Data modyfikacji:

Jaki komputer do kopania bitcoinów?

Popularność i opłacalność kryptowalut sprawiła, że coraz więcej osób chętnie interesuje się nimi jako dodatkowym, a nierzadko nawet stałym źródłem dochodu. Kryptowaluty mają przełożenie nie tylko na realne pieniądze, ale coraz częściej stosowane są także w transakcjach internetowych jako środek płatniczy. Najbardziej popularną i obecnie najdroższą kryptowalutą jest bitcoin. Dużym zainteresowaniem cieszy się metoda jego pozyskiwania, czyli tzw. mining. Na czym to polega i czy każdy komputer sprawdzi się w tym celu?

bitcoin

Bitcoinowa rewolucja

Stale rosnąca wartość bitcoinów przełożyła się na ogromnie zainteresowanie inwestorów. Jest to kryptowaluta w ograniczonej ilości, dlatego nie wystarczy jej dla każdej zainteresowanej osoby. Co więcej, popularność bitcoinów sprawiła, że coraz częściej zapłacimy nimi za różne produkty w bezpieczny i anonimowy sposób.

Jedną z popularniejszych metod pozyskania rzeczonej jednostki monetarnej jest „mining”, który wykorzystuje do tego celu moc obliczeniową komputera. Osoby, które praktykują ten sposób, nazywa się górnikami cyfrowymi. Kopanie bitcoina polega na wykonywaniu obliczeń matematycznych i poszukiwaniu pasującego ciągu znaków „hash”, niezbędnego, aby połączyć bloki informacji. Ogromna liczba możliwych kombinacji wymaga dużej mocy obliczeniowej. Oprócz bitcoina można w ten sposób kopać także inne kryptowaluty, m.in. Ethereum, Litecoin, Zcash, Monero. Jak nietrudno już zauważyć, komputer do bitcoinów nie może być zwykłym sprzętem, gdyż nie spełni swojej roli.

Jak wybrać komputer do kopania bitcoinów? – podpowiadamy!

W początkowym okresie kopanie kryptowalut odbywało się za pomocą procesora komputera zwanego CPU, jednak obecnie wykorzystuje się wyłącznie karty graficzne GPU i budowanie sprzętu opartego właśnie na nich.

Komputer do bitcoinów powinien mieć zatem odpowiednią kartę graficzną, która jest jego najważniejszym elementem. Jej moc obliczeniowa jest znacznie większa niż procesora, dlatego doskonale sprawdza się przy kopaniu. Nie da się ukryć, że najlepszym rozwiązaniem będą modyfikacje z kilkoma kartami, które są jeszcze bardziej efektywne. Przy wyborze powinniśmy się jednak kierować rozsądkiem, aby pobór prądu nie przewyższył opłacalności całego zestawu i zwrotu z inwestycji. Powstały nawet specjalne kalkulatory opłacalności dostępne w sieci, dzięki którym można oszacować zysk i czas, w którym wyjdziemy na czysto z inwestycją. Należy mieć na uwadze również ryzyko zmiany kursu danej waluty na mniej korzystny lub jej całkowitego wycofania.

Polecamy: Ranking kart graficznych

Specjalnie skonstruowane koparki do kryptowalut dają nadzieję na najlepsze efekty i dochód. Ich budowa opiera się zwykle na kilku czy kilkunastu kartach graficznych, zatem pobór prądu w takiej maszynie jest niesamowicie wysoki. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na ich zakup, gdyż cena specjalistycznego urządzenia sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na takie rozwiązanie mogą sobie zatem pozwolić jedynie najbardziej zamożne jednostki oraz duże firmy.

Komputer do bitcoinów w domu – co warto wiedzieć przed inwestycją?

W domowych warunkach warto zdecydować się na komputer do kopania bitcoinów z płytą główną, która posiada do 4 slotów na karty graficzne. Taki sprzęt będzie również stanowił świetny wybór dla wymagającego gracza. Porządna karta lub karty graficzne to jednak pierwszy krok. Warto zadbać także o dobry zasilacz, który zapewni sprzętowi stabilne działanie.

Obecnie najchętniej wybieranymi kartami jest seria RTX NVIDIA, szczególnie modele 3070 i 3080, a także serie Radeon produkcji AMD. Znaczna część z nich znalazła zastosowanie właśnie w domowych koparkach kryptowalut, przez co bardzo szybko zabrakło ich na rynku dla innych użytkowników, m.in. dla graczy.

Co więcej, deficyt kart graficznych przyczynił się do wręcz absurdalnego wzrostu ich cen. Koszt nowych urządzeń wzrósł nawet trzykrotnie, a zwyżkowa tendencja nie oszczędziła także starszych modeli. Niekorzystne są również nieuczciwe praktyki sprzedawców zawyżających ceny oraz tzw. skalperów odsprzedających zakupione wcześniej karty w dużo wyższej kwocie.

W praktyce oczekiwanie na zakup sprzętu może się przedłużyć nawet do kilku miesięcy. Pomimo nieciekawej sytuacji, producenci nie planują wypuszczenia na rynek większej liczby kart. Aby jednak walczyć z zalewem wyeksploatowanych urządzeń z drugiej ręki, powoli wprowadzane są także inne rozwiązania. Dobrą wiadomością są plany NVIDIA dotyczące produkcji kart w II połowie 2021 roku specjalnie przeznaczonych pod domowe koparki. Z założenia modele, które nie posiadają wyjścia video, mają być dużo tańsze i lepiej przystosowane pod kopanie kryptowalut.

”Mining” bitcoina ma sporo zalet, ale również wad. Renoma tej kryptowaluty sprawia, że jej wykopanie jest trudne i czasochłonne. Warto przeanalizować, czy w warunkach domowych nie będzie bardziej opłacalne pozyskiwanie innego rodzaju wirtualnego pieniądza. Z drugiej strony nie ma jednak pewności, że inwestycja nie okaże się niewypałem. Zawsze istnieje ryzyko, że kurs pozostanie na niskim poziomie lub kryptowaluta zostanie całkowicie zbanowana. W tym przypadku bitcoin wydaje się zdecydowanie bardziej stabilną opcją. Prognozy mówią o regularnych wzrostach, zatem nawet pomimo niewielkich wahań jest bezpieczną inwestycją.

Dla wszystkich początkujących cyfrowych górników zdecydowanie lepszym wyborem jest rozpoczęcie tej działalności z własnego komputera, niż inwestowanie wysokich kwot w specjalistyczne koparki. Gdy podstawowe osiągi nie są satysfakcjonujące, można również pokusić się o stworzenie samemu niewielkiej koparki podłączonej przez USB. Kopanie kryptowalut jest porównywalne do prowadzenia biznesu i ryzyko musi być wkalkulowane. Przed zainwestowaniem w sprzęt warto choćby szacunkowo obliczyć wszystkie koszty i planowany zwrot z inwestycji. Ponadto zaczynanie od małych kroków niewątpliwie pozwoli nam nabrać doświadczenia i posiąść niezbędną wiedzę przed większymi inwestycjami.

Autor: Redakcja ekspert ceneo