Data modyfikacji:

Papierowe gry RPG - na czym polegają i jak zacząć grać?

Papierowe gry RPG przeżywają w ostatnich latach renesans, przyciągając co raz to nowych fanów w każdym wieku. Na czym jednak polegają i czego potrzebujemy, by zacząć zabawę?

Sprawdź również: TOP10 planszowych RPG
Papierowe gry RPG - na czym polegają i jak zacząć grać?
Fabularne gry RPG (ang. role-playing-games) określane są też często mianem papierowych lub planszowych RPG. Jest to forma zabawy narracyjnej opartej o wyobraźnię jej uczestników, w której spotykają się elementy teatru, a nawet psychodramy. Ten gatunek gier towarzyskich narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. i 70, zdobywając popularność wśród fanów literatury oraz filmów fantasy i science fiction. Do Polski pierwsze papierowe gry RPG trafiły jeszcze w latach 80., ale oficjalnie pojawiły się po upadku komunizmu. W ostatnich latach dzięki internetowi na całym świecie wciąż przyciągają nowych fanów.

Na czym polegają papierowe gry RPG?

Do rozpoczęcia rozgrywki RPG niezbędne są przynajmniej dwie osoby, choć zazwyczaj wskazane jest, by grupa uczestników była co najmniej trzy- lub czteroosobowa. Jeden z graczy przyjmuje rolę tzw. mistrza gry, a więc narratora opisującego fikcyjny świat przedstawiony podczas przygody. Pozostali wcielają się w postaci, które wspólnie starają się wykonać zadania i cele postawione przed nimi przez mistrza, a także pokonać stojące na ich drodze przeszkody, takie jak pułapki czy różnego rodzaju monstra. Jedynym ograniczeniem dla graczy jest ich własna wyobraźnia, a także mechanika rozgrywki, która jest częścią tzw. systemu RPG, determinującego sposób, w jaki wchodzi się w interakcje z fikcyjnym uniwersum. Pojedyncze spotkania z mistrzem gry nazywane są sesjami. Ich zazwyczaj powiązana fabularnie seria to natomiast kampania.

Stworzone przez graczy postaci posiadają szereg liczbowych statystyk, takich jak siła czy inteligencja, które wpływają na ich umiejętności oraz zdolności w walce lub podczas wykonywania wielu innych czynności, np. pływania czy wspinania się. W RPG ważny jest również aspekt losowy. O starciach oraz wynikach niektórych dialogów, np. podczas negocjowania cen w sklepie, decydować będzie w dużej części rzut kostką. Poza zwykłymi sześciennymi, spotkamy też cztero-, ośmio- oraz dwudziestościenne kości RPG.   

Czym są systemy RPG?

Warto podkreślić, że styl rozgrywki zależy w dużej mierze od zainteresowań grupy. Niektórzy gracze preferują zabawę opartą prawie w całości na dialogach z postaciami kontrolowanymi przez narratora oraz kwiecistych opisach swoich własnych poczynań. Podczas takich spotkań nie dochodzi zazwyczaj do walki i nie przykłada się dużej wagi do mechaniki gry. Inni z kolei preferują grę skupiającą się na widowiskowej akcji, pojedynkach z przeciwnikami oraz zdobywaniu skarbów, ekwipunku i chwały. W tym wypadku niezwykle ważna staje się taktyczna strona rozgrywki, a gracze posiłkują się np. stworzonymi przez mistrza mapami pól bitewnych. Potrzeby fanów rożnych stylów gry spełniają tzw. systemy RPG, które wydane są w formie książkowych podręczników.

Systemy RPG to zbiory dokładnych zasad opisujących sposób tworzenia postaci, zdobywania przez nią doświadczenie oraz nowych umiejętności. Determinując też, jak walczymy lub prowadzimy rozmowy z innymi postaciami. Co najważniejsze, przedstawiają też ramy fikcyjnego świata, który może być oparty na prawdziwych realiach historycznych lub wielu interesujących konceptach fantasy i science fiction. W podręczniku zwarte są szczegółowe opisy miejsc, mieszkańców oraz historii świata lub wskazówki dla mistrza, jak stworzyć własne fikcyjne uniwersum.

Jak zacząć zabawę z grami RPG?

W pierwszej kolejności powinniśmy zebrać grupę zainteresowanych zabawą osób i wraz z nimi zdecydować, jaki system wybrać. Zazwyczaj wystarczy nam tylko jednak kopia podręcznika, kartka papieru, długopis i ołówek, a także zestaw kości wartych kilka złotych. Pamiętajmy, że sesje mogą trwać wiele godzin, dlatego ważne jest ustalenie z innymi graczami dokładnego czasu i miejsca na spotkanie. Jeżeli trudno nam znaleźć chętnych wśród znajomych i rodziny, zawsze możemy spróbować dołączyć do innych fanów RPG, szukając mistrza gry oraz towarzyszy w internecie, w specjalistycznych sklepach lub podczas rożnego typu eventów.