Data modyfikacji:

AMD vs Intel. Który procesor wybrać?

Wybierając nowy procesor, stajemy przed dylematem, wybrać układ z logiem AMD czy Intel. Obie firmy walczą ze sobą o dominację na rynku komputerowych CPU od kilku dekad, przez większą część czasu pozostając pod względem technologicznym na podobnym poziomie. W produkty której firmy więc zainwestować?

procesor
Jaki procesor wybrać? Intel i AMD to giganci, którzy od kilku dekad toczą ze sobą nieprzerwany bój o całkowitą dominację nad światem procesorów komputerowych. W „wojnie” tej każdy wydarty konkrecji procent udziałów w rynku jest na wagę złota. Zażarty wyścig technologiczny pomiędzy obiema stronami nie jest oczywiście równy, systematycznie wymieniają się one bowiem na pozycji lidera, który oferuje najlepsze i najwydajniejsze układy. Nie dziwne więc, że przez lata obaj producenci zdobyli niezwykle wiernych fanów.

Przedstawiciele obozu niebieskich (Intel) oraz czerwonych (AMD) prowadzą gorączkowe dyskusje w sieci o wyższości wybranych przez nich procesorów, tworząc szum informacyjny, który musi odsiać przeciętny posiadacz peceta, wybierając się na zakupy nowych podzespołów. Spójrzmy więc na najważniejsze i ogólne informacje dotyczące CPU wprowadzonych do sprzedaży w ostatnich latach, by z pewnego dystansu przyjrzeć się wojnie AMD vs Intel.

Jaki procesor, AMD czy Intel – krótkie porównanie

AMD vs Intel – szybkość i wydajność

Procesory obu producentów idą w tej chwili łeb w łeb jeżeli chodzi o oferowaną wydajność oraz szybkość. Różnice zauważamy tylko w układach z wyższej i najwyższej półki, po które sięgają głównie profesjonaliści. Tutaj, według testów, od lat najszybsze są zazwyczaj najdroższe układy Intela z rodziny i7 i i9. Lecz wygrywają one o zaledwie kilka lub kilkanaście procent z modelami AMD z tej same klasy, takimi jak Ryzen 7 i 9.

Zobacz nasz ranking procesorów Intel

AMD vs Intel – procesor do gier

Jaki procesor do gier wybrać? Zagorzali gracze, pragnący najwyższej wydajności, sięgają chętnie po przywołane już najdroższe procesory Intela. Przeciętny fan wirtualnej rozrywki nie odczuje jednak różnicy pomiędzy zbliżonymi do siebie propozycjami drużyny niebieskich lub czerwonych, tym bardziej, że w większości przypadków o płynnej rozrywce decyduje przede wszystkim dobra karta graficzna. Wybór CPU do gier od jednej lub drugiej firmy zależy więc od osobistych preferencji.

AMD vs Intel – kompatybilność

Jedną z największych zalet procesorów AMD z rodziny Ryzen jest to, że w przez wiele generacji używają tych samych gniazd łączeniowych na płytach głównych. Pozwala to użytkowaniom na łatwą wymianę CPU bez potrzeby odświeżania całego komputera. W przypadku Intela sprawa wygląda zgoła inaczej i przez ostatnie latach każda kolejna generacja CPU wymagała innego złącza, co niosło ze sobą dodatkowe koszty dla konsumentów często wymieniających komponenty w pecetach.

Sprawdź nasz ranking procesorów AMD

AMD vs Intel – dodatkowe zalety procesorów

Procesory niebieskich posiadają znacznie lepsze zintegrowane układy graficzne Intel HD Graphics, które mogą zastąpić karty graficzne w najtańszych konfiguracjach komputerów. Mogą one pochwalić się też mocniejszym wsparciem technicznym, np. w postaci często aktualizowanych sterowników.

AMD vs Intel – podkręcanie procesorów

Fani overclockingu nie mają specjalnie wyboru. Podkręcanie układów AMD nie ma tej chwili większego sensu, bowiem zyski w wydajności są bardzo niewielkie. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku układów Intela. Podatne na podkręcanie są jednak tylko specjalne wersje procesorów oznaczone literą „K”.

AMD vs Intel – stosunek ceny do wartości

AMD od kilku lat skutecznie podcina skrzydła Intelowi, oferując procesory w niższych cenach i zbliżonych, a nawet lepszych parametrach, dlatego też są bardzo lubiane przez osoby z ograniczonym budżetem. Praktycznie wszystkie Ryzeny są również bardziej ergonomiczne jeżeli chodzi o zużycie energii elektrycznej niż ich odpowiedniki produkowane przez obóz niebieskich.
Autor: Michał Kułakowski