Data publikacji:

Regeneracja baterii do laptopa, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o regeneracji baterii do laptopa

Wytrzymałość baterii laptopa na przestrzeni ostatnich lat staje się jednym z najważniejszych czynników wpływających na zakup konkretnego sprzętu. Jeśli jednak w przeszłości nie zwracaliśmy uwagi na ten aspekt, a nasza bateria jest już dostatecznie wyeksploatowana, nie musimy obawiać się konieczności wymiany sprzętu. Wystarczy, że zdecydujemy się na regenerację baterii laptopa. Czym jest regeneracja baterii i na czym ona polega?

Polecamy: Tanie laptopy do gier

regeneracja baterii do laptopa

Na czym polega proces regeneracji baterii w laptopie?

Praktycznie każda bateria, jako integralny podzespół naszych laptopów, jest niczym innym, jak litowo-jonowym akumulatorem przeznaczonym do wielokrotnego ładowania. Oznacza to, że akumulator wyładowany może być w prosty sposób przywrócony do stanu użyteczności za pośrednictwem zasilania. 

Jednak nawet najbardziej zaawansowany akumulator jest zaprojektowany z myślą o ograniczonej liczbie ładowania. Jeśli zrealizujemy założoną ilość cykli ładowania, możemy spodziewać się, że bateria nie będzie już tak wydajna, jak na samym początku pracy. W jaki sposób eksploatuje się nasza bateria w laptopie? Przede wszystkim ogniwo nie magazynuje już tak dużej ilości energii.

Druga kwestia to właśnie płytka, która zarządza pracą ogniw. Jeśli określona liczba cykli ładowań zostanie zrealizowana, płytka elektroniczna wyłącza baterię. Na szczęście od jakiegoś czasu mamy możliwość wykonania regeneracji baterii, czyli wymiany ogniw oraz wyzerowania licznika cykli wykonanych ładowań. 

Kiedy bateria w naszym laptopie wymaga regeneracji? Pierwsze symptomy

Decyzja o regeneracji baterii laptopa jest decyzją subiektywną, zależną od rodzaju baterii, modelu laptopa, ale również od sposobu użytkowania laptopa przez nas. Przede wszystkim istotnym czynnikiem jest liczba przebytych cykli ładowania, choć może zdarzyć się sytuacja, w której relatywnie nowy laptop szybciej wyeksploatuje swoją baterię, aniżeli nasz stary sprzęt, który był już ładowany setki razy. 

Niemniej jednak pierwsze symptomy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to oczywiście krótsza praca baterii po pełnym cyklu ładowania. Dobrej jakości laptopy mogą wytrzymać intensywną pracę na pełnym ładowaniu nawet do 8 godzin. Jeśli zauważymy, że wskaźnik baterii wyczerpuje się szybciej, niż wyświetlane informacje o prognozowanym czasie pracy laptopa, powinniśmy zastanowić się nad wykonaniem regeneracji baterii. 

Samodzielna regeneracja baterii laptopa

Samodzielna regeneracja akumulatora to bardzo zaawansowany proces, który od osoby wykonującej wymaga dużego doświadczenia i wiedzy z zakresu ogniw bateryjnych. Jak powszechnie wiadomo, bateria to produkt wykonany z wielu chemicznych substancji, które w przypadku nieodpowiedniego traktowania mogą zagrozić naszemu zdrowiu.

Tak więc osoba, która chce sama zregenerować baterię, powinna znać się na elektronice, ogniwach i sprawdzaniu ich jakości, a także dopasowaniu odpowiedniego ogniwa do posiadanej baterii. Regeneracja polega właśnie na podłączeniu nowych ogniw i połączeniu ich w pakiety szeregowe. Ogniwa powinny być połączone zgrzanymi blaszkami, których nie można przylutować ze względu na nadmierną temperaturę generowaną przy użyciu lutownicy, co prowadzi do przegrzania lutownicy, a w efekcie nawet do wybuchu baterii.

Regeneracja baterii laptopa z pomocą profesjonalistów 

Alternatywą, która z pewnością zachęci wszystkie osoby nieobeznane z wiedzą elektroniczną, jest możliwość zlecenia wykonania regeneracji akumulatora w profesjonalnym serwisie. Profesjonalna regeneracja baterii laptopów, ale też telefonów to usługa niezbyt dobrze znana w naszym kraju, aczkolwiek coraz więcej osób decyduje się na tę ścieżkę, a nie natychmiastową wymianę wyeksploatowanego sprzętu.

Usługa regeneracji baterii laptopa nie jest bardzo kosztowną inwestycją, a w ciągu jednego dnia możemy zapewnić naszemu akumulatorowi drugie życie, co sprawi, że cały laptop będzie nam służył jeszcze przez wiele lat. Warto zauważyć, że to właśnie zlecenie tej czynności profesjonaliście jest najlepszym rozwiązaniem - proces zostanie wykonany bezpiecznie, z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi oraz skutecznie, co nie jest tak pewne w przypadku samodzielnych prób zregenerowania akumulatora.

Ile kosztuje regeneracja baterii w laptopie?

Jaka jest cena regeneracji baterii w naszym laptopie? To zależy bezpośrednio od typu laptopa, jaki posiadamy. To jednak nie jedyny czynnik, który warunkuje sumaryczną cenę wykonania regeneracji naszej baterii. Duże znaczenie ma również wybór metody regeneracji

Sama cena materiałów, a więc w przypadku regeneracji baterii, nowych ogniw, to koszt zamykający się w kwocie 300 złotych. Do tego dochodzi jednak również robocizna, która może wynieść od 100 do 200 złotych. To, co jest pewne, to jednak fakt, że wykonanie regeneracji akumulatora oznacza dla nas mniejszy koszt, niż wymiana baterii, a tym bardziej całego sprzętu. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, iż ze względu na słabą jakość lub wyraźną eksploatację baterii, specjalista poinformuje nas, że nawet regeneracja nie wydłuży wyraźnie życia akumulatora. W tym wypadku wymiana wydaje się być jedyną ewentualnością. Warto jednak mieć na uwadze wskazówki, które pozwolą nam dłużej cieszyć się ze sprawnej baterii laptopa.

Wskazówki, które uchronią naszą baterię przed szybką eksploatacją 

Tych kilka porad sprawi, że niskim kosztem znacznie wydłużymy żywotność naszego akumulatora w laptopie. Zacznijmy od temperatury przechowywania baterii - powinna ona znajdować się w dość chłodnym miejscu, uważając jednak, by nie wystawiać jej na działanie mrozu. Jeśli akumulator znajduje się w bardzo ciepłym pomieszczeniu, proces starzenia się akumulatora znacznie przyśpiesza.

By wydłużyć żywotność naszej baterii w laptopie, powinniśmy również unikać sytuacji całkowitego rozładowania jej. Laptop powinien być ładowany często. Jeśli jednak nie używamy urządzenia każdego dnia, powinniśmy pozostawiać urządzenie w stanie 40% naładowania. W tym momencie rekomendowane jest uruchomienie ładowarki. Pamiętajmy również, by unikać długich okresów, w których nasza bateria jest całkowicie rozładowana. To może prowadzić do szybkiego zniszczenia akumulatora. 

Autor: Łukasz Morawski