Data modyfikacji:

The Outer Worlds. Recenzja, poradnik, wymagania sprzętowe

Studio Obsidian Entertainment postanowiło odpocząć od izometryczny RPG-ów, stawiając na grę z widokiem z oczu bohatera. Czy The Outer Wolds jest warte zakupu? Tego dowiecie się z dalszej części tekstu. Sprawdźcie również wymagania i poradnik do gry.

the outer worlds

Czy warto zagrać w The Outer Worlds?

Ekipa Obsidian Entertainment już wielokrotnie udowodniła, że można jej zaufać w ciemno. To właśnie ten zespół odpowiada za takie dzieła jak Fallout: New Vegas, Pillars of Eternity czy South Park: Kijek Prawdy. The Outer Worlds to kolejny udany tytuł w dorobku producenta. Nie da się jednak odnieść wrażenia, że gra powstała o kilka lat za późno.

W dobie tak dobrze wyglądających produkcji jak Call of Duty: Modern Warfare czy Destiny 2, czuć, że twórcy The Outer Worlds nie mają na tyle dużego budżetu, żeby inwestować w grę Triple-A. Mimo to udało im się wykreować ciekawy świat, który pomimo braków graficznych nadal potrafi zachwycać.

Najważniejsza jest jednak rozgrywka i fabuła. Oba elementy są zrealizowane bardzo dobrze. Zarówno starcia z przeciwnikami (strzelanie jest trochę sztywne, ale można się przyzwyczaić), jak i opowiadana historia (przeplatana czarnym humorem) sprawiają, że od gry trudno jest się oderwać.

Jeżeli lubicie gry tego studia, to przy The Outer Worlds będziecie bawić się doskonale. Miłośnicy RPG-ów otrzymali kolejną bardzo dobrą produkcję, przy której mogą miło spędzić mroźne, zimowe wieczory.

The Outer Worlds – poradnik dla początkujących

Jeżeli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z The Outer Worlds, przeczytajcie nasz poradnik dotyczący najważniejszych aspektów gry. Zobaczcie, jak grać w The Outer Worlds.

Przygotowanie do podróży

The Outer Worlds to stosunkowo rozbudowany RPG, w którym gracze sami decydują o kolejności wykonywania misji oraz odwiedzania nowych lokalizacji.

Zalecam jednak na początku ograniczyć eksplorację do minimum, żeby zaliczyć kilka prostych misji, zebrać trochę lootu, zdobyć kompana i awansować na wyższe poziomy. Dzięki temu będziecie bardziej przygotowani do dalszych wędrówek i nie będziecie musieli uciekać przed agresywnymi przeciwnikami.

Towarzysze

Ogromnym wsparciem podczas zwiedzania świata gry są towarzysze. Pierwszego z nich można już odblokować w Nadbrzeżu, do którego trafia się praktycznie na samym początku zabawy. Wystarczy, że porozmawiacie z burmistrzem miasteczka, a dołączy do was dziewczyna o imieniu Parvati. Może i nie jest najlepszą wojowniczką, ale bywa przydatna do odciągania ataków wroga.

Walka i broń

Nie da się ukryć, że walka w The Outer World jest trochę toporna – w szczególności gdy korzystamy z broni palnej. Jeżeli na początku nie możecie wyczuć systemu celowania, to wesprzyjcie się umiejętnością spowalniania czasu (TDD). Dzięki temu będziecie mieli wystarczająco dużo czasu na wycelowanie w słabe punkty oponenta.

Ze spowolnienia warto też korzystać, gdy wróg was zaskoczy, podchodząc od tyłu. Zwalniając czas, dacie sobie dodatkowe sekundy na odpowiednią reakcję, co może uratować wam życie.

Jeżeli planujecie odległą wędrówkę, z dala od bezpiecznych osad, to dobrze się przygotujcie. Wyposażenie głównego bohatera ulega zniszczeniu, dlatego pamiętajcie o regularnych naprawach.

Kiedy w trakcie walki wasza broń otrzyma status „zużyta”, wtedy będzie praktycznie bezużyteczna, a wy wpadniecie w nie lada kłopoty. Sprzęt możecie naprawić przy stole warsztatowym znajdującym się na statku protagonisty oraz w różnych miejscach rozsianych po świecie gry.

Ulubioną broń nie tylko trzeba naprawiać, ale także ją ulepszać. W ten sposób zwiększycie parametry wyposażenia, co znacząco ułatwi wam pojedynki.

Spluwy i broń białą możecie modyfikować przy stołach warsztatowych. Będziecie potrzebować do tego odpowiednich modyfikacji, które znajdziecie podczas eksploracji mapy. Modyfikacje zdobywa się również podczas rozmontowywania broni. Żeby jednak tak było, musicie zadbać o rozwój umiejętności „Inżynieria”.

Regularnie uzupełniajcie zapasy amunicji, jeśli często korzystacie z karabinu lub pistoletu. Co prawda naboje można znaleźć przy martwych przeciwnikach, ale nie zawsze jest czas na ich zebranie. Musicie więc być przygotowani do walki, zanim ta nastąpi.

Amunicję kupicie m.in. u handlarzy. Polecam jak najszybsze zainwestowanie w umiejętność „Jeszcze kilka bitów”, która zwiększa zapasy amunicji u sklepikarzy.

Rozwój bohatera

W The Outer World to gracze decydują, jakim bohaterem chcą sterować. Od samego początku ważne jest to, żebyście rozwijali swoją postać pod konkretny, wasz ulubiony styl gry. Na szczęście jeśli w pewnym momencie stwierdzicie, że dokonaliście złych wyborów, to możecie zresetować cały progres.

Dokonacie tego na statku kosmicznym w pomieszczeniu z urządzeniem przypominającym maszynę do szycia. Po jej uruchomieniu i wydaniu 500 bitów macie możliwość od początku rozlokować punkty umiejętności.

W grze warto bawić się w złodzieja, bo w ten sposób można uzyskać dostęp do porządnego wyposażenia i innych bonusów. Regularnie rozwijajcie umiejętności odpowiedzialne za otwieranie zamków. Przeczesujcie także wszystkie zwłoki, żeby zyskać amunicję, surowce oraz bity.

The Outer Worlds na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i3-3225 3.3 GHz / AMD Phenom II X6 1100T 3.3 GHz
  • pamięć RAM: 4 GB
  • karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 650 Ti / Radeon HD 7850 lub lepsza
  • miejsce na dysku: 40 GB
  • system operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)

The Outer Worlds na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i7-7700K 4.2 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 47 lub lepsza
  • miejsce na dysku: 40 GB
  • system operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)

Grę do testów dostarczyła firma Obsidian Entertainment, za co serdecznie dziękuję!