Sprzęt komputerowy. Nowe technologie

komputer

Jak dobrać zasilacz do komputera?

2022-01-05
Kiedy budujemy stacjonarny komputer PC, zwykle wybieramy podzespoły zoptymalizowane pod konkretny sposób użytkowania, np. gry, obróbkę wideo lub zwykłą pracę biurową. Jak dobrać zasilacz do komputera, aby zapewnił odpowiednią wydajność? Najważniejszą kwestią jest oczywiście moc zasilacza, która wpływa na cenę i może wynosić od 400 W za kwotę około 200 zł, wystarczającą dla prostych komputerów biurowych, do 750, a nawet 1200 W za 600 – 1200 zł do komputerów dla graczy. Kolejne ważne kwestie to oczywiście wymiary zasilacza i kompatybilność z obudową oraz rodzajem dostępnych złączy.
jaka rozdzielczość monitor

Jaka rozdzielczość monitora jest najlepsza?

2022-01-03
Rozdzielczość ekranu komputera ma niebagatelny wpływ na komfort zabawy oraz pracy, a także czytelność obrazu, zbyt niska może przyczyniać się np. do bólu głowy oraz oczu. Podpowiadamy, jaka rozdzielczość monitora jest optymalna.
ergonimia pracy przy komputerze

Ergonomia pracy przy komputerze: na co zwrócić uwagę? O czym należy pamiętać?

2022-01-02
Ergonomia pracy w biurze to bagatelizowany temat. Według niektórych do wykonania pracy wystarczy laptop i miejsce do siedzenia – nie potrzeba nawet biurka. W dłużej perspektywie bagatelizowanie zasad ergonomii może jednak przynieść wiele dolegliwości. Na co warto zwrócić uwagę, przygotowując miejsce pracy przy komputerze? Wyjaśniamy, jak stworzyć przytulne i komfortowe stanowisko do pracy zdalnej.
jak nagrać ekran

Jak nagrać ekran? Jak nagrać ekran telefonu, a jak komputera?

2021-12-31
W obecnych czasach zdalna nauka oraz praca dla wielu z nas stała się koniecznością. Podczas codziennych obowiązków zdarza się, że musimy przedstawić krótkie nagranie tego, co dzieje się na ekranie naszego komputera lub telefonu. Tymczasem wiele osób nie wie, jak nagrać ekran. Na szczęście, nie musi to być trudne - możemy zrobić to zarówno korzystając z narzędzi systemowych, jak i specjalnych programów lub aplikacji. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze metody.
jak podłączyć komputer stacjonarny do telewizora

Jak podłączyć komputer stacjonarny do telewizora?

2021-12-30
Telewizory już dawno przestały być niewielkimi skrzynkami przeznaczonymi do oglądania naziemnej telewizji, stanowią z kolei multimedialne centrum całego domu i bez problemu łączą się z wieloma innymi urządzenia, w tym pecetami. Tłumaczymy, jak podłączyć komputer stacjonarny do telewizora.
zasilacz 500W

Jaki zasilacz 500 W do komputera kupić?

2021-12-29
Osoby, które kupują gotowy komputer osobisty, nie muszą martwić się o dopasowanie odpowiednich podzespołów, ponieważ te zostały już wcześniej należycie wyselekcjonowane przez specjalistów. Problem pojawia się, kiedy samemu planujemy złożyć gamingowego peceta. Gracze zazwyczaj skupiają się na mocnej karcie graficznej, dużej liczbie pamięci RAM i wydajnym procesorze, zapominając o tym, że wszystkie te elementy potrzebują zasilania. Z tekstu dowiecie się, czy zasilacz 500 W wystarczy do waszej konfiguracji i jaki model warto kupić.
budowa komputera

Z czego składa się komputer? Budowa komputera

2021-12-27
Z komputera osobistego korzystacie od lat, ale nigdy wcześniej nie zastanawialiście się dokładnie, co znajduje się pod jego obudową? Jeśli tak, to w tym tekście przedstawimy wszystkie najważniejsze podzespoły PC, dzięki którym urządzenie jest w stanie pracować poprawnie. Ponadto przedstawimy obowiązkowe i dodatkowe peryferia wchodzące w skład zewnętrznej części budowy komputera. Zaczynajmy!
jak zwiększyć pamięć w laptopie

Jak zwiększyć pamięć w laptopie? RAM i miejsce na dysku?

2021-12-26
Jeżeli zaczyna brakować ci wolnego miejsca na dysku, a laptop przestaje radzić sobie z bardziej wymagającymi aplikacjami, pora zacząć działać. Radzimy więc, jak zwiększyć pamięć w laptopie.
jaki przedluzacz usb

Jaki przedłużacz USB wybrać? Aktywny czy pasywny?

2021-12-25
Myszka, klawiatura, zewnętrzna karta sieciowa Wi-Fi, pendrive ze zdjęciami, kamera internetowa – to tylko część akcesoriów, jakie podłączamy do komputera za pomocą gniazda USB. Niestety obudowy PC bardzo często mają zaledwie kilka takich portów, przez co nie jesteśmy w stanie podpiąć wszystkich zewnętrznych urządzeń, z jakich korzystamy. Z pomocą przychodzą przedłużacze i huby USB, którym przyjrzymy się bliżej w poniższym tekście. Dowiecie się z niego, o co w tym chodzi i jakie są różnice pomiędzy modelami pasywnymi a aktywnymi.
dzieci oglądające tv

Odtwarzacz filmów w 4K. Jak odtwarzać filmy w rozdzielczości 4K?

2021-12-24
Film oglądany w dobrej jakości obrazu zyskuje na wartości – bez względu na to, czy macie do czynienia z niskobudżetowym dramatem obyczajowy, czy rozbuchanym do granic możliwości hollywoodzkim blockbusterem. Dzięki rozwojowi technologicznemu, nawet w domu możemy oglądać filmy i seriale w jakości niemalże kinowej. Potrzeba tylko do tego odpowiedniego sprzętu. Z tego tekstu dowiecie się, w jaki sposób możecie oglądać materiały w rozdzielczości 4K.
telefony do fortnite

Telefony do Fortnite Mobile. Wymagania dla gry mobilnej

2021-12-23
Choć od premiery Fortnite: Battle Royale minęło już kilka lat, to jednak popularność dzieła studia Epic Games zdaje się nie przemijać. Co więcej, gra cały czas jest rozwijana przez twórców, dzięki czemu użytkownicy z sezonu na sezon zalewani są nowym kontentem. Jeżeli graliście w tę produkcję na komputerze lub jednej z konsol i chcielibyście kontynuować zabawę na smartfonach, to trafiliście w dobre miejsce. W tym tekście znajdziecie informacje o wymaganiach sprzętowych mobilnej wersji Fortnite, a także dowiecie się, na jakich telefonach możecie zagrać w ten tytuł.
ps5 vs xbox series X

PlayStation 5 i Xbox Series X|S rok po premierze. Jak radzą sobie konsole 9. generacji?

2021-12-17
Minęło już kilkanaście miesięcy od premiery nowych konsol Sony i Microsoftu, dlatego jest to dobry czas na podsumowania. Na razie ciężko wyrokować, która platforma poradzi sobie lepiej w kolejnych latach, aczkolwiek już teraz można wyraźnie stwierdzić, w jakim kierunku planują podążać producenci obu sprzętów. Zastanawiacie się nad kupnem PlayStation 5 lub Xbox Series X? Ten tekst pomoże wam wybrać urządzenie, idealnie spełniające wasze oczekiwania.