Data publikacji:

MotoGP 22 – recenzja

Na tym świecie pewne są tylko śmierć, podatki i kolejna gra motocyklowa od włoskiego studia Milestone. Jeżeli z niecierpliwością wyczekiwaliście nowej odsłony MotoGP i zastanawialiście się, jakie zmiany wprowadził producent względem poprzedniej części, to koniecznie zapoznajcie się z dalszą częścią tekstu.
MotoGP 22

Czy warto zagrać w MotoGP 22? Recenzja gry

Seria MotoGP to jedne z tych gier, w które lubię grać, choć wiem, że podczas „zabawy” czeka mnie prawdziwa męka. Poziom trudności jest tutaj tak wysoki, że potrzeba naprawdę dużego samozaparcia, żeby nie zrazić się po pierwszych minutach ciągłych porażek. Jeśli więc lubicie wyzwania i nie boicie się upadków, to najnowsze dzieło studia Milestone będzie właśnie dla was.
Twórcy jeszcze bardziej podkręcili realizm, co wynika m.in. z poprawionej fizyki, usprawnionych kolizji, zmodyfikowanego systemu prowadzenia motocykli i innych elementów wpływających na prowadzenie pojazdu. Kiedy już opanuje się podstawy sterowania i wiadomo, w jaki sposób wchodzić w zakręty, to można z gry czerpać masę przyjemność. Zwłaszcza, że producent zadbał o bogatą zawartość, dzięki czemu produkcja jest w stanie przykuć do konsoli (lub komputera) na wiele godzin.
Sprawdź cenę i kup Moto GP 22 na PS5
Przede wszystkim warto zacząć od tego, że otrzymaliśmy kompletną licencją MotoGP na sezon 2022, uwzględniając przy tym takie serie jak Moto2 oraz Moto3. Ponadto studio zafundowało graczom unikatowy powrót do przeszłości poprzez wprowadzenie nowego trybu zabawy NINE Season 2009. Jak sama nazwa wskazuje cofamy się w nim do legendarnego sezonu, śledząc poczynania takich zawodników jak Valentino Rossi, Casey Stoner lub Dani Pedrosa. W przypadku tego trybu mamy do czynienia z mieszanką filmu dokumentalnego (prawie 50 minut materiałów) z aktywną rozgrywką. Efekt końcowy jest naprawdę ciekawy, zwłaszcza dla osób kochających ten sport.
Kiedy już zrobicie wszystko w rozbudowanej kampanii dla pojedynczego gracza, ukończycie tryb NINE Season 2009, czeka na was jeszcze Akademia MotoGP. Jest to specjalne miejsce, w którym użytkownicy mogą brać udział w specjalnych i bardzo wymagających wyzwaniach na każdym z oficjalnych torów dostępnych w grze. Za ukończenie każdego z zadań nagradzani jesteśmy medalami, w zależności od wyniku, jaki uzyskamy. Żeby jednak zdobyć odznaczenia, trzeba naprawdę bardzo dobrze radzić sobie w tej grze – twórcy nie mają litości i wymagają od graczy wręcz idealnego kontrolowania pojazdu. Nie muszę raczej dodawać, jak duża jest satysfakcja po zaliczeniu poszczególnych misji.
Bardzo spodobało mi się to, że w MotoGP 22 zaimplementowano możliwość gry dla dwóch osób na jednym ekranie. Twórcy gier wyścigowych coraz częściej powracają do tego rozwiązania, co jest ogromną zaletą tego typu produkcji. Ściganie się z obcymi graczami w internecie także potrafi zapewnić frajdę i dostarczyć emocji, lecz nic tak nie pobudza jak rywalizacja ze znajomymi na jednej kanapie. Wtedy dopiero zaczyna się prawdziwa rywalizacja!
Przy okazji recenzowania gry Monster Energy Supercross: The Official Videogame 5 od studia Milestone narzekałem na taką sobie oprawę wizualną, ale w przypadku MotoGP 22 mogę jedynie pisać o grafice w samych superlatywach. Twórcy nie tylko przygotowali otoczenie w wysokiej jakości, ale ponadto jeszcze bardziej zadbali o realistyczny wygląd maszyn oraz znacząco poprawili warunki pogodowe, które nie tylko prezentują się bardzo ładnie, ale na dodatek mają ogromny wpływ na rozgrywkę. Poza tym produkcja śmiga w stabilnych sześćdziesięciu klatkach na sekundę – a przynajmniej tak jest na PlayStation 5.
MotoGP 22 to bardzo udany symulator, w który obowiązkowo powinny zagrać osoby regularnie śledzące Motocyklowe Mistrzostwa Świata. Produkcja jest prawdziwą gratką dla fanów tego sportu, ponieważ nie tylko oferuje rewelacyjny gameplay, ale także niesie ze sobą wartość edukacyjną, chociażby pod postacią trybu NINE Season 2009. Polecam!

Na czym zagrać w MotoGP 22?

Studio Milestone postawiło na maksymalną multiplatformowość. Dzięki temu w MotoGP 22 mogą zagrać posiadacze wszystkich aktualnie obowiązujących sprzętów do grania. Oznacza to, że tytuł jest dostępny na komputerach osobistych, konsolach poprzedniej generacji (PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch) oraz PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Premiera MotoGP 22 – kiedy?

Produkcja trafiła do sprzedaży 21 kwietnia 2022 roku na wszystkich planowanych platformach. Tytuł można kupić oczywiście w wersji cyfrowej, lecz do sprzedaży trafiły również wydania pudełkowe na wszystkie dostępne konsole. Wersje fizyczne znajdziecie na Ceneo.pl – ich koszt w okolicach premiery wynosi ok. 210 zł na PlayStation i Xbox oraz ok. 160 na Nintendo Switch.

Czy MotoGP 22 posiada polską wersję językową?

Niestety nie, w grę studia Milestone będziecie musieli grać w oryginalnej, angielskiej wersji językowej. Dla niektórych może to stanowić problem, ponieważ w MotoGP 22 istotne jest przygotowanie maszyny do wyścigu, co wiąże się z przeskakiwaniem przez liczne okienka składające się z technicznych zagadnień. Dla osób nie znających języka obcego początkowo może sprawiać to trudności, choć po pewnym czasie na pewno stanie się intuicyjne.
Grę do testów dostarczyła firma Koch Media Poland, za co serdecznie dziękuję!

MotoGP 22 na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i3-4160 3.6 GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GT 640 / Radeon R7 250 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 30 GB
  • System operacyjny: Windows 8.1 (64-bit)

MotoGP 22 na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-7600K 3.8 GHz / AMD FX-9590 4.7 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 1050 Ti / 8 GB Radeon RX 580 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 30 GB
  • System operacyjny: Windows 8.1/10/11 (64-bit)
Zdjęcie: Materiały prasowe Milestone