Data modyfikacji:

MotoGP 23 – recenzja. Gratka dla fanów jednośladów

Włoskie studio Milestone ponownie nie zawiodło miłośników motocyklowych mistrzostw świata i wypuściło do sprzedaży kolejną odsłonę swojego corocznego cyklu MotoGP. Sprawdźcie, czy warto zainteresować się nową częścią, czy może lepiej ją sobie odpuścić. Zapraszam do recenzji MotoGP 23.
motogp 23 recenzja

Czy warto zagrać w MotoGP 23? Recenzja gry

W recenzji MotoGP 22 zaznaczałem, że gra cechuje się bardzo wymagającym poziomem trudności i jest skierowana przede wszystkim do profesjonalnych graczy, ceniących realizm w grach wyścigowych. O najnowszej części mógłbym właściwie powiedzieć dokładnie to samo, jednakże tym razem producent o wiele bardziej otworzył się na nowicjuszy, dzięki czemu może zyskać zainteresowanie u osób, które do tej pory omijały tę serię szerokim łukiem ze względu na zbyt duży próg wejścia. Milestone tym razem przygotowało kilka bardzo ciekawych asyst, ułatwiających naukę prowadzenia motocykli.
Na dobrą sprawę gracze w tym przypadku muszą jedynie dbać o to, aby wychylić motocyklistę w odpowiednim kierunku i delikatnie powinni kontrolować tempo jazdy. Gra resztę zrobi za nas, co oczywiście zabiera z zabawy jakiekolwiek wyzwanie. Po co w takim razie z tego korzystać? Ano dlatego, aby zobaczyć, w jaki sposób należy podchodzić do zakrętów, jak omijać konkurentów i jak zachowywać się na mokrej lub suchej nawierzchni – lepszego samouczka nie mogliśmy sobie wymarzyć. Nie ukrywam, że w ten sposób zwróciłem uwagę na parę kwestii, co znacząco pomogło mi lepiej radzić sobie na torach, gdy przeskoczyłem na wyższe poziomy trudności.
Żeby jednak w pełni docenić potencjał MotoGP 23, trzeba oczywiście grać z wyłączonymi asystami, aczkolwiek wtedy nawet zaliczenie szerokiego zakrętu może stanowić wyzwanie. Co prawda gracze mają możliwość uratowania się cofnięciem czasu, ale jeśli to dla was nadal zbyt duże ułatwienie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyłączyć tę funkcję w opcjach. Tak na wszelki wypadek, aby nie kusiła… Miłośnicy dłubania w ustawieniach będą w raju – przed rozpoczęciem każdego wyścigu możemy zmienić wartości wielu parametrów odpowiedzialnych za działanie naszej maszyny.
Na podstawie informacji o pogodzie, rodzaju nawierzchni i temperaturze musimy dostosować m.in. hamulce, zawieszenie, geometrię motocyklu, a nawet dobrać opony pod kątem tego, jak bardzo rozgrzany jest asfalt, po którym będziemy jeździć. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z domyślnych opcji, jednakże wtedy istnieje ryzyko, że podczas wyścigu zaczniemy odczuwać problemy ze zbyt małą skrętnością motocykla lub za słabą przyczepnością opon. Na szczęście istnieje szansa na delikatny ratunek w trakcie wyścigu, ponieważ w dowolnym momencie możemy zmodyfikować kontrolę trakcji i parę innych rzeczy wpływających na kontrolę pojazdu.
Jedyne, do czego mógłbym się przyczepić w MotoGP 23, to bardzo mała liczba trybów, które na dobrą sprawę sprowadzają się wyłącznie do kariery, własnych turniejów, pojedynczych przejazdów czy wyścigów online. Codemasters przy okazji F1 23 (recenzja) pokazało, że gry wyścigowe nie muszą ograniczać się wyłącznie do podstawowych form rozgrywek, tylko istnieje potencjał do tego, aby zaoferować coś bardziej oryginalnego, jak np. tryb fabularny. Na szczęście kariera w dziele Milestone została zrealizowana na tyle dobrze, że i tak znajdzie swoich fanów. Głównie dlatego, że nie musimy się ścigać od razu w MotoGP, tylko np. otrzymujemy możliwość podpisania kontraktów w Moto 2 lub Moto 3.
W MotoGP 23 nie zabrakło także rozwiązań, które spodobają się graczom lubiącym dłubać w różnych kreatorach. W tej produkcji nie tylko możemy zmienić elementy ubioru motocyklisty, ale twórcy przygotowali także narzędzia pozwalające na samodzielne zaprojektowanie ozdób do kasków czy innych akcesoriów. Oczywiście są to tylko kwestie kosmetyczne, ale jeżeli lubicie takie atrakcje, to w dziele Milestone zdecydowanie będziecie mieli co robić.
Produkcję włoskiego dewelopera jestem w stanie pochwalić także za bardzo dobrze zrealizowaną oprawę wizualną. Motocykle po raz kolejny zostały odwzorowane z ogromną pieczołowitością i przywiązaniem do detali, co na pewno docenią osoby, które z ogromnym zaangażowaniem śledziły ostatni sezon Motocyklowych Mistrzostw Świata. W tegorocznej odsłonie nie tylko pojazdy zostały dopieszczone, ale także postacie, tory oraz otoczenie – no dobra, to ostatnie najmniej, ale nadal prezentuje się całkiem nieźle. Bardzo podobały mi się też efekty deszczu – krople nie spływają od razu po ekranie, tylko zatrzymują się na nim przez chwilę, ograniczając tym samym widoczność.
MotoGP 23 zdecydowanie nie zrewolucjonizowało gatunku i na pewno nie zaskoczy weteranów serii nowymi rozwiązaniami. Ta odsłona zrobiła jednak coś o wiele ważniejszego – twórcy w końcu przypomnieli sobie o nowicjuszach, którzy do tej pory nie mieli żadnych szans z wymagającą rozgrywką w poprzednich odsłonach. Dodanie tak wielu asyst do jazdy było strzałem w dziesiątkę, co z pewnością zaprocentuje zainteresowaniem tematem u nowych osób. Taką mam nadzieję, bo liczę na to, że Milestone zdecyduje się na produkcję kolejnej części. Następnym razem producent musi jednak zadbać o większe zróżnicowanie trybów, aby zabawa zbyt szybko nie stała się monotonna.

Na czym zagrać w MotoGP 23?

Studio Milestone postawiło na pełną multiplatformowość swojego dzieła. W związku z tym, w najnowszą odsłonę MotoGP zagramy zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X|S) oraz PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch.

Premiera MotoGP 23 – kiedy?

Produkcja trafiła do sprzedaży 8 czerwca 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. W przypadku wersji na komputery osobiste, grę można kupić wyłącznie poprzez cyfrową dystrybucję. Z kolei posiadacze konsol Sony, Microsoftu i Nintendo mogą również zdecydować się na fizyczne wydanie, którego ceny wahają się od 219 złotych do 239 złotych.

Czy MotoGP 23 posiada polską wersję językową?

Niestety nie. Firma Milestone nie zdecydowała się na przygotowanie polskiej wersji językowej, co dla niektórych graczy może być lekko kłopotliwe ze względu na liczne techniczne wyrażenia związane z motoryzacją. Mimo wszystko gra skupia się głównie na wyścigach, a wtedy nie potrzeba tłumaczenia.

Ile godzin zajmuje ukończenie MotoGP 23?

Ukończenie kariery dla pojedynczego gracza powinno wam zająć kilkanaście godzin. Po tym czasie możecie pobawić się w dodatkowych trybach zabawy oraz sprawdzić swoje umiejętności w starciu z innymi graczami w rozgrywkach online.
Grę do testów dostarczyła firma PLAION Polska. Opinia należy do autora recenzji.

MotoGP 23 na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-4590 3.3 GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 1050 / 4 GB Radeon RX 460 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 22 GB
  • System operacyjny: Windows 8 (64-bit)
  • MotoGP 23 na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i3-10100 3.6 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1660 Ti / 8 GB Radeon RX 5700 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 22 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Zdjęcie: Materiały prasowe Milestone
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.