AMD vs Intel – kompatybilność
Jedną z największych zalet procesorów AMD z rodziny Ryzen jest to, że w przez wiele generacji używają tych samych gniazd łączeniowych na płytach głównych. Pozwala to użytkowaniom na łatwą wymianę CPU bez potrzeby odświeżania całego komputera. W przypadku Intela sprawa wygląda zgoła inaczej i przez ostatnie latach każda kolejna generacja CPU wymagała innego złącza, co niosło ze sobą dodatkowe koszty dla konsumentów często wymieniających komponenty w pecetach.
Sprawdź nasz ranking procesorów AMD
AMD vs Intel – dodatkowe zalety procesorów
Procesory niebieskich posiadają znacznie lepsze zintegrowane układy graficzne Intel HD Graphics, które mogą zastąpić karty graficzne w najtańszych konfiguracjach komputerów. Mogą one pochwalić się też mocniejszym wsparciem technicznym, np. w postaci często aktualizowanych sterowników.
AMD vs Intel – podkręcanie procesorów
Fani overclockingu nie mają specjalnie wyboru.
Podkręcanie układów AMD nie ma tej chwili większego sensu, bowiem zyski w wydajności są bardzo niewielkie. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku układów Intela. Podatne na podkręcanie są jednak tylko specjalne wersje procesorów oznaczone literą „K”.
AMD vs Intel – stosunek ceny do wartości
AMD od kilku lat skutecznie podcina skrzydła Intelowi, oferując procesory w niższych cenach i zbliżonych, a nawet lepszych parametrach, dlatego też są bardzo lubiane przez osoby z ograniczonym budżetem. Praktycznie wszystkie Ryzeny są również bardziej ergonomiczne jeżeli chodzi o zużycie energii elektrycznej niż ich odpowiedniki produkowane przez obóz niebieskich.