Data modyfikacji:

Najlepsze komputery gamingowe. Ranking

Wraz z popularnością konsol, wielu graczy wieszczyło rychły koniec grania na komputerach osobistych. Okazuje się jednak, że nadal jest to bardzo dochodowy rynek dla producentów, a na całym świecie znajduje się wielu użytkowników gotowych na uruchomienie ulubionych tytułów na pececie. Jeżeli należycie do tego grona i planujecie kupno dobrego PC do grania, to koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem. Znajdziecie w nim cenne wskazówki oraz polecane produkty, które powinny spełnić wasze gamingowe oczekiwania.

Polecamy: Komputer do gier do 3000 zł

najlepsze komputery gamingowe

Najlepszy komputer dla graczy – gotowy zestaw czy złożony samodzielnie?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od waszej wiedzy na ten temat. Jeżeli nie znacie się zbytnio na komputerach, a potrzebujecie mocarnej maszyny do grania, to musicie zdecydować się na kupno gotowego zestawu. W sprzedaży znajdziecie świetne komplety, jednakże musicie liczyć się z tym, że trzeba też zapłacić dodatkowo za usługę.

Może być też tak, że podzespoły umieszczone w zestawie przygotowanym przez sklep nie będą w stu procentach spełniać waszych oczekiwań, np. procesor będzie słabszy, niż chcieliście lub pojemność dysku twardego może być rozczarowująco niska. Są to natomiast kompromisy, z jakimi trzeba się pogodzić. Na żadne ustępstwa nie trzeba iść natomiast, kiedy składa się peceta samodzielnie – wtedy możecie wybrać dowolne podzespoły, jakie wam się tylko zamarzą. Potrzebna jest jednak do tego techniczna wiedza.

Jakie parametry powinien mieć najlepszy komputer gamingowy w 2021 roku?

Marzy wam się granie w rozdzielczości 4K oraz płynnych sześćdziesięciu klatkach sekundę? A może chcielibyście skorzystać z dobrodziejstw technologii ray tracingu? W takim razie musicie zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który będzie w stanie zapewnić wam najlepsze doznania podczas grania. Poniżej przedstawię najważniejsze podzespoły komputera.

Jaka płyta główna?

Wybór płyty głównej jest niezwykle istotny, ponieważ to do niej podpinacie pozostałe podzespoły. Warto na początek przemyśleć dokładnie, jaką planujecie kupić kartę graficzną bądź procesor, a dopiero potem wybrać płytę główną, która będzie kompatybilna. Musicie zwrócić przede wszystkim uwagę, jaki rodzaj złącz oferuje (np. PCI-Express x16) oraz jakie ma gniazdo procesora (np. socket 1200).

Karta graficzna w komputerze do gier

W przypadku gamingowych pecetów, to właśnie karta graficzna odgrywa najważniejszą rolę. Dlatego jeśli zależy wam na wizualnych fajerwerkach i stabilności obrazu, nie możecie oszczędzać na tym podzespole – przygotujcie się na spory wydatek, ponieważ high-endowe grafiki potrafią kosztować krocie. Najlepszą współcześnie opcją jest zainwestowanie w którąś z kart Nvidii z serii GeForce RTX 30**. Nawet najsłabsze modele są na tyle mocne, że będą w stanie zapewnić wam wysokiej jakości obraz oraz bez problemu obsłużą najnowsze produkcje – nawet te zapowiedziane na następne lata.

Wybieramy mocny procesor

Dobierając nowy procesor, zawsze sugerujcie się zalecanymi wymaganiami sprzętowymi gier, na które bardzo czekacie. Dzięki temu będziecie wiedzieć, jakie parametry was interesują, żeby zagrać w rozdzielczości 4K przy 60 FPS-ach. Kupując komputer w 2021 roku polecam nie schodzić poniżej sześciu rdzeni – przyszłościowo warto nawet pomyśleć o ośmiordzeniowym CPU. Jeśli natomiast chodzi o częstotliwość taktowania, to za minimum powinniście przyjąć 3,4 GHz, choć oczywiście im więcej, tym lepiej.

Najmocniejszy komputer do gier z dyskiem SSD

Składając gamingowy komputer, zapomnijcie o przestarzałych dyskach twardych. HDD są bardzo wolne, a do tego szybciej mogą ulec awarii. Zdecydowanie lepszym wyborem są półprzewodnikowe dyski SSD, które potrafią wczytywać dane niemalże w ułamku sekundy. Ma to nie tylko wpływ na szybsze ładowanie systemu operacyjnego, ale także na doczytywanie tekstur w grach lub maksymalne skrócenie ekranów ładowania. W kwestii pojemności – dobrym wyborem będzie minimum 512 GB, ponieważ współczesne produkcje wymagają coraz większej przestrzeni dyskowej.

Co z pamięcią RAM?

Gracze powinni pamiętać także o odpowiedniej pamięci RAM, która zagwarantuje im płynne działanie w grach komputerowych. Większość współczesnych produkcji z segmentu AAA w zalecanych wymaganiach sprzętowych ma wpisane 12 GB RAM, dlatego też musicie traktować to jako minimum. Aczkolwiek jeśli chcecie, żeby sprzęt służył wam przez lata, to zwiększcie budżet i wybierzcie kości 16 GB.

Jaka obudowa w PC do grania?

Tutaj tak naprawdę sami musicie zdecydować, jaka obudowa będzie dla was najlepsza. Możecie zdecydować się na podstawowy model, którego zadaniem ma być wyłącznie utrzymanie wszystkich podzespołów w ryzach. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, żebyście kupili bardziej wypasioną obudowę z dodatkowym oświetleniem oraz agresywnym gamingowym designem. W tym przypadku ogranicza was wyłącznie budżet.

Ile kosztuje komputer gamingowy?

Samodzielne zbudowanie najmocniejszego komputera do gier w 2021 roku może być problematyczne. Wynika to z faktu małej dostępności najlepszych kart graficznych. A nawet gdy znajdziecie w sprzedaży upragniony model, to jego cena może być wywindowana do tego stopnia, że koszt wzrasta dwu-trzykrotnie względem premierowej ceny przyjętej przez producenta. Dlatego też możecie postawić na starsze GPU, jak np. serię GeForce 20** od Nvidii, która nadal oferuje bardzo dobre parametry.

Łatwiejszym wyborem wydaje się jednak kupno gotowego zestawu. Może nie spełni on w zupełności waszych oczekiwań, ale za to jego cena będzie w większym stopniu odwzorowywała wartość urządzenia. Porządny gamingowy komputer zaczyna się powyżej pięciu tysięcy złotych, choć bardziej wymagający gracze powinni przygotować co najmniej siedem tysięcy złotych.

Komputer gamingowy czy konsola – co wybrać?

Granie na komputerze na pewno ma wiele zalety, o czym może świadczyć chociażby nieustająca popularność tej platformy. Jeżeli jednak nie jest to dla was istotne, czy gracie na duecie mysz-klawiatura, czy gamingowym padzie, to zdecydowanie powinniście zastanowić się nad kupnem jednej z konsol 9. generacji.

Zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Series X kosztują mniej niż dwa i pół tysiąca złotych, a oferują osiągnięcia równie wysokie, co drogi pecet dla graczy. Oczywiście nie uzyskacie tutaj aż tak wysokich parametrów jak na najlepszych kartach graficznych, ale i tak jest to dobra opcja dla osób, które mają ograniczony budżet – za mniej niż trzy tysiące złotych nie kupicie komputera umożliwiającego granie na full detalach w grach AAA.

Czy laptop gamingowy jest dobrą alternatywą dla komputera?

Coraz więcej producentów decyduje się na produkowanie laptopów dedykowanych graczom. Ich osiągnięcia robią ogromne wrażenie, a do tego należy wspomnieć o mobilności przenośnych komputerów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że laptop zawsze będzie droższy od komputera o podobnych parametrach. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym tekście poświęconym laptopom gamingowym.

Dobry zestaw komputerowy do gier 2021. Ranking polecanych modeli

Poniżej znajdziecie listę najpopularniejszych komputerów gamingowych bieżącego roku. Każdy ze sprzętów oferuje podzespoły, które powinny sprostać współczesnym produkcjom przynajmniej na wysokich detalach i przy stabilnych sześćdziesięciu klatkach na sekundę. Sprawdźcie:

Autor: Łukasz Morawski