Data modyfikacji:

God of War: Ragnarok. Kiedy premiera? Jakie wymagania? Zapowiedzi i przecieki

Marka God of War od wielu lat dostarcza wrażeń miłośnikom gier typu hack and slash. W 2018 roku do sprzedaży trafiła jednak odsłona, która wprowadziła do serii szereg modyfikacji, w tym znacząco zmieniła styl rozgrywki, celując bardziej w stronę gier akcji z elementami RPG. Gracze byli zachwyceni zmianami, a produkcja zaliczyła bardzo wysoką sprzedaż, dlatego też zapowiedź kontynuacji była więc kwestią czasu. Już teraz wiemy, że studio pracuje nad tym tytułem, a czy mamy jakieś wieści odnośnie gameplayu? Zapraszam do lektury tekstu.
nowe god of war 5

Kiedy odbędzie się premiera God of War: Ragnarok?

Oficjalne potwierdzenie rozpoczęcia prac nad kontynuacją gry God of War została podana we wrześniu 2020 roku podczas prezentacji PlayStation 5 Showcase. W trakcie konferencji, Sony podzieliło się szczegółami dotyczącymi ich nowej konsoli oraz tworzonych na nią gier. To właśnie wtedy dowiedzieliśmy się, że kolejne przygody Kratosa nie będą oznaczone numerkiem, tylko otrzymają podtytuł Ragnarok. Niestety, zapowiedź ograniczała się wyłącznie do tej informacji oraz zaprezentowania logo gry.

Studio Sony Santa Monica, które pracuje nad tym tytułem, pierwotnie miało w planach udostępnienie swojego projektu już pod koniec 2021 roku. W czerwcu tego roku twórcy poinformowali jednak, że zmuszeni są do przesunięcia premiery God of War: Ragnarok, ze względu na chęć dopracowania swojego dzieła i oddania w ręce graczy w pełni skończonego produktu. Na ten moment wiemy, że tytuł zadebiutuje dopiero w 2022 roku, choć nie ujawniono, kiedy dokładnie.Wszystko wskazuje na to, że można spodziewać się nawet drugiej połowy roku, ponieważ w sierpniu Sony ogłosiło także opóźnienie premiery Horizon: Forbidden West, które ma pierwszeństwo pod względem exclusive’ów na konsole PlayStation. Gra ma trafić do sprzedaży 18 lutego 2022 roku, więc God of War ma szansę zadebiutować najwcześniej dopiero w drugim kwartale, bo wątpliwe jest żeby wydawca zdecydował się na tak duże i ważne premiery obok siebie.

Na jakich platformach zagramy w God of War: Ragnarok?

Początkowo można było zakładać, że nowa odsłona God of War tworzona będzie wyłącznie z myślą o konsolach 9. generacji. W pewnym momencie okazało się jednak, że niemalże wszystkie duże tytuły, jakie zostały zapowiedziane przed premierą platformy PlayStation 5, otrzymają także wersję na PlayStation 4.

Do grona takich gier jak m.in. Spider-Man: Miles Morales, Sackboy: A Big Adventure czy Horizon: Forbidden West dołączy także God of War: Ragnarok. Oczywiście lepiej będzie prezentowało się wydanie na PS5, które zapewni bardziej szczegółową grafikę poprzez natywną rozdzielczość 4K oraz płynniejszą rozgrywkę.

Co wiemy o God of War: Ragnarok? Rozgrywka i fabuła

Choć od oficjalnej zapowiedzi gry minął rok, to jednak twórcy nie zdecydowali się na udostępnienie graczom jakichkolwiek materiałów przedstawiających, jak faktycznie będzie wyglądała ta produkcja. Z pewnością studio Santa Monica w dalszym ciągu będzie podążało ścieżką przyjętą przy odsłonie z 2018 roku, co oznacza, że ponownie możemy spodziewać się kamery umieszczonej dosyć blisko za głównym bohaterem oraz elementów charakterystycznych dla RPG-ów. Możliwe, że ten aspekt zostanie bardziej rozbudowany, a gracze będą mieli jeszcze większą swobodę w rozwijaniu umiejętności protagonisty.

Dotychczas cykl skupiał się przede wszystkim na Kratosie, który od zawsze był głównym bohaterem. W poprzedniej odsłonie jego syn Atreus odgrywał jednak bardzo duże znaczenie i pełnił rolę aktywnego pomocnika swojego ojca. Można mu było nawet wydawać proste rozkazy, dzięki którym chłopak np. strzelał z łuku do konkretnych przeciwników. Dosyć dużą rewolucją dla serii byłoby umożliwienie przejęcia bezpośredniej kontroli nad Atreusem, który posiada własny wachlarz ciekawych umiejętności. Jeżeli ukończyliście poprzednią grę, to wiecie też, że za jego zdolnościami mogą kryć się także inne rzeczy. Zapewne dopiero w drugiej części poznamy prawdziwy potencjał tego wojownika.

Uwaga! Możliwe spoilery do God of War z 2018 roku. Jeśli natomiast chodzi o fabułę, to tutaj możemy sugerować się tytułem. Ragnarok (a właściwie Ragnarök) to pojęcie pochodzące z mitologii skandynawskiej, które odnosi się do zmierzchu bogów, czyli swoistej apokalipsy. Podczas tego wydarzenia miałoby dojść do zaciekłej wojny pomiędzy bogami oraz olbrzymami kontrolowanymi przez Lokiego.

Konflikt miałby rozpocząć się od śmierci Baldura (ten zginął w poprzedniej części gry), a w jego wyniku Asgard (siedziba bogów) zostałby pochłonięty przez ogień, zaś Midgard (kraina ludzi) zalałoby morze. W dziele studia Santa Monica historia Ragnaroku z pewnością zostanie nieco inaczej poprowadzona, ponieważ wszystko wskazuje, że w tej wersji bogiem psot i oszustw jest Atreus – w pewnym momencie okazuje się, że jego drugie imię to właśnie Loki.

Czy gra God of War: Ragnarok będzie posiadała polską wersję językową?

Sony przyzwyczaiło nas do tego, że wszystkie ich najważniejsze produkcje dostępne są w pełnych polskich wersjach językowych, czyli z napisami i dubbingiem. Tak też było w przypadku poprzedniej części God of War, gdzie w Kratosa wcielił się Artur Dziurman, zaś rola syna głównego bohatera przypadła Bernardowi Lewandowskiemu. Nie wiadomo, czy aktorzy powrócą do swoich ról w sequelu, co też nie byłoby nowością dla cyklu – wszakże we wcześniejszych odsłonach głosu Kratosowi udzielił Bogusław Linda.

Jakie będą wymagania sprzętowe God of War: Ragnarok na PC?

Na ten moment nie ma co spekulować, jakie mogłyby być wymagania sprzętowe tego tytułu na komputerach osobistych, ponieważ twórcy nie przewidują premiery na tę platformę. Możliwe jednak, że w przyszłości ulegnie to zmianie, o czym może świadczyć chociażby przenoszenie przez Sony innych swoich gier ekskluzywnych na PC, jak np. Days Gone lub Death Stranding.