Data modyfikacji:

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2. Jak odbierać bez anteny? Jak bez dekodera?

Obiło się wam o uszy pojęcie "telewizja naziemna cyfrowa", ale szukacie szczegółów? Podpowiadamy, jak podłączyć, jak odbierać telewizję naziemną bez anteny i jak podłączyć telewizję naziemną do telewizora bez dekodera. Co ze zmianą standardu na DVB-T2? Przeczytasz w poniższym artykule.

Naziemna telewizja w Polsce

naziemna tv

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2/HEVC

Uwaga! Wkrótce nowym standardem do odbierania sygnału telewizji będzie DVB-T2/HEVC. Jeżeli nie posiadacie telewizora DVB-T2 (lub dekodera) pozwalającego na jego odtwarzanie, możecie stracić możliwość odbierania cyfrowej telewizji naziemnej. Rozwiązaniem będzie albo wymiana telewizora na taki, który obsługuje technologię DVB-T2 lub podłączenie specjalnego dekodera DVB-T2.

Nowy standard pozwala na przesyłanie danych z większą prędkością (nawet do 40 Mb/s w paśmie 8 Mhz). W konsekwencji będzie można oglądać telewizję w jakości nawet 4K.

Kiedy wprowadzony zostanie standard DVB-T2/HEVC?

Przełączanie ma rozpocząć się 28 marca 2022 roku. Proces przejścia nadawców na DVB-T2 ma być podzielony na 4 etapy.

 • Od 28 marca 2022 - województwo dolnośląskie i lubuskie
 • Od 25 kwietnia 2022 - województwo kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
 • Od 23 maja 2022 – łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
 • Od 27 czerwca 2022 - lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie.


NAZIEMNA TELEWIZJJA CYFROWA DVB-T i DVB-T2/HEVC– o co w tym chodzi?

DVB-T to standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB (Digital Video Broadcasting), polegający na strumieniowym przesyłaniu wideo oraz dźwięku w cyfrowej formie. W Polsce standard zadebiutował w 2010 roku, lecz zdobył popularność dopiero w 2013, kiedy to 31 lipca całkowicie wyłączono transmisję telewizji analogowej.

Dla osób niezainteresowanych szczegółowymi danymi dotyczącymi DVB-T, oznacza to, że mamy do czynienia z telewizją, którą można oglądać za darmo na terenie całego kraju. Wystarczy podpiąć do telewizora antenę i zaprogramować automatycznie wszystkie dostępne kanały. Naziemna telewizja cyfrowa była naturalnym zamiennikiem analogowej wersji, ponieważ oferuje jakość obrazu i dźwięku w wersji HD.

Telewizja DVB-T posiada również kilka ciekawych funkcji, jakich brakowało analogowemu odpowiednikowi. Mowa m.in. o EPG (elektroniczny przewodnik po programach, zastępca telegazety), PVR (możliwość nagrywania konkretnych transmisji telewizyjnych) i VoD (wirtualna wypożyczalnia filmów i programów).

W chwili obecnej polskie telewizje są w trakcie przejścia ze standardu DVB-T na DVB-T2.

JAK ODBIERAĆ TELEWIZJĘ NAZIEMNĄ CYFROWĄ?

Istnieją przynajmniej cztery sposoby na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Nawiązanie połączenia jest naprawdę proste, trzeba jedynie spełnić odpowiednie warunki. Sprawdźcie, czego będziecie potrzebować do odbioru telewizji:

Dobry telewizor, czyli jak odbierać telewizję naziemną bez anteny

 • Telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T2 – jeżeli posiadacie stosunkowo nowy telewizor, to z pewnością ma on wbudowany dekoder DVB-T2. Jeśli tak, to w wielu przypadkach jesteście zwolnieni z jakichkolwiek dodatkowych opłat. Jeżeli wasz dom lub mieszkanie znajduje się bardzo blisko nadajnika, to czasami wystarczy do gniazda antenowego wsadzić jakiś drucik lub metalowy wieszak, żeby zwiększyć siłę odbioru telewizji cyfrowej. Brzmi głupio, ale działa.
 • Telewizja naziemna jak odbierać?

 • Antena DVB-T – gdybyście jednak mieli problemy ze znalezieniem sygnału, wtedy musicie koniecznie zainwestować w naziemną antenę kierunkową. Te dzielimy na dwie kategorie: zewnętrzne i pokojowe.

 • W przypadku tych drugich sytuacja jest prosta. Wystarczy umieścić antenę w pobliżu telewizora lub gdzieś niedaleko okna i skierować ją w stronę nadajnika. Jeśli natomiast chodzi o zewnętrzne, to tutaj jest trochę więcej komplikacji, gdyż trzeba antenę przymocować na dachu, balkonie bądź kominie.
 • Tuner telewizyjny z dekoderem DVB-T2 – jeżeli wasz telewizor nie posiada wbudowanego dekodera DVB-T2, jesteście zmuszeni do kupna dodatkowego urządzenia. Plusem zewnętrznych dekoderów jest to, że posiadają sporo bonusowych funkcji, jak chociażby możliwość nagrywania programów. Koniecznie wybierajcie dekodery HD, ponieważ na sprzęcie SD nie odbierzecie niektórych kanałów. Ponadto pamiętajcie o tym, że tuner powinien odbierać sygnał w standardzie DVB-T2 MPEG 4 HD.
 • Telewizja naziemna jak odbierać bez dekodera

  Karta telewizyjna DVB-T2 do komputera – idealne rozwiązanie dla osób, które często korzystają z komputera, a nie posiadają w domu telewizora. Dzięki takiej karcie możecie normalnie odbierać wszystkie multipleksy.

  Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2?


  W przypadku najnowszych telewizorów nie ma z tym żadnego problemu. Wszystkie wprowadzone do sprzedaży po 2020 roku powinny obsługiwać standard DVB-T2/HEVC. W starszych modelach najlepiej zajrzeć na instrukcji obsługi lub na informacje umieszczone na kartonie. Jeśli nie potraficie znaleźć instrukcji, na stronach producenta telewizorów powinniście znaleźć informacje o interesującym was standardzie.

  LISTA DARMOWYCH KANAŁÓW NAZIEMNEJ TELEWIZJI CYFROWEJ

  Z roku na rok telewizja DVB-T rozbudowywana jest kolejnymi kanałami telewizyjnymi. Obecnie można naliczyć ponad trzydzieści stacji ogólnopolskich. Do tego należy również dodać kanały lokalne, które różnią się w zależności od województw. Wyszukiwanie stacji w telewizorze polega na zaprogramowaniu multipleksów, w skład których wchodzi kilka stacji telewizyjnych. Pełna lista prezentuje się następująco:

 • MUX 1 (pasmo UHF) – Stopklatka TV, 8 TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV
 • MUX 2 (pasmo UHF) – Polsat, TVN, TV 4, TV 6, TV Puls, TV Puls 2, TVN 7, Super Polsat
 • MUX 3 (pasmo UHF) – TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info, TVP 3, TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia
 • MUX 3 (pasmo VHF) – Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP, TVP Rozrywka, TVP Sport HD, TVP 4, TVP 6

 • Szukacie innych poradników? Sprawdźcie, co mamy wam do zaoferowania:

 • Jak zamienić telefon w pilot do TV?
 • Telewizja przez Internet – jak oglądać?
 • Miracast. Jak połączyć się z telewizorem bezprzewodowo?

 • Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.