Data modyfikacji:

Jakie gry logiczne warto kupić?

Gry komputerowe oraz planszowe nie zawsze polegają wyłącznie na czystej rozrywce. Są produkcje, które wymagają od graczy rozgrzania szarych komórek. Zapraszam do zestawienia najciekawszych gier logicznych.

Najlepsze gry logiczne dla dorosłych

Gry logiczne, jak sama nazwa wskazuje, zmuszają uczestnika zabawy do wykorzystania zdolności logicznego rozumowania. Tego typu dzieła stawiają głównie na rozwiązywanie zagadek, szukanie zależności, wykonywanie skomplikowanych sekwencji, a także zmuszają do nietuzinkowego myślenia. Gry logiczne są dobre zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, ponieważ uczą ich abstrakcyjnego postrzegania świata, co może przydać się w prawdziwym życiu podczas rozwiązywania różnorakich problemów.

Papers, Please

Papers, Please to autorskie dzieło jednej osoby – Lucasa Pope’a. Amerykanin w swojej grze logicznej postanowił obsadzić gracza w roli urzędnika służby celnej w fikcyjnym kraju znanym jako Arstotzka. Zadanie polega na sprawdzaniu dokumentów osób, które próbują przedostać się przez granicę.

Zazwyczaj trafiamy na normalnych obywateli, lecz wśród nich czają się przemytnicy, szpiedzy, a nawet terroryści. Gra zmusza do łączenia faktów i wyciągania odpowiednich wniosków. W przeciwnym razie można ponieść poważne konsekwencje.

The Witness

The Witness to pierwszoosobowa gra przygodowa, która składa się praktycznie z samych łamigłówek. Gracz zostaje rzucony na tajemniczą, opuszczoną wyspę. W trakcie rozgrywki musi odkryć dlaczego wszyscy ludzie zniknęli i czemu kryje ona w sobie tak wiele sekretów. Na pierwszy rzut oka zagadki wydają się być stosunkowo łatwe, lecz szybko okazuje się, że są to tylko pozory. Żeby ukończyć produkcję, trzeba wykazać się ogromną spostrzegawczością oraz umiejętnością odnajdywania ukrytych znaczeń w symbolach.

Czytaj również: Ranking gier planszowych

The Talos Principle

Studio Croteam, znane dotychczas z serii Serious Sam, postanowiło przygotować dosyć zróżnicowaną grę logiczną, w której akcję obserwujemy z oczu głównego bohatera. Producent opracował ponad sto dwadzieścia łamigłówek o różnym stopniu skomplikowania. Niekiedy trzeba układać w odpowiedni sposób klocki przypominające te z Tetrisa, a następnym razem gracz zmuszony jest do poprowadzenia promienia świetlnego w celu otwarcia drzwi do dalszych poziomów.

RiME

RiME to w gruncie rzeczy gra zręcznościowa, lecz bazująca na zagadkach logicznych. W niezależnej produkcji hiszpańskiego studia Tequila Works wcielamy się w postać młodego chłopca, który za wszelką cenę próbuje wydostać się z bezludnej wyspy. Zaliczając kolejne etapy, gracze muszą wykazać się nie tylko umiejętnością kombinowania i spostrzegawczością, ale również dużym sprytem. Wiele łamigłówek wymaga wykonywania karkołomnych, często precyzyjnych, czynności.

Scrabble

Scrabble to prawdopodobnie jedna z popularniejszych gier logiczno-edukacyjnych, jaka kiedykolwiek trafiła do sprzedaży. Zabawa polega na układaniu na specjalnej planszy powiązanych ze sobą słów. Wykorzystuje się do tego płytki z literami o różnej wartości. Osoba, która ułoży najlepiej punktowane wyrazy wygrywa.

Scrabble nie tylko zachęca do analizowania, ale również wymaga od użytkowników znajomości gramatyki oraz ortografii. Można w ten sposób nie tylko dobrze się bawić, ale także czegoś nauczyć.

Lumo

Lumo to platformówka, w której akcję obserwujemy z rzutu izometrycznego. Rozgrywka została wypełniona po brzegi najróżniejszymi zagadkami logicznymi. Do ich zaliczenia nie wystarczy wyłącznie umiejętność łączenie faktów oraz bycie uważnym, ale również zdolności manualne. Tytuł nie jest jednak diabelnie trudny, dzięki czemu dzieci powinny sobie poradzić z jego ukończeniem. Oprawa wizualna również powinna przypaść do gustu młodszym odbiorcom.

Snipperclips: Cut It Out, Together

Snipperclips to fenomenalna gra logiczno-zręcznościowa, która została wydana wyłącznie na konsoli Nintendo Switch. W trakcie rozgrywki użytkownicy sterują dwiema dziwacznymi papierowymi postaciami. W celu rozwiązania zagadek bohaterów trzeba przycinać do odpowiednich form i rozmiarów. Najważniejsze jest to, że Cut It Out, Together to produkcja nastawiona na kooperację, co oznacza, że mogą grać w nią nawet cztery osoby (minimum dwie) na jednym ekranie.

Tetris

Tetris Effect to nie tylko ciekawa gra logiczna dla dzieci, ale przede wszystkim tytuł, który znacząco wpływa na proces zapamiętywania. Tytuł wymaga również od gracza umiejętności szybkiego analizowania i natychmiastowego reagowania na sytuację występującą na ekranie. Jak twierdzą naukowcy z ośrodka Mind Research Network z Abluquerque, Tetris „wymaga wielu procesów kognitywnych, takich jak skupienie uwagi, koordynacja ręka-oko, pamięć i wizualne rozwiązywanie problemu przestrzennego”.

Przeczytaj również: Najlepsze gry planszowe dla dzieci

Dobble

Dobble to logiczna gra karciana oferująca pięć zróżnicowanych mini-gier. Rozgrywka jest bardzo szybka i niezwykle prosta do opanowania. W podstawowym wariancie, zabawa polega przede wszystkim na jak najszybszym odnajdywaniu powiązań pomiędzy obrazkami znajdującymi się na okrągłych kartach. Nie jest to skomplikowane zadanie, ale zmusza do błyskawicznego reagowania.

Jenga

Jenga to przede wszystkim gra towarzyska, lecz można ją również zaklasyfikować jako grę logiczną. Głównie dlatego, że wygranie rundy nie wymaga wyłącznie precyzji w wyjmowaniu klocków. Zanim gracz wyciągnie drewniany bloczek, musi wcześniej zastanowić się, za który złapać, żeby nie przewrócić konstrukcji. Trzeba również kombinować w taki sposób, żeby utrudnić zabawę innym uczestnikom. Wbrew pozorom, Jendze towarzyszy naprawdę dużo rozumowania.