Data publikacji:

Najbardziej wymagające gry na PC

Gracze pecetowi są przyzwyczajeni do tego, że przed kupnem nowej gry, muszą najpierw sprawdzić jej wymagania sprzętowe. Czasami jednak do sprzedaży trafiają produkcje z segmentu AAA, których specyfikacja techniczna może zagiąć nawet najlepsze komputery gamingowe – zwłaszcza kiedy chcemy uruchomić dany tytuł w rozdzielczości 4K i przy stabilnych sześćdziesięciu klatkach na sekundę. Właśnie takim grom przyjrzymy się w tym zestawieniu.
najbardziej wymagajce gry

Najbardziej wymagające gry na mocny PC

Produkcje, które trafiły do zestawienia, dobierane były na podstawie wysokich wymagań sprzętowych dla ustawień Ultra (4K i 60FPS). Oczywiście w poniższe tytuły zagracie na słabszych komputerach, jednak będziecie zmuszeni do pójścia na pewne ustępstwa w oprawie wizualnej.
  1. Microsoft Flight Simulator
  2. Cyberpunk 2077
  3. Control
  4. Resident Evil Village
  5. Godfall
  6. Outriders
  7. The Medium

Microsoft Flight Simulator

Zdecydowanie najbardziej wymagająca gra z tego zestawienia, która zawstydziła komputery gamingowe nawet największych zapaleńców. Bo co powiecie na to, że do poprawnego działania produkcji na najwyższych detalach potrzebujecie aż 32 GB pamięci RAM? Mało kto wkłada tak duże kości do peceta, ponieważ zazwyczaj jest to nieopłacalne. Nie tym razem, moi drodzy, nie tym razem.

Cyberpunk 2077

To, że Cyberpunk 2077 potrzebuje mocnej maszyny do działania, dowiedzieliśmy się po tym, jak zobaczyliśmy fatalny wygląd wersji na konsole poprzedniej generacji. W przypadku wersji pecetowej również na początku nie było kolorowo, ale z każdym kolejnym patchem gra wychodzi na prostą. Jeśli jednak liczycie na płynną rozgrywkę na ustawieniach graficznych Ultra, to mimo wszystko musicie zadbać o jak najlepszą kartę graficzną, rzędu GeForce RTX 3080.

Control

Oprawa wizualna w Control jest bardzo ładna, chociaż jakoś nie wyróżnia się szczególnie na tle konkurencji. To jednak efekty cząsteczkowe robią tutaj największą robotę – widowiskowym strzelaninom towarzyszą roztrzaskujące się meble, pękająca podłoga i odpadający tynk ze ściany. Wygenerowanie takich bajerów w czasie rzeczywistym wymaga mocnej maszyny, w szczególności gdy chcecie grać z włączonym ray tracingiem.

Resident Evil Village

Z każdą kolejną odsłoną seria Resident Evil staje się zarazem coraz piękniejsza, jak i mroczniejsza. Przy okazji ósmej odsłony cyklu Capcom postanowił przygotować oprawę wizualną godną nowej generacji konsol. Zaowocowało to dosyć wysokimi wymaganiami sprzętowymi, bowiem do płynnego działania na Ultra potrzeba 16 GB pamięci RAM oraz karty graficznej GeForce RTX 3070 lub Radeon RX 6900 XT.

Godfall

Dzieło studia Counterplay Games miało być jedną z pierwszych gier pokazujących, jak duża moc drzemie w konsolach 9. generacji. Jeśli chodzi o gameplay, to Godfall dosyć mocno rozczarowało, ale pod względem grafiki, produkcja faktycznie miała sporo do zaoferowania. Żeby jednak dostrzec to na komputerach osobistych w pełnej okazałości, musicie posiadać pod obudową aż 16 GB pamięci RAM.

Outriders

Polskie studio People Can Fly również zapragnęło dołączyć do grona twórców, którzy przygotowali grę z bardzo wysokimi wymaganiami sprzętowymi. W przypadku Outriders płynność rozgrywki jest niezwykle istotna, ponieważ mamy do czynienia z dynamiczną strzelanką, gdzie najmniejszy błąd może kosztować gracza powrót do punktu zapisu. Zamawiajcie więc GeForce RTX 3080 i cieszcie się stabilnymi 60. klatkami na sekundę oraz rozdzielczością 4K.

The Medium

Kolejna polska gra w tym zestawieniu, za którą tym razem odpowiada krakowskie Bloober Team. W tym przypadku wysokie wymagania sprzętowe zapewne wynikają przede wszystkim z faktu, że podczas rozgrywki obraz momentami podzielony jest na dwie części. Powodem takiego stanu rzeczy są zdolności głównej bohaterki, która potrafi jednocześnie poruszać się po świecie żywych i umarłych.
Autor: Łukasz Morawski