Data modyfikacji:

Ranking procesorów CPU. Jaki najlepszy?

Procesor jest sercem komputera, które zarządza jego wszystkimi kluczowymi funkcjami. Szybki i wydajny układ to podstawa dobrze funkcjonującego peceta. Przedstawiamy ranking najlepszych CPU do różnych zastosowań.

ranking cpu
Procesor to podstawowy komponent konstrukcji każdego komputera, a także większości urządzeń elektronicznych. Budując nowego peceta, często stajemy przed problemem, jaki konkretny model procesora kupić. Nie ma jednak jednej odpowiedzi na to pytanie, bowiem wiele zależy od tego, do czego wykorzystywać będziemy na co dzień nasz sprzęt.

Na inny układ zdecydują się zapaleni gracze, a na inny przeciętni użytkownicy, którzy głównie surfują w sieci i korzystają z aplikacji biurowych. Przedstawiamy krótki ranking CPU, wyszczególniający polecane modele w kilku różnych kategoriach.

Co to jest CPU?

CPU to powszechnie używany angielski skrót opisujący centralną jednostkę obliczeniową (ang. central processing unit). Procesory są układami scalonymi zamkniętymi szczelnie w hermetycznych metalowych obudowach. Montuje się je na płytach głównych, dzięki którym mogą komunikować się z pozostałymi podzespołami komputera, takimi jak np. pamięć RAM, wydając im odpowiednie instrukcje oraz kontrolując przebieg ich pracy.

Na rynku znajduje się wiele modeli CPU. W przypadku procesorów przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych oraz laptopów rynek został całkowicie zdominowy przez produkty firm Intel oraz AMD, które oferują zazwyczaj układy o dość zbliżonej mocy i możliwościach.

Najważniejsze parametry procesora:

  • Częstotliwość taktowania – szybkość, z jaką działa CPU, która mierzona jest w gigahercach. Zaznaczmy, że podawana przez producenta częstotliwość pracy jest dynamiczna i procesor reguluje ją, biorąc pod uwagę temperaturę oraz liczbę powierzonych mu zadań. W specyfikacjach technicznych znajdziemy więc informacje o fabrycznym taktowaniu bazowym oraz maksymalnym (turbo).
  • Liczba rdzeni – uproszczając nieco, mamy tu do czynienia z liczbą procesorów w procesorze. Większość dostępnych na rynki CPU posiada obecnie co najmniej cztery  rdzenie. Profesjonalne i najdroższe modele na rynku mogą mieć ich jednak nawet od 16 do 32. W przypadku przeciętnych użytkowników pecetów oraz graczy wartość ta nie jest aż tak istotna, jak częstotliwość taktowania. Deweloperzy oprogramowania bardzo sporadycznie korzystają bowiem z potencjału najdroższych wielordzeniowych układów, które zabłysną dopiero w zastosowaniach typowo profesjonalnych.
  • Liczba wątków – za sprawą technologii wielowątkowości, pojedyncze rdzenie procesora mogą zachowywać się jak kilka osobnych układów, pracując równocześnie nad wieloma różnymi zadaniami. Odnotowany wzrost wydajności tego typu układów zależy jednak głównie od optymalizacji oprogramowania, które wykorzystuje ich możliwości. W tańszych CPU liczba posiadanych przez nie wątków odpowiada liczbie rdzeni.

Przeczytaj także: AMD vs Intel. Który procesor wybrać?

  • TDP – jest to wartość wydzielanego przez procesor ciepła, która podana została w watach. Informacja pozwala nam dobrać zasilacz komputera odpowiedni do potrzeb procesora, a także idealny system chłodzenia.
  • Pamięć podręczna – określana również jako pamięć cache. CPU używa jej do tymczasowego zapisywania danych, po które najczęściej sięga w komunikacji z pamięcią RAM. Zwiększa ona wydajność i szybkość pracy układu. W procesorach występuje ona w trzech różnych typach (C1, C2 i C3).

Ranking CPU

Najlepszy procesor dla profesjonalistów i entuzjastów nowych technologii - AMD Ryzen 9 5950X

Szesnastordzeniowy procesor z 32 wątkami, którego jakość oraz moc odzwierciedla niezwykle wysoka cena wynosząca kilka tysięcy złotych. Układ oparty o architekturę AMD Zen 3 współpracuje z płytami głównymi ze złączem AM4 oraz kartami rozszerzeń PCIe 4.0. Mamy tu do czynienia z modelem mogącym zadowolić największych entuzjastów nowych technologii oraz profesjonalistów domagających się najlepszego sprzętu i wydajności. CPU wymaga dokupienia mocnego wentylatora.

  • Częstotliwość bazowa: 3,4 GHz 
  • Częstotliwość turbo: 4,9 GHz 
  • Liczba rdzeni: 16
  • Liczba wątków: 32
  • TDP: 105 W 

Najlepszy procesor dla zapalonych graczy - AMD Ryzen 5 5600X

Doskonały wybór dla najbardziej zagorzałych graczy, którzy dysponują sporym zapasem gotówki. Dzięki wsparciu dla złącza PCIe 4.0 układ świetnie sprawdzi się w połączeniu z najnowszymi kartami graficznymi. Architektura AMD Zen 3 gwarantuje ogromny potencjał mocy obliczeniowej, bijący na głowę nawet droższe propozycje konkurencji. Na uwagę zasługuje również względnie niski poziom zużycia energii elektrycznej oraz wysokiej jakości wentylator w zestawie.

  • Częstotliwość bazowa: 4,1 GHz 
  • Częstotliwość turbo: 4,7 GHz 
  • Liczba rdzeni: 6
  • Liczba wątków: 12
  • TDP: 65 W 

Najlepszy procesor dla przeciętnych użytkowników - AMD Ryzen 5 3600X

Oparty o architekturę AMD Zen 2 procesor z sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami. Model jest idealnym rozwiązaniem dla przeciętych użytkowników budujących komputer do pracy oraz zabawy z najnowszymi grami. W testach pokonuje bez problemu nawet nieco droższe propozycje Intela. CPU współpracuje z kartami rozszerzeń w standardzie PCIe 4.0 oraz korzysta ze standardowego gniazda AM4.

  • Częstotliwość bazowa: 3,8 GHz 
  • Częstotliwość turbo: 4,4 GHz 
  • Liczba rdzeni: 6
  • Liczba wątków: 12
  • TDP: 95 W 

Najlepszy procesor dla oszczędnych - AMD Ryzen 5 3400G

Chociaż nie jest to najtańszy procesor na rynku, pozostaje on idealnym rozwiązaniem dla osób budujących budżetowego peceta. Jego główną zaletą jest całkiem wydajny zintegrowany układ graficzny Radeon RX Vega 11, który oszczędzi nam potrzeby kupna karty GPU wartej zazwyczaj co najmniej kilkaset złotych. Pozwoli też bawić się z nieco starszymi grami oraz sprawdzi się przy używaniu programów do obróbki wideo czy zdjęć. CPU odznacza się też niskim zużyciem energii i dobrym wentylatorem w zestawie.

  • Częstotliwość bazowa: 3,7 GHz 
  • Częstotliwość turbo: 4,2 GHz 
  • Liczba rdzeni: 4
  • Liczba wątków: 8
  • TDP: 65 W 

Przeczytaj także:
  1. Jaki procesor do gier? Parametry procesora="Jaki procesor do gier? Parametry procesora">Jaki procesor do gier? Parametry procesora
  2. Procesor do laptopa. Na co zwrócić uwagę, kupując komputer
  3. Jak sprawdzić temperaturę procesora?
  4. Pasty termoprzewodzące do chłodzenia procesorów. Jak schłodzić procesor? - poradnika


Autor: Michał Kułakowski