Data modyfikacji:

Scorn. Nadchodzi horror inspirowany obrazami Zdzisława Baksińskiego

Gracze z chęcią przyjmą kolejny dobry horror i wszystko wskazuje na to, że produkcja serbskiego studia powinna spełnić ich oczekiwania. Gra nie tylko zapowiada się ciekawie pod względem rozgrywki, ale przede wszystkim przykuwa uwagę bardzo ładną oprawą graficzną oraz oryginalną, mroczną wizją świata science-fiction balansującego na granicy jawy i snu.

Czytaj również: Najlepsze gry przygodowe
scorn premiera

Kiedy odbędzie się premiera Scorn?

O tym projekcie dowiedzieliśmy się już w 2014 roku, kiedy studio Ebb Software wystartowało ze zbiórką pieniędzy w serwisie Kickstarter. Ta okazała się niestety porażką, ale producent nie złożył broni i po trzech latach spróbował ponownie z crowdfundingiem – tym razem z sukcesem. W międzyczasie pojawił się też prywatny inwestor, który wsparł firmę dodatkowymi funduszami.

Prace nad tytułem podobno idą bardzo dobrze, dlatego niewykluczone, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy przyjdzie nam zagrać w dzieło serbskiego producenta. Mimo wszystko, w chwili pisania tego tekstu, nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery Scorn.

Coś jednak ruszyło się w temacie premiery - pod koniec października ubiegłego roku na oficjalnym profilu twitterowym gry pojawiła się informacja, że produkcja powinna trafić do sprzedaży w 2021 roku. Pozostaje trzymać kciuki, żeby faktycznie tak było!

Na jakich platformach zagramy w Scorn?

Początkowo studio Ebb Software planowało wydanie Scorn wyłącznie na komputerach osobistych. Taki stan rzeczy obowiązywał do maja 2020 roku, kiedy to odbyła się prezentacja Xbox 20/20 zorganizowana przez Microsoft.

Gigant z Redmond zaprezentował na niej zwiastun Scorn, w którym ujawnił przy okazji, że gra dostępna będzie także na Xbox Series X. Żeby tego było mało, produkcja w dniu premiery trafi do abonamentu Xbox Game Pass Ultimate, dzięki czemu subskrybenci będą mogli zagrać w nią bez żadnych dodatkowych kosztów.

Scorn – rozgrywka. Co wiemy na temat gameplayu?

Studio Ebb Software reklamuje swój tytuł jako przygodową grę akcję zrealizowaną w stylu trójwymiarowych gier survival. Nie będzie to jednak wyłącznie tzw. symulator chodzenia jak SOMA czy Layers of Fear, ponieważ w produkcji udostępniona zostanie broń palna. Momenty, w których pociągniemy za spust nie są głównym daniem, jak np. w Doomie, lecz ma być ich na tyle dużo, że nawet fani strzelanek znajdą tutaj coś dla siebie.

Kwestia fabuły na razie pozostaje tajemnicą i wszystko wskazuje na to, że twórcy raczej w tym temacie nie będą odsłaniać kolejnych kart przed premierą. Z dotychczasowych materiałów wideo wynika, że producent stawia przede wszystkim na enigmatyczność i wszechobecną dziwność, a odkrywanie tajemnic Scorn ma być jednym z głównych zadań gracza.

Nie tylko przejawia się to na płaszczyźnie opowieści, ale także w gameplayu. W grze podobno pojawi się wiele zagadek logicznych, który mają zmusić użytkowników do rozgrzania szarych komórek. Mimo to wszystko, to właśnie eksploracja zajmie nam najwięcej czasu. A będzie co eksplorować, oj będzie!

Studio Ebb Software podczas tworzenia świata gry inspirowało się twórczością Davida Cronenberga („Mucha”, „Wideodrom”) oraz takich artystów jak H.R. Giger (stworzył projekt Ksenomorfa z „Obcego”) i Zdzisław Beksiński. Dzięki temu lokacje są niesamowicie pokręcone i w pewnym sensie odrażające – niczym z najgorszego snu. Żeby lepiej to poczuć, koniecznie obejrzyjcie gameplay Scorn:

Wymagania sprzętowe Scorn – na jakim komputerze zagramy w ten tytuł?

Scorn posiada już swoją kartę produktu na platformie Steam i można znaleźć tam informację odnośnie wymagań sprzętowych gry. Wydają się one jednak dosyć niskie (zwłaszcza rekomendowane), jak na jakość oprawy wizualnej, której możemy się przyjrzeć na materiałach promocyjnych.

Poniższe dane najpewniej zostaną w przyszłości zaktualizowane. Tymczasem prezentują się następująco:

Scorn na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i3-2100 3.1 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 750 Ti / Radeon HD 7870 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 50 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bit)

Scorn na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-2500 3.3 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 50 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bit)
Autor: Łukasz Morawski