Data publikacji:

Jakie gry logiczne warto kupić? Najlepsze gry logiczne dla dzieci i dorosłych

Gry komputerowe oraz planszowe nie zawsze polegają wyłącznie na czystej rozrywce. Istnieją produkcje, które wymagają od graczy rozgrzania szarych komórek. Zapraszam do zestawienia najciekawszych gier logicznych.


najlepsze gry logiczne
Gry logiczne, jak sama nazwa wskazuje, zmuszają uczestnika zabawy do wykorzystania zdolności logicznego rozumowania. Tego typu dzieła stawiają głównie na rozwiązywanie zagadek, szukanie zależności, wykonywanie skomplikowanych sekwencji, a także zmuszają do nietuzinkowego myślenia. Gry logiczne są dobre zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, ponieważ uczą ich abstrakcyjnego postrzegania świata, co może przydać się w prawdziwym życiu podczas rozwiązywania różnorakich problemów.

Gry logiczne na na PC dla dorosłych

Papers, Please

Papers, Please to autorskie dzieło jednej osoby – Lucasa Pope’a. Amerykanin w swojej grze logicznej postanowił obsadzić gracza w roli urzędnika służby celnej w fikcyjnym kraju znanym jako Arstotzka. Zadanie polega na sprawdzaniu dokumentów osób, które próbują przedostać się przez granicę.

Zazwyczaj trafiamy na normalnych obywateli, lecz wśród nich czają się przemytnicy, szpiedzy, a nawet terroryści. Gra zmusza do łączenia faktów i wyciągania odpowiednich wniosków. W przeciwnym razie można ponieść poważne konsekwencje.

Portal 2

Studio Valve Software to nie tylko seria Half-Life i Counter-Strike, ale także fenomenalny Portal Pierwsza odsłona zachwyciła graczy swoją złożonością i ciekawą mechaniką tytułowych portali. W kontynuacji z 2011 roku twórcy poszli o krok dalej i przygotowali jeszcze większe wyzwanie dla graczy. Portal 2 to idealna gra logiczna dla osób, których nie zraża wysoki poziom trudności. Rozgrywka momentami bywa piekielnie wymagająca, ale o to przecież w tym gatunku chodzi.

The Swapper

Dzieło studia Facepalm Games to bardzo ciekawe połączenie dwuwymiarowej platformówki z grą logiczną. Poza tym twórcy położyli także spory nacisk na fabułę oraz gęsty klimat, rodem z mrocznego science fiction. Zabawa polega na tworzeniu klonów głównego bohatera, co ma mu pomóc w ucieczce z opuszczonej stacji kosmicznej. Z biegiem gry pojawiają się coraz to bardziej pokręcone przeszkody o wyższym poziomie skomplikowania.

Gwint: Wiedźmińska gra karciana

Polskie studio CD Projekt RED kojarzone jest głównie z fenomenalną trzecią odsłoną Wiedźmina oraz równie dobrym Cyberpunkiem 2077. W międzyczasie producent postanowił spróbować swoich sił z logiczną grą karcianą i trzeba przyznać, że wyszło mu to zaskakująco dobrze.

Gwint na przestrzeni lat przeszedł kilka metamorfoz, dzięki czemu nowi gracze nie powinni mieć problemów z wskoczeniem do zabawy nawet kilka lat po premierze. A zdecydowanie warto to zrobić, ponieważ twórcy regularnie usprawniają swój tytuł o nowe rozszerzenia, dodające do gry dodatkowe talie kart. Nie brakuje także klimatu znanego z „dużych” gier o Geralcie z Rivii.

Gry logiczne na PC dla dzieci 

Tetris

Tetris Effect to nie tylko ciekawa gra logiczna dla dzieci, ale przede wszystkim tytuł, który znacząco wpływa na proces zapamiętywania. Tytuł wymaga również od gracza umiejętności szybkiego analizowania i natychmiastowego reagowania na sytuację występującą na ekranie. Jak twierdzą naukowcy z ośrodka Mind Research Network z Abluquerque, Tetris „wymaga wielu procesów kognitywnych, takich jak skupienie uwagi, koordynacja ręka-oko, pamięć i wizualne rozwiązywanie problemu przestrzennego”.

Lumo

Lumo to platformówka, w której akcję obserwujemy z rzutu izometrycznego. Rozgrywka została wypełniona po brzegi najróżniejszymi zagadkami logicznymi. Do ich zaliczenia nie wystarczy wyłącznie umiejętność łączenie faktów oraz bycie uważnym, ale również zdolności manualne. Tytuł nie jest jednak diabelnie trudny, dzięki czemu dzieci powinny sobie poradzić z jego ukończeniem. Oprawa wizualna również powinna przypaść do gustu młodszym odbiorcom.

The Witness

The Witness to pierwszoosobowa gra przygodowa, która składa się praktycznie z samych łamigłówek. Gracz zostaje rzucony na tajemniczą, opuszczoną wyspę. W trakcie rozgrywki musi odkryć dlaczego wszyscy ludzie zniknęli i czemu kryje ona w sobie tak wiele sekretów. Na pierwszy rzut oka zagadki wydają się być stosunkowo łatwe, lecz szybko okazuje się, że są to tylko pozory. Żeby ukończyć produkcję, trzeba wykazać się ogromną spostrzegawczością oraz umiejętnością odnajdywania ukrytych znaczeń w symbolach.

Untitled Goose Game

Uwielbiam moment, w którym do sprzedaży trafia jakaś gra indie, o jakiej nikt wcześniej nie słyszał, a nagle okazuje się być większym hitem niż niejeden hype’owany tytuł AAA. Tak właśnie było z fenomenalną produkcją Untitled Goose Game, w której gracz przejmuje kontrolę nad niesforną gęsią.

Rozgrywka nie tylko dostarcza mnóstwo zabawy, ale trzeba przy niej też dosyć mocno pogłówkować. Zadanie polega na uprzykrzaniu życia lokalnej społeczności niewielkiej wioski, ale żeby to zrobić, trzeba najpierw rozgryźć wszystkie mechaniki gameplayu. Warto dodać, że jedna z aktualizacji umożliwiła zabawę w kooperacji!

Gry logiczne na konsole dla dorosłych 

RiME

RiME to w gruncie rzeczy gra zręcznościowa, lecz bazująca na zagadkach logicznych. W niezależnej produkcji hiszpańskiego studia Tequila Works wcielamy się w postać młodego chłopca, który za wszelką cenę próbuje wydostać się z bezludnej wyspy. Zaliczając kolejne etapy, gracze muszą wykazać się nie tylko umiejętnością kombinowania i spostrzegawczością, ale również dużym sprytem. Wiele łamigłówek wymaga wykonywania karkołomnych, często precyzyjnych, czynności.

The Talos Principle

Studio Croteam, znane dotychczas z serii Serious Sam, postanowiło przygotować dosyć zróżnicowaną grę logiczną, w której akcję obserwujemy z oczu głównego bohatera. Producent opracował ponad sto dwadzieścia łamigłówek o różnym stopniu skomplikowania. Niekiedy trzeba układać w odpowiedni sposób klocki przypominające te z Tetrisa, a innym razem gracz zmuszony jest do poprowadzenia promienia świetlnego w celu otwarcia drzwi do dalszych poziomów

Q.U.B.E. 2

Na pierwszy rzut oka Q.U.B.E. 2 wygląda jak klon serii Portal i jest w tym sporo racji, ponieważ twórcy gry mocno inspirowali się dziełem Valve Software. Zespół Toxic Games nie powielił jednak pomysłu z portalami, tylko postawił na własne, unikatowe zagadki logiczne bazujące na zasadach fizyki. Główna bohaterka posiada specjalne rękawice, dzięki którym ma możliwość kontrolowania sześcianów odblokowujących drogę do kolejnych etapów.

Hitman GO: Definitive Edition

W standardowych odsłonach Hitmana od studia IO Interactive również pojawiają się elementy charakterystyczne dla gier logicznych, lecz jest ich zdecydowanie więcej w produkcji przygotowanej przez Square-Enix. Hitman GO: Definitive Edition to dosyć nietypowy tytuł, który na pierwszy rzut oka przypomina grę planszową.

W pewnym sensie jest nią, ponieważ rozgrywka polega na przesuwaniu pionka z głównym bohaterem po wyznaczonych liniach na mapie. Zadaniem gracza jest zazwyczaj wyeliminowanie przeciwników w taki sposób, żeby nie dać się wykryć, co idealnie wpisuje się do zasad panujących w tej serii od wielu lat.

Gry logiczne na konsole dla dzieci 

Tetris 99

Gatunek gier Battle Royale w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród graczy. Zazwyczaj współgra on jednak ze strzelankami, które nie do końca są przeznaczone dla młodszych odbiorców. Na szczęście z ratunkiem przybył zespół Arika, który postanowił wykorzystać mechaniki charakterystyczne dla Battle Royale w kolejnej wariacji kultowego Tetrisa. Gracze nie tylko muszą skupiać się na odpowiednim układaniu klocków, ale także rywalizują z innymi użytkownikami o pozycję w rankingu. Osoba, która wytrzyma najdłużej, wygrywa.

Bridge Constructor Portal

Bridge Constructor to popularna seria gier logicznych, w których zadaniem użytkowników jest układanie mostów w taki sposób, żeby bezpiecznie mogły przejeżdżać przez nie pojazdy. W tej wersji studio Clockstone Software nawiązało współpracę z Valve, dzięki czemu mogło osadzić swoją grę w uniwersum Portala. Zabieg ten bardzo mocno wpłynął na rozgrywkę, ponieważ budowanie konstrukcji jest jeszcze bardziej skomplikowane, gdyż wymaga brania pod uwagę tytułowych portali.

Snipperclips: Cut It Out, Together

Snipperclips to fenomenalna gra logiczno-zręcznościowa, która została wydana wyłącznie na konsoli Nintendo Switch. W trakcie rozgrywki użytkownicy sterują dwiema dziwacznymi papierowymi postaciami. W celu rozwiązania zagadek, bohaterów trzeba przycinać do odpowiednich form i rozmiarów. Najważniejsze jest to, że Cut It Out, Together to produkcja nastawiona na kooperację, co oznacza, że mogą grać w nią nawet cztery osoby (minimum dwie) na jednym ekranie.

Puyo Puyo Tetris 2

Puyo Puyo to niezwykle ciekawa seria gier logicznych, w których gracze muszą układać urocze żelki w odpowiednich kombinacjach kolorystycznych, za co dostają punkty. Zespół Sonic Team postanowił połączyć tę markę z innym kultowym cyklem, jakim bez wątpienia jest Tetris.

W efekcie otrzymaliśmy szaloną produkcję, w której na jednej planszy mieszają się tetrominosy z tytułowymi Puyo. Rozgrywka nie tylko zyskała w ten sposób na atrakcyjności, ale wymaga też większego skupienia i kombinowania, niż w oryginalnych wersjach obu gier. Tytuł umożliwia zabawę dla dwóch osób na jednym ekranie.

Gry logiczne planszowe dla dorosłych 

Scrabble

Scrabble to prawdopodobnie jedna z popularniejszych gier logiczno-edukacyjnych, jaka kiedykolwiek trafiła do sprzedaży. Zabawa polega na układaniu na specjalnej planszy powiązanych ze sobą słów. Wykorzystuje się do tego płytki z literami o różnej wartości. Osoba, która ułoży najlepiej punktowane wyrazy, wygrywa. Scrabble nie tylko zachęca do analizowania, ale również wymaga od użytkowników znajomości gramatyki oraz ortografii. Można w ten sposób nie tylko dobrze się bawić, ale także czegoś nauczyć.

Detektyw – Kryminalna Gra Planszowa

Jeżeli kręcą was książki lub seriale poświęcone tematyce detektywistycznej, to oznacza, że koniecznie powinniście zagrać w tę grę planszową. Jej twórcy przygotowali aż pięć różnych scenariuszy, w których uczestnicy zabawy muszą zbierać poszlaki, analizować zdobyte informacje oraz wyciągać finalne wnioski. Detektyw to złożona gra logiczna, przy której nie sposób się nudzić.

Cluedo

Kolejna w tym zestawieniu logiczna gra planszowa nastawiona na rozwiązywanie kryminalnych zagadek. Cluedo to prawdziwa klasyka, w którą powinni zagrać wszyscy miłośnicy zagadek logicznych i powieści detektywistycznych. Sprawdźcie, czy będziecie w stanie odkryć, kto popełnił zbrodnię.

Alias: Late Night

Alias to popularna gra planszowa, w której gracze w wyznaczonym czasie muszą odgadnąć hasła z wcześniej wylosowanych kart. Wersja Late Night przystosowana została do dorosłego odbiorcy i porusza tematy, o których raczej nie chcielibyście rozmawiać przy dzieciach. Jeśli więc szukacie wciągającej (a przy tym bardzo zabawnej!) gry logicznej na imprezy zakrapiane alkoholem, to koniecznie wybierzcie tę planszówkę.

Gry logiczne planszowe dla dzieci 

Dobble

Dobble to logiczna gra karciana, oferująca pięć zróżnicowanych mini-gier. Rozgrywka jest bardzo szybka i niezwykle prosta do opanowania. W podstawowym wariancie, zabawa polega przede wszystkim na jak najszybszym odnajdywaniu powiązań pomiędzy obrazkami znajdującymi się na okrągłych kartach. Nie jest to skomplikowane zadanie, ale zmusza do błyskawicznego reagowania.

Jenga

Jenga to przede wszystkim gra towarzyska, lecz można ją również zaklasyfikować jako grę logiczną. Głównie dlatego, że wygranie rundy nie wymaga wyłącznie precyzji w wyjmowaniu klocków. Zanim gracz wyciągnie drewniany bloczek, musi wcześniej zastanowić się, za który złapać, żeby nie przewrócić konstrukcji. Trzeba również kombinować w taki sposób, żeby utrudnić zabawę innym uczestnikom. Wbrew pozorom, Jendze towarzyszy naprawdę dużo rozumowania.

Fits

Tę grę logiczną dla dzieci można określić mianem analogicznej wersji Tetrisa. Podobnie jak w tamtym dziele, tutaj również mamy do czynienia z klockami o różnych kształtach, które trzeba układać w odpowiedni sposób. Dzieci podczas zabawy z Fits mogą rozwinąć zdolność logicznego myślenia oraz opanować umiejętność błyskawicznego odnajdywania się w trudnych sytuacjach.

NMBR 9

NMBR 9 to ciekawa gra, w której gracze muszą kombinować, jak układać dostępne kafelki z cyframi, żeby ułożyć jak najwyższą wieżę. Osoby z najwyżej rozstawionymi kartonikami zyskują najwięcej punktów, które są zsumowywane po dwudziestu rundach wspólnej zabawy.
Autor: Łukasz Morawski