Data modyfikacji:

Jak sprawdzić temperaturę procesora?

Twój laptop ciągle się przegrzewa i przestaje działać? Być może temperatura procesora jest zbyt wysoka. Zobacz, jak w kilku prostych krokach można sprawdzić temperaturę procesora.
laptop

Jak sprawdzić temperaturę procesora – poradnik

Martwisz się, czy temperatura twojego procesora nie jest zbyt wysoka? Twój komputer zaczyna się wyłączać lub działa bardzo powoli podczas bardziej wymagających zadań? Jeśli to brzmi znajomo, prawdopodobnie twój procesor przegrzewa się.

Problem ten dotyka zwykle osoby, które doposażały komputer lub laptop dodatkowymi modułami, takimi jak na przykład zewnętrzna karta graficzna.

Co ciekawe, system Windows nie oferuje prostej odpowiedzi na pytanie, czy temperatura procesora jest zbyt wysoka. Co wytrwalsi mogą próbować zagłębiać się w BIOS systemu, jednak znalezienie informacji o temperaturze jest czasochłonne i trudne.

Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na to, jak sprawdzić temperaturę procesora w twoim sprzęcie.

Jaka powinna być temperatura procesora?

Już wiesz, że przegrzany procesor spowalnia pracę całego sprzętu. Jednak jaka powinna być optymalna temperatura procesora w laptopie? I kiedy jest ona za wysoka? Niestety na te pytania nie ma jednoznacznej, dobrej odpowiedzi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka jest maksymalna temperatura dla twojego procesora, poszukaj w internecie dokładnej specyfikacji technicznej dla procesora, który posiadasz.

Zazwyczaj maksymalna temperatura dla procesora oscyluje w granicach 100° Celsjusza. W czasie spoczynku temperatura procesora powinna wynosić między 25° a 35° Celsjusza. Powinieneś dążyć do utrzymania temperatury procesora poniżej 75° Celsjusza podczas grania.

Jeśli twój procesor przekroczy 75° Celsjusza, możesz zauważyć spadek wydajności jego pracy. Dzieje się tak dlatego, że procesor ogranicza swoją pracę na rzecz chłodzenia.

Na szczęście procesory produkowane obecnie są na tyle inteligentne, że nie zepsują się od zbyt wysokiej temperatury. Przegrzanie procesora ograniczy jedynie jego wydajność, dlatego najlepiej zachować jak najniższą temperaturę podczas pracy lub grania.

Jak sprawdzić temperaturę procesora – praktyczne porady

Jednym z najszybszych i najprostszych sposobów na sprawdzenie temperatury procesora jest zainstalowanie dedykowanej aplikacji. Wśród internautów dużą popularnością cieszy się program Core Temp.

Jest to darmowy program, przy pomocy którego szybko i łatwo sprawdzisz temperaturę procesora w laptopie. Po zainstalowaniu Core Temp, w prawej części paska startowego pojawi się ikonka Core Temp.

Aplikacja od razu pokazuje odczyt temperatury twojego procesora. Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje, kliknij przycisk „Pokaż więcej”. Dzięki temu zobaczysz listę temperatur dla każdego rdzenia procesora dla systemu Windows.

Kolejnym popularnym programem do sprawdzenia temperatury procesora jest aplikacja NZXT’s Cam. Program lepiej sprawdzi się w przypadku początkujących osób – przejrzysty layout sprawia, że bez problemu odczytasz interesujące cię dane.

Aplikacja, oprócz monitorowania temperatury twojego procesora, zapewnia także wgląd w szereg innych przydatnych danych, takich jak informacje o procesorze, karcie graficznej czy pamięci.

Co więcej, dostępna jest wersja mobilna tego programu, dzięki której możesz sprawdzić temperaturę procesora nawet wtedy, gdy jesteś z dala od komputera lub laptopa.
Autorka: Patrycja Hendzel