Data modyfikacji:

Jaki program do montowania filmów jest najlepszy? Co do obróbki wideo?

Planujecie zmontować fajny filmik z wakacji? A może marzy wam się kariera jutubera, bądź chcecie spróbować nagrać swój pierwszy amatorski film fabularny? W takim razie musicie zdobyć dostęp do odpowiedniego oprogramowania, dzięki któremu będziecie w stanie stworzyć autorskie materiały wideo. W tym zestawieniu przyjrzymy się płatnym programom oraz darmowym edytorom, które powinny wystarczyć do podstawowej obróbki filmów.

jaki program do montowania filmów

Płatny czy darmowy program do montowania i obróbki filmów - który wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od waszych potrzeb. Jeżeli planujecie zajmować się profesjonalnym montażem filmów, to zdecydowanie lepiej wybrać jest płatne oprogramowanie, oferujące o wiele więcej funkcji i lepsze wsparcie producenta.

Trzeba jednak pamiętać, że w internecie znajdziecie również sporo ciekawych darmowych programów do montażu filmów, z których można korzystać w pełni legalnie. Amatorzy znajdą w nich wszystkie najważniejsze funkcje, natomiast specjaliści mają możliwość wykupienia dodatkowej zawartości, np. efektów wizualnych, przejść pomiędzy kadrami itp.

Sprawdź także: Jak wygląda współpraca z siecią afiliacyjną?

Montowanie filmów – polecane programy

W zestawieniu znajdziecie zarówno specjalistyczne oprogramowanie, jak i programy przeznaczone do domowego użytku. Część z nich ma bardzo ograniczone funkcje, ale doskonale sprawdzi się do przygotowania animacji ze zdjęć i innych niezbyt skomplikowanych filmów. Z kolei profesjonalne programy pozwolą wam czynić prawdziwe cuda!
  1. Program do tworzenia i edytowania filmów w systemie Windows 10/11
  2. HitFilm Express
  3. Sony Vegas
  4. VSDC Free Video Editor
  5. Avid Media Composer Perpetual
  6. Lightworks
  7. Adobe Premiere Elements

Program do tworzenia i edytowania filmów w systemie Windows 10/11

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że system operacyjny Windows 10 (lub obecnie częściej Windows 11) posiada bardzo prosty w obsłudze edytor. Jeśli więc szukacie intuicyjnego programu do montowania filmów ze zdjęć, to nie musicie już dłużej szukać. Dzięki wbudowanemu oprogramowaniu możecie połączyć wiele fotografii w jeden materiał wideo, a następnie dodać do niego muzykę oraz trójwymiarowe efekty wizualne (latające balony itp.). To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zrobić krótki filmik okolicznościowy, np. z okazji czyichś urodzin czy chrzcin dziecka. Żeby znaleźć ten program, musicie otworzyć aplikację „Zdjęcia”, a następnie kliknąć w opcję „Nowy film”.

HitFilm Express – idealny program dla jutuberów

Chcecie nagrać swój pierwszy materiał na YouTube’a, ale nie wiecie, co dalej z nim zrobić? W takim razie koniecznie powinniście pobrać bezpłatne narzędzie HitFilm Express. Jest to świetny program do montowania filmów na YT i nie tylko. Z jego pomocą można tworzyć naprawdę niesamowite rzeczy – i to za darmo! A jeśli w przyszłości stwierdzicie, że waszemu wideo brakuje polotu i większego szaleństwa, to możecie wykupić pakiety z gotowymi dodatkami, które usprawnią działanie programu. W sieci znajdziecie też masę poradników do HitFilm Express, co jest bardzo przydatne na początku drogi montażysty-amatora.

Program możecie ściągnąć ze strony producenta.

Sony Vegas – program do tworzenia filmów wysokiej klasy

Tym razem mam dla was propozycję software’u z najwyższej półki – zarówno pod względem ceny, jak i jakości. Sony Vegas to w pełni profesjonalny program dla montażystów, w którym macie wręcz nieograniczone możliwości. Dzięki temu oprogramowaniu, możecie pokusić się o bardzo skomplikowane materiały, wykorzystujące wiele ścieżek audio i wideo. Nic nie stoi także na przeszkodzie, żeby umieścić w swoich materiałach efekty specjalne przygotowane wcześniej w Adobe After Effects.

VSDC Free Video Editor – darmowy program wideo dla amatorów

Nie interesują was płatne rozwiązania, tylko szukacie darmowego programu do montażu filmów? VSDC Free Video Editor powinno spełnić wasze oczekiwania. Jak na bezpłatne oprogramowanie, znajdziecie tutaj masę przydatnych funkcji, które umożliwią wam przygotowanie mniej skomplikowanych materiałów.

Interfejs VSDC nie jest najładniejszy i najbardziej intuicyjny, ale nie powinniśmy tego wymagać od darmowego softu. Z programu warto korzystać, kiedy chcecie zmontować gameplay z komentarzem, który posklejacie z fragmentów rozgrywek nagranych na konsolach lub PC. Sprawdzi się też do prostych vlogów czy montażu filmików z wakacji.

Program możecie ściągnąć za darmo klikając tutaj.

Avid Media Composer Perpetual – płatny program do montażu filmów dla profesjonalistów

Kolejne na liście specjalistyczne oprogramowanie, którego licencja na najnowsze wydanie może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli jednak montowanie filmów jest źródłem waszych zarobków, to taka inwestycja wydaje się być bardzo racjonalna.

Zwłaszcza, że Avid Media Composer Perpetual został zoptymalizowany w taki sposób, żeby w pełni wykorzystać potencjał komputerów osobistych. W efekcie użytkownicy nie powinni odczuć większej różnicy pod względem czasu potrzebnego na edytowanie materiałów 2D i 3D.

Lightworks – darmowy program dla profesjonalistów

W zestawieniu nie mogło również zabraknąć jednego z lepszych, darmowych programów do obróbki wideo. Niestety poziom skomplikowania Lightworks sprawia, że powinny korzystać z niego wyłącznie osoby, które mają przynajmniej jakiekolwiek pojęcie o montowaniu materiałów wideo. W przeciwnym razie, praca z tym oprogramowaniem może być frustrująca i nieefektywna. Aczkolwiek jest to też dobry sposób, żeby nauczyć się podstaw, a potem przeskoczyć na profesjonalny, płatny program.

Program ściągniecie na stronie producenta.

Adobe Premiere Elements – program do montowania filmów po polsku

Wcześniej opisywany program, jaki znajdziecie w systemie Windows 10, ma bardzo ograniczone funkcje, dlatego dedykowany jest wyłącznie do domowego użytku. Gdybyście natomiast potrzebowali bardziej skomplikowanego software’u do tworzenia kolaży ze zdjęć i krótkich materiałów wideo, to zdecydowanie warto wybrać Adobe Premiere Elements.

Nie tylko będziecie mogli montować w nim efektowne kompozycje, to na dodatek macie dostęp do masy różnorodnych opcji, jak np. możliwość zablurowania konkretnych fragmentów filmów. Z racji swoich możliwości, program sprawdzi się zarówno do tworzenia amatorskich materiałów, jak i bardziej profesjonalnych produkcji.

Szybkie odpowiedzi na najczęstsze pytania o programy do montażu filmów:

Czy program Lightworks jest darmowy?
Tak, program Lightworks przeznaczony do obróbki filmów jest darmowy. Mimo to oferuje szereg możliwości przy montowaniu wideo.

W jakim darmowym programie montować filmy?
Darmowe programy do montowania filmów to m.in. HitFilm Express, VSDC Free Vieo Editor oraz Lightworks.

Jak dobry, płatny program do obóbki filmu będzie najlepszy?
Spośród profesjonalnych programów do montażu wideo polecamy: Adobe Premiere Elements oraz Sony Vegas.
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.