Data publikacji:

Poradnik Minecraft. Jak grać? Książki i porady dla początkujących

Minecraft od studia Mojang to niesamowicie rozbudowana produkcja, która daje graczom wręcz nieograniczoną swobodę twórczą. To dzięki tej grze dzieci i dorośli z całego świata mogą dać upust swojej kreatywności, jednocześnie biorąc udział w fascynujących przygodach dzięki proceduralnie generowanym światom. Siła gameplayu potęgowana jest przez możliwość wspólnej zabawy z innymi graczami, co pozwala zacieśniać więzi i poznawać ludzi z reszty globu. Bez względu na to, dlaczego chcecie zagrać w Minecrafta, sprawdźcie, co warto wiedzieć przed przystąpieniem do gry i jak się do niej przygotować.

minecraft

Premiera Minecrafta – kiedy gra trafiła do sprzedaży i na jakie platformy?

Produkcja pierwotnie trafiła do sprzedaży wyłącznie na komputerach osobistych i miało to miejsce 18 listopada 2011 roku. W kolejnych latach Minecraft doczekał się portów na kolejne platformy, takie jak Xbox 360, PlayStation 3, Xbox One oraz PlayStation 4. Fani nadal pożądali tego dzieła na innych urządzeniach do grania, dlatego studio Mojang zmuszone było również do przygotowania portów na PlayStation Vita oraz konsole Nintendo, jak WiiU, 3DS oraz Switch.

Do sprzedaży trafiły również wersje dedykowane urządzeniom mobilnym, czyli smartfonom i tabletom. Twórcy jednocześnie cały czas usprawniali swój najpopularniejszy tytuł, przygotowując nowe wersje dla pecetów i innych platform. Na ten moment jedynie PlayStation 5 i Xbox Series X|S nie otrzymały dedykowanych edycji, aczkolwiek Minecrafta można uruchomić na tych konsolach za sprawą wstecznej kompatybilności.

Porady do Minecrafta przygotowane przez twórców gry

Minecraft to niesamowicie rozbudowana produkcja, która podczas pierwszego kontaktu może przytłoczyć początkujących użytkowników swoim rozmachem. Na starcie warto rozpocząć zabawę od stworzenia własnego świata z aktywowanymi wszystkimi ułatwieniami jak niższy poziom trudności, skrzynia bonusowa, aktywacja kodów itp. Dzięki temu będziecie mogli na spokojnie zapoznać się z podstawowymi mechanikami, żeby potem lepiej radzić sobie podczas wspólnej zabawy z innymi graczami w trybie wieloosobowym.

Jeżeli nie chcecie sami odkrywać wszystkich sekretów tego tytułu, to nie krępujcie się, tylko korzystajcie z przewodnika przygotowanego przez twórców. Wystarczy, że w trakcie rozgrywki wejdziecie w ekran z ekwipunkiem, a następnie najedziecie kursorem na znak zapytania znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu. W ten sposób otworzy się przed wami rozbudowane kompendium wiedzy o Minecrafcie, z którego dowiecie się o wszystkich mechanikach gameplayu oraz innych istotnych elementach. Poradnik został podzielona na kilka części, składających się z wielu posegregowanych wskazówek. Zakładki w samouczku wyglądają następująco:

  • Nowe funkcje – tutaj twórcy umieszczają informacje odnośnie zmian w rozgrywce oraz wprowadzeniu nowych aktywności. 
  • Podstawy – stąd dowiecie się najważniejszych rzeczy odnośnie sterowania postacią, interfejsu użytkownika (HUD), a także przeczytacie jak zarządzać ekwipunkiem oraz w jaki sposób konstruować nowe przedmioty.
  • Pierwszy dzień – w tej zakładce zawarte zostały informacje dotyczące trybu przetrwania, w którym gracze zostają rzuceni na mapę i muszą radzić sobie z wszelkimi zagrożeniami występującymi w świecie Minecrafta. Twórcy wyjaśnili jak używać podstawowych narzędzi oraz broni, co oznacza zmierzch, jak nawigować po mapie i w jaki sposób komunikować się z innymi graczami poprzez czat. 
  • Konstruowanie – rozbudowany rozdział, w którym studio Mojang bardzo dokładnie omówiło wszystkie najważniejsze kwestie związane z tworzeniem przedmiotów oraz budynków. Dzięki tej zakładce będziecie wiedzieć, do czego służy m.in. stół rzemieślniczy, piec, krosno, kocioł oraz kowadło. 
  • Graj – w tym miejscu znajdują się wskazówki dotyczące pozostałych czynności, jakie gracze mogą wykonywać podczas rozgrywki, kiedy opanują już podstawy. Warto zajrzeć do tej zakładki, żeby pogłębić wiedzę o portalach do Netheru, wierzchowcach, wędkarstwie, handlowaniu z osadnikami itp. 
  • Opcje i kody – omówienie wszystkich trybów dostępnych w grze oraz wyjaśnienie, jak korzystać z kodów ułatwiających zabawę. Te musicie jednak znaleźć w internecie, ponieważ twórcy nie zdradzają nazw cheatów. 
  • Inżynieria – kiedy już wasze budowle zaczną nabierać większych rozmiarów, zostaniecie zmuszeni do postawienia na większą automatyzację, żeby ułatwić i przyspieszyć dalszą pracę. Wtedy z pomocą przychodzi wiedza o inżynierii, czyli o takich rzeczach, jak czerwienit, lejki, podajniki i dozowniki. 
  • Kres – zakładka zbierająca najważniejsze informacje dotyczące Kresu, czyli innego, tajemniczego wymiaru występującego w świecie Minecrafta. 
  • Ulepszona gra – ostatni rozdział kompendium, gdzie twórcy opowiedzieli o zasadach trybu wieloosobowego. Opisano też tutaj na czym polega rynek (można w nim handlować przedmiotami z innymi graczami) oraz czym jest Realms

Książki przewodnikowe dla osób grających w Minecrafta

Oczywiście wiedza zawarta w poradniku przygotowanym przez studio Mojang bywa mocno ogólnikowa, dlatego bardziej zaangażowani gracze mogą szukać pomocy w licznych przewodnikach przygotowanych przez najróżniejszych autorów. Warto do nich zaglądać, ponieważ zawierają masę cennych informacji odnośnie konstruowania konkretnych budowli, prowadzenia walki z przeciwnikami czy wydajnego craftingu. Poniżej znajdziecie propozycje najciekawszych tego typu publikacji:

Minecraft – poradnik dla budowniczych

Minecraft – poradnik craftingu

Minecraft – poradnik dla wojowników

Minecraft – poradnik dla zaawansowanych

Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.