Data modyfikacji:

Stare gry na Windows 10 – w co grać? Jak uruchomić?

Nie każdy z graczy śledzi na bieżąco to, co dzieje się w branży growej, tylko lubi od czasu do czasu wrócić do sprawdzonych tytułów, przy których doskonale bawił się przed laty. Współczesne systemy operacyjne lub podzespoły nie zawsze współpracują z oldshoolowymi produkcjami, dlatego niekiedy trzeba trochę pokombinować, żeby odpalić starą grę na nowym komputerze z Windowsem 10. W tym tekście podpowiem, na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji oraz polecę kilka dzieł dla fanów retro.

stare gry na windows 10

Stare gry na nowych komputerach – jak je uruchomić?

Znaleźliście zakurzoną płytkę z waszą ulubioną produkcją sprzed kilkunastu lat, chcielibyście w nią zagrać na swoim nowiusieńkim PC, ale pojawiają się problemy podczas uruchamiania? Nie przejmujcie się, bo jest duża szansa, że uda się rozwiązać ten problem! Poniżej kilka porad, co należy zrobić.

  • Tryb administratora – niewykluczone, że ta prosta czynność wystarczy do tego, żeby odpalić starą grę na Windows 10. Kliknijcie prawym przyciskiem myszki na plik instalacyjny, a następnie wybierzcie opcję „Uruchom jako administrator”. 
  • Włączenie składnika DirectPlay – w windowsowej wyszukiwarce wpiszcie „Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows” i wciśnijcie Enter. Teraz musicie znaleźć zakładkę „Składniki starszej wersji”, a potem rozwinąć ją i kliknąć w okienko z funkcją „DirectPlay”. 
  • Tryb zgodności – gdy gra już będzie zainstalowana, znajdźcie jej plik .exe, wciśnijcie prawy przycisk myszki i wejdźcie w „Właściwości”. Tam przejdźcie do karty „Zgodność” i zaznaczcie pole „Uruchom ten program w trybie zgodności”. Następnie wybierzcie jeden z systemów operacyjnych dostępnych na liście. 
  • Emulator DOSBox – współczesne systemy operacyjne Microsoftu nie posiadają wbudowanego MS-DOS-a, dlatego teoretycznie nie ma możliwości, żeby na Windowsie 10 uruchomić tak stare produkcje. Na szczęście z pomocą przychodzą emulatory, a najlepszym z nich jest bez wątpienia DOSBox. 
  • Mody stworzone przez graczy – jeżeli żadne z powyższych rozwiązań nie zdało egzaminu, wtedy musicie zajrzeć na strony modderskie lub fora dla graczy. Wiele produkcji nie jest kompatybilnych z nowoczesnymi sterownikami bądź komponentami znajdującymi się wewnątrz obudowy. Na szczęście z pomocą przychodzą inni użytkownicy, którzy tworzą własne patche lub modyfikacje, dzięki czemu jest duża szansa, że zagracie w klasyki na Windows 10.

Jakie stare gry na Windows 10? Polecane tytuły

Chcielibyście przypomnieć sobie magię starszych produkcji, ale nie przychodzą wam do głowy żadne konkretne tytuły? Nie szkodzi, ponieważ poniżej znajdziecie kilka przykładów fantastycznych gier retro, które nawet dzisiaj są w stanie dostarczyć masę przyjemności – nawet jeśli ich mechaniki gameplayu oraz grafika znacząco odstają od współczesnych standardów.

Gothic II

Marka Gothic cieszy się wśród polskich graczy szczególnym uznaniem. Dla wielu z nas pierwsza i druga część tej serii były pierwszymi tak wciągającymi i rozbudowanymi RPG-ami, z jakimi kiedykolwiek mieliśmy do czynienia. Ogromną zaletą „dwójki” była bardzo dobrze przygotowana historia, dlatego nic dziwnego, że wiele osób lubi powracać do tego tytułu. Warto także dodać, że do Gothica II cały czas powstają fabularne mody, dlatego starzy wyjadacze mogą cieszyć się kompletnie nową zawartością.

The Elder Scrolls III: Morrowind

Jeśli z jakichś powodów nie jest wam po drodze z Gothiciem, to co powiecie na trzecią odsłonę serii The Elder Scrolls? Morrowind nie jest oczywiście tak rozbudowany jak znacznie nowszy TES V: Skyrim, ale to nadal fenomenalna gra, która zachwyca klimatem oraz świetną ścieżką dźwiękową. Cesarstwo Tamriel to niezwykle urokliwe miejsce, a do tego niesamowicie różnorodne. W ten sposób gracze co chwilę zaskakiwani są nowymi widoczkami oraz ciekawymi projektami budynków.

Aliens vs Predator 2

Każdy, kto miał okazję zagrać w 2001 roku w drugą część Aliens vs Predator, z pewnością bardzo dobrze pamięta, jakie wtedy wrażenie robił ten tytuł. Studio Monolith Productions przygotowało rewelacyjną pierwszoosobową strzelankę, w której mogliśmy przejąć kontrolę nad trzema zróżnicowanymi bohaterami – Ksenomorfem, Predatorem oraz człowiekiem z jednostki Marines. Każda z postaci posiadała unikatowe zdolności, co sprawiało, że gameplay był mocno zróżnicowany i nawet dzisiaj jest w stanie zrobić wrażenie.

Heroes of Might & Magic III

Raczej nie minę się z prawdą, jeśli napiszę, że w 1999 roku do sprzedaży trafiła najlepsza strategia turowa w historii gier komputerowych, która do dzisiaj nie znalazła godnego konkurenta. Właśnie dlatego Heroes of Might & Magic III nawet po tylu latach od premiery, nadal ma wierne grono fanów. Oprawa graficzna oczywiście jest już przestarzała, lecz ma w sobie tyle klimatu, że wielgachne piksele nawet dodają jej uroku. Z kolei rozgrywka w dalszym ciągu jest aktualna i daje tyle samo przyjemności, co w dniu premiery.

Half-Life

Skoro już jesteśmy przy kultowych markach, to bez wątpienia nie mogłem pominąć w tym zestawieniu pierwszej części Half-Life’a. W 1998 roku Valve Software zaserwowało graczom przełomową strzelankę, która jako pierwsza położyła tak duży nacisk na warstwę fabularną. Jednocześnie to wciąż ciekawy shooter, z dobrze zaprojektowanymi lokacjami oraz ciekawymi przeciwnikami.

Carmageddon

Na koniec zostawiłem bardzo nietypową i mocno kontrowersyjną grę samochodową, która w 1997 roku przyprawiła o ból głowy obrońców moralności. Zdecydowanie nie był to projekt skierowany w stronę najmłodszych graczy. Carmageddon to produkcja bezkompromisowa, w której wyścigi odgrywają drugoplanową rolę – zamiast tego, dzieło studia Stainless Games bardziej promuje walkę z oponentami oraz brutalne rozprawianie się z bezbronnymi przechodniami.

Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.