Data publikacji:

Konsola retro. Którą wybrać?

Choć gracze mogą cieszyć się już ogromnymi możliwościami technologicznymi takich konsol jak PlayStation 5 czy Xbox Series X, to jednak nadal dużą popularnością cieszą się platformy, którymi gracze zachwycali się kilkanaście (a nawet kilkadziesiąt!) lat temu. W tym zestawieniu przyjrzymy się najpopularniejszym i najlepszym retro konsolom, jakie znajdziecie na Ceneo.pl.
konsola retro

PlayStation Classic

Pierwsze PlayStation to kultowa 32-bitowa konsola piątej generacji, która zadebiutowała w Europie w połowie 1995 roku. Sony poinformowało, że na przestrzeni lat sprzedało się ponad 100 milionów egzemplarzy (łącznie z wersję PSOne), co tylko pokazuje, z jak popularnym urządzeniem mamy do czynienia.

Twórcy konsoli postanowili w 2018 roku wydać retro wersję swojego legendarnego sprzętu. Miniaturowy model PlayStation jest o czterdzieści pięć procent mniejszy od oryginału, ale poza tym wygląda praktycznie identycznie. Do zestawu dołączane zostały dwa klasyczne przewodowe kontrolery, zaś na wirtualnej karcie pamięci znalazło się miejsce dla dwudziestu cenionych przez graczy produkcji.

Lista gier, co prawda, mogłaby być znacznie bardziej rozwinięta, ale Sony i tak udało się upchnąć na konsoli sporo fajnych klasyków pokroju Final Fantasy VII czy Metal Gear Solid. PlayStation Classic dzięki temu nie tylko jest fajnym retro gadżetem dla starych wyjadaczy, ale także pełnoprawną konsolą dla młodszego pokolenia interesującego się historią gier wideo.

Przykładowe gry zainstalowane na konsoli: Final Fantasy VII, Metal Gear Solid, Syphon Filter, Tekken 3, Destruction Derby

Commodore C64 Maxi

Jeśli wychowywaliście się w latach 80. ubiegłego wieku, to z pewnością pamiętacie komputer Commodore 64, na którym nie tylko można było pisać własne proste programy, ale również grać w ciekawe produkcje. Urządzenie Commodore C64 Maxi praktycznie jeden do jednego odwzorowuje oryginalny wygląd sprzętu, a do tego posiada w pełni działającą klawiaturę.


Przeczytaj także: Sprawdzamy ceny konsol. Co warto wybrać?


Z jej pomocą możecie korzystać z BASIC-a V2, a także grać w rozbudowane gry, wymagające bardziej skomplikowanej klawiszologii. Na C64 Maxi znajduje się aż ponad sześćdziesiąt preinstalowanych tytułów. System jest jednak otwarty, dzięki czemu można podłączyć do niego dysk zewnętrzny z dodatkowymi grami i programami.

Przykładowe gry zainstalowane na konsoli: California Games, Boulder Dash, Impossible Mission, Trailblazer, Paranoid

Sega Mega Drive Mini

Konsola Sega Mega Drive nie była w Polsce zbyt popularna. W Europie urządzenie trafiło do sprzedaży w 1989 roku i można było się na nie natknąć głównie w lokalnych salonach gier. A szkoda, ponieważ to fantastyczna platforma do grania, z bogatą biblioteką wyjątkowych marek, takich jak Sonic the Hedgehog, Mortal Kombat czy Mega Man.

Na szczęście w 2019 roku do sprzedaży trafiło odświeżone miniaturowe wydanie, które może przybliżyć wam największe hity, jakie dostępne były na tej platformie. Sega Mega Drive Mini posiada w zestawie aż dwa kontrolery oraz ponad czterdzieści preinstalowanych produkcji.

Przykładowe gry zainstalowane na konsoli: Earthworm Jim, Sonic the Hedgehog 2, Ghouls ‘n Ghosts, Mega Man: The Wily Wars, Castlevania: The New Generation

Nintendo Game & Watch: Super Mario Bros

Tym razem nie mamy do czynienia z pełnoprawną retro konsolą, a raczej gadżetem kolekcjonerskim, który został wydany z okazji 35-lecia istnienia marki Super Mario Bros. Konsole Game & Watch były dawniej niewielkimi, przenośnymi urządzeniami, posiadającymi wgrany tylko jeden tytuł.

Kolekcjonerskie wydanie zostało zrealizowane w duchu oryginału, aczkolwiek Nintendo pokusiło się o kilka usprawnień. W nowym Game & Watch wbudowano m.in. interaktywny cyfrowy zegar, a także wykorzystano solidny ekran LED.

Gry zainstalowane na konsoli: Super Mario Bros., Super Mario Bros.: The Lost Levels, Ball (wersja Mario)

Capcom Home Arcade

Tym razem nie mamy do czynienia z nową wersją starej konsoli, tylko wyjątkowym kontrolerem z zainstalowanymi szesnastoma grami. Za jego produkcję odpowiada firma Capcom, która przygotowała cudowne urządzenie dla wszystkich miłośników automatowego grania. Nie znajdziecie więc tutaj dołączanych kontrolerów, tylko klasyczne gałki oraz przyciski, w jakie stukało się godzinami w salonach z automatami. Producent wziął jednak pod uwagę to, że niektóre z wbudowanych gier umożliwiają grę wieloosobową, dlatego na obudowie znalazło się miejsce dla dwóch arcade sticków.

Przykładowe gry zainstalowane na konsoli: Mega Man: The Power Battle, Street Fighter II: Hyper Fighting, Alien Vs. Predator, 1994: The Loop Master, Captain Commando

Atari Retro Handheld

Nadal mało wam starych gier? W takim razie zdecydowanie powinniście zainteresować się przenośną retro konsolą stworzoną przez Atari. Nie tylko oferuje fantastyczny design, nawiązujący do technologii z dawnych lat, ale również posiada wgranych aż pięćdziesiąt zróżnicowanych tytułów. I to nie byle jakich, ponieważ na liście znajdziecie m.in. takie pozycje, jak legendarny Asteroid. 

Przykładowe gry zainstalowane na konsoli: Asteroids, Centipede, Circus Atari, Super Breakout, Video Pinball

My Arcade Pixel Player

Na koniec zostawiłem retro konsolę, która nie jest bezpośrednio powiązana z żadnym dużym producentem tworzącym gry. Na platformie My Arcade Pixel Player znajdziecie aż trzysta nieoficjalnych produkcji, które w mniejszym lub większym stopniu nawiązują do popularnych klasyków. Zaletą sprzętu jest jego mobilność, dzięki czemu doskonale sprawdzi się podczas podróży lub jako pierwsza konsola dla dzieci.

Przykładowe gry zainstalowane na konsoli: BurgerTime, Karate Champ, B-Wings, Heavy Barrel, BreakThru