odbioru telewizji:
Z roku na rok telewizja DVB-T rozbudowywana jest kolejnymi kanałami telewizyjnymi. Obecnie można naliczyć ponad trzydzieści stacji ogólnopolskich. Do tego należy również dodać kanały lokalne, które różnią się w zależności od województw. Wyszukiwanie stacji w telewizorze polega na zaprogramowaniu multipleksów, w skład których wchodzi kilka stacji telewizyjnych. Pełna lista prezentuje się następująco: