Data modyfikacji:

Komputer do gier do 3000 zł. Jak wybrać najlepszy?

Planujecie kupno nowego komputera gamingowego, ale macie ograniczony budżet? Jeżeli nie zależy wam na rozdzielczości 4K i detalach w grach ustawionych na „ultra”, to mam dla was dobrą wiadomość. W sprzedaży znajdziecie komputery do 3000 zł, które będą wystarczające do komfortowego grania w nowe wysokobudżetowe produkcje. Oczywiście pod warunkiem, że jesteście w stanie pójść na wiele ustępstw.

komputer do gier do 3000

Komputer do gier do 3000 zł – czy to dobry pomysł?

Miłośnicy technologii są już przyzwyczajeni do tego, że dobra elektronika zazwyczaj nie należy do najtańszych. Nie inaczej jest w przypadku komputerów gamingowych. Żeby kupić jednostką zdolną do poradzenia sobie z najbardziej wymagającymi technicznie grami, trzeba wydać co najmniej pięć-sześć tysięcy złotych. Tylko wtedy będziecie mieć pewność, że uruchomicie najnowsze produkcje ze wszystkimi graficznymi ficzerami (np. RTX), w rozdzielczości 4K i  sześćdziesięciu klatkach na sekundę.

Jest to jednak rozwiązanie dla prawdziwych zapaleńców, którzy chcą obcować z grami w ich najlepszej możliwej formie. W rzeczywistości uruchomienie gier na „wysokich” albo „bardzo wysokich” detalach pozwala już w pełni czerpać przyjemność z grania. Musicie jednak liczyć się z tym, że technologia cały czas idzie do przodu, a twórcy gier coraz bardziej stawiają na fotorealistyczną grafikę. Może więc okazać się, że będziecie zmuszeni do grania na „średnich” detalach, a w przyszłości na „niskich”.

Decydując się na kupno komputera do 3000 złotych, nie nastawiajcie się więc na super zaawansowany technologicznie sprzęt. To rozwiązanie polecane jest przede wszystkim osobom, które dużo czasu spędzają przy mniej wymagających technicznie grach niezależnych oraz graczom nie zwracającym szczególnie uwagi na grafikę lub płynność rozgrywki. Niektórym kompletnie nie przeszkadza granie w 30 FPS-ach – posiadacze PlayStation 4 i Xboxa One mogą to potwierdzić.

W kolejnym akapicie przedstawię przykładowe podzespoły, jakie znajdziecie w gotowych zestawach komputerów dla graczy, które kupicie w granicach trzech tysięcy złotych. Jeśli mielibyście składać sprzęt samodzielnie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tej cenie trafilibyście na jeszcze lepsze komponenty. Zdecydowanie polecam to rozwiązanie, aczkolwiek jest ono o wiele bardziej skomplikowane.

Sprawdź również ranking najlepszych laptopów gamingowych.

Najważniejsze parametry techniczne komputera dla graczy do 3000 zł

Jak już wcześniej pisałem, chcąc kupić tanią maszynę do grania, musicie zapomnieć o najnowszych modelach kart graficznych czy procesorów. Wszakże niektóre edycje GeForce RTX 2080 potrafią kosztować grubo ponad dwa tysiące.

Poniżej znajdziecie wskazówki, na jakie podzespoły powinniście zwrócić uwagę, jeśli nie chcecie przekroczyć trzech tysięcy złotych. Uważam natomiast, że czasami warto dołożyć dwie-trzy stówki, niż potem narzekać, że się zbyt mocno oszczędzało.

Płyta główna

Jeżeli kupujecie gotowy zestaw, to nie musicie martwić się o ten komponent, ponieważ jest on z góry dopasowany do reszty podzespołów. Gdybyście natomiast składali PC samodzielnie, zacznijcie od wyboru płyty głównej, ponieważ to do niej dobieracie pozostałe urządzenia. Cena motherboard w tańszych komputerach nie powinna przekraczać 200 zł.

Procesor

CPU powinien posiadać minimum sześć rdzeni. W sprzedaży znajdziecie zestawy z ośmioma, lecz zazwyczaj dodawane są one kosztem gorszej karty graficznej. Załóżcie więc, że sześć jest liczbą optymalną, jakiej powinniście się sztywno trzymać.

Ogromne znacznie w jakości procesora ma także częstotliwość taktowania – jej dolna wartość powinna wynosić minimum 3 GHz, natomiast górna wahać się pomiędzy 3.5 a 4 GHz. Z polecanych modeli możecie wybrać pomiędzy AMD Ryzen 5 lub Intel Core i5.

Karta graficzna

W komputerach do trzech tysięcy złotych często umieszczane są zintegrowane karty graficzne. Są one wystarczające do uruchamiania nieskomplikowanych indyków, lecz raczej nie poradzą sobie zbyt dobrze z tytułami Triple-A. Zdecydowanie lepszym wyborem będą dedykowane karty graficzne, które w każdej chwili będziecie mogli wymienić na lepszy model.

Minimalna wielkość pamięci karty powinna wynosić 2 GB, lecz zalecałbym wybrać wersję z 4 GB. Jeśli chodzi o konkretne modele, to Nvidia ma do zaoferowania GeForce GTX 1050Ti lub GTX 1660, natomiast fani marki AMD mogą wybrać Radeon RX 580.

Pamięć RAM

Jeżeli sprawdzacie minimalne wymagania sprzętowe współczesnych wysokobudżetowych gier, to z pewnością zauważyliście, że większość z nich wymaga co najmniej 8 GB pamięci RAM. Właśnie tym powinniście się sugerować – 16 GB jest zbyt drogie, natomiast 4 GB mogą nie wystarczyć nawet do uruchomienia poniektórych tytułów. Dobrym wyjściem jest 12 GB, ale w tym przypadku możecie już delikatnie przekroczyć ustalony próg.

Dysk

Skoro nie chcecie (lub nie możecie) wydać więcej niż trzy tysiące, to musicie zrezygnować z szybkich i nowoczesnych dysków SSD. Zamiast tego możecie zainwestować w tradycyjny dysk HDD o pojemności 1 TB. Jeśli natomiast taka wielkość nie jest wam potrzebna, to zaoszczędzicie wybierając model 500 GB. Gry potrafią jednak zajmować całkiem sporo przestrzeni na dyskach, dlatego zalecałbym wybranie pojemniejszego wariantu.

Napęd

Zastanówcie się, kiedy ostatni raz korzystaliście z płyt? Nawet jeśli kupujecie gry w wydaniach fizycznych, to i tak zazwyczaj w środku znajduje się klucz do Steama czy innego popularnego launchera. Polecam iść z duchem czasu i całkowicie zrezygnować z napędu optycznego – niepotrzebnie wydalibyście na niego pieniądze, które można byłoby zainwestować w inny komponent komputera.

System operacyjny

Kupno komputera z Windowsem 10 może zwiększyć cenę urządzenia nawet o 100-200 złotych. Jeśli posiadacie już wcześniej kupiony system operacyjny, to pomyślcie, czy drugi raz warto płacić za to samo.

Zasilacz

Podzespoły w komputerze dla graczy do 3000 zł nie potrzebują zbyt dużej mocy do bezpiecznego funkcjonowania. W zupełności wystarczy wam zasilacz o mocy 450-500 W.

Autor: Łukasz Morawski