Data publikacji:

Komputer gamingowy do gier do 2000 złotych

Chcielibyście kupić nowego peceta z myślą o graniu w najnowsze produkcje, ale mocno ogranicza was budżet? Z tekstu dowiecie się, czy istnieje możliwość kupna komputera gamingowego do 2000 zł, a także poznacie ciekawe rozwiązanie na uruchomienie wysokobudżetowych gier przekraczających moc waszego urządzenia.

komputer PC

Komputer do gier do 2000 zł – czy to możliwe?

Jeżeli myślicie o poważnym graniu we wszystkie najnowsze produkcje, to będę musiał was zasmucić. W komputerze osobistym kosztującym mniej niż dwa tysiące złotych, nie znajdą się podzespoły konieczne do uruchomienia bardziej skomplikowanych graficznie produkcji, takich jak Red Dead Redemption 2, Resident Evil 3 czy Call of Duty: Modern Warfare.

Jedna z mocniejszych obecnie kart graficznych (GeForce RTX 2060) dostępnych na rynku kosztuje w granicach półtora tysiąca złotych. Wyraźnie pokazuje to, że prawdziwy gamingowy komputer powinien kosztować co najmniej pięć lub sześć tysięcy złotych – mocne procesory i duże kości RAM też swoje kosztują.

Żeby jednak nie było tak pesymistycznie, to dodam, że na komputerze do 2000 zł bez problemu będziecie mogli zagrać w starsze produkcje oraz wiele współczesnych gier niezależnych. Te pierwsze powstawały lata temu z myślą o słabszych podzespołach, dzięki czemu z pewnością uruchomią się na waszym komputerze. Drugie z kolei często oferują prostą oprawę wizualną, niepotrzebującą mocnej maszyny do płynnej rozgrywki.

Jak zagrać w nowe gry na komputerze gamingowym do 2000 zł?

Jeszcze parę lat temu gracze dosyć sceptycznie podchodzili do cyfrowej dystrybucji gier, a obecnie jest to jeden z lepszych sposobów na uzyskiwanie dostępu do nowych produkcji w dniu premiery. Technologia poszła jeszcze dalej i  coraz większą popularność  zyskują wszelkiej maści usługi abonamentowe oraz streamingowe – to właśnie one mogą spraw ić, że zagracie w świetne tytuły AAA na słabszych komputerach.

Na rynku funkcjonują już takie platformy, jak Google Stadia oraz GeForce Now, które umożliwiają granie w całą masę fantastycznych produkcji, bez konieczności pobierania ich na dysk twardy. Gry te strumieniowane są poprzez chmurę w czasie rzeczywistym, co oznacza, że uruchamiane są na potężnych komputerach w centrali, dzięki czemu podzespoły waszych pecetów nie są brane pod uwagę.

Jedynym warunkiem komfortowego grania przez streaming jest posiadanie szybkiego i stabilnego łącza internetowego oraz systemu operacyjnego Windows 10. Co prawda nie znajdziecie tam wszystkich gier, a wiele z nich jest udostępnianych kilka miesięcy po premierze, ale i tak jest to bardzo uczciwy kompromis.

Parametry techniczne komputera do 2000 zł

Z niniejszego akapitu dowiecie się, jakie podzespoły mogą znaleźć się w pecetach dla graczy do 2000  złotych.

Procesor – CPU nie tylko odpowiada za poprawne działanie gier, ale również całego systemu. Jeśli więc będziecie kupować gotowy zestaw, to warto patrzeć na taktowanie procesora, które powinno wynosić co najmniej 3.0 GHz. W komputerach do 2000 zł możecie natrafić na czterordzeniowe modele Intel Core i3 (np. i3-8100) lub nawet sześciordzeniowe AMD Ryzen 5. Ważna jest także liczba wątków odpowiadających za wykonywanie kilku zadań w ramach jednego procesu. Im więcej wątków w procesorze, tym lepiej, dlatego warto też zwrócić uwagę na ten parametr.

Karta graficzna – GPU to zdecydowanie najważniejszy komponent brany pod uwagę w grach komputerowych. Jak już pisałem w jednym z poprzednich akapitów, w tańszych pecetach nie znajdziecie mocnych kart graficznych zdolnych do wyświetlania gier w rozdzielczości 4K, czy z różnymi wizualnymi wodotryskami. W tym przypadku będziecie raczej zmuszeni do wybrania komputera ze zintegrowaną kartą graficzną, czyli taką, która współpracuje bezpośrednio z procesorem. W tym segmencie cenowym najpopularniejszym modelem jest zdecydowanie Intel UHD Graphics 630.

Pamięć RAM – w tym przypadku również obowiązuje zasada , że im większe kości, tym lepiej. Na szczęście w ustalonym przedziale cenowym nie musicie ograniczać się do 4 GB, ponieważ znajdziecie komputery do 2000 zł z pamięcią RAM o pojemności 8 GB.

Dysk – komputer z budżetowym procesorem i zintegrowaną grafiką warto byłoby dodatkowo przyspieszyć. W tym celu koniecznie wybierajcie urządzenia wyposażone w nowoczesny półprzewodnikowy dysk SSD, który przyspieszy rozruch systemu operacyjnego oraz skróci czas loadingów w grach. W tej cenie powinniście znaleźć dyski o pojemności 240 GB. Gdyby natomiast bardziej zależało wam na większej przestrzeni na dane, to możecie wybrać tradycyjny dysk twardy HDD o pojemności 1 TB.

Napęd – w gotowych zestawach zazwyczaj umieszczane są już napędy optyczne, dlatego w tym przypadku nie macie wielkiego pola do manewru. Jeśli jednak planujecie sami złożyć komputer gamingowy do 2000 złotych, to polecam całkowite zrezygnowanie z napędu. W większości przypadków  niepotrzebnie wydalibyście na niego pieniądze. W dobie gier cyfrowych oraz funkcji strumieniowania korzystanie z płyt nie ma racji bytu.

System operacyjny – większość gier oraz usług streamingowych potrzebuje do działania systemu operacyjnego Windows 10. Co prawda, coraz więcej gier można uruchomić na darmowym Linuksie, jednak nie jest to tak proste, jak w przypadku oprogramowania Microsoftu. Warto więc wybrać zestaw z systemem operacyjnym, bo wtedy jego cena będzie z pewnością niższa, niż byście planowali wykupić licencję na Windowsa oddzielnie.

Zasilacz – komputer do gier do 2000 zł zbudowany jest na stosunkowo mało skomplikowanych technologicznie podzespołach, co przekłada się również na ich niewielki pobór prądu. Zdecydowanie wystarczającą mocą zasilacza będzie 350 W. Kupowanie mocniejszego może mieć sens w przypadku, gdy w przyszłości będziecie planować wymienić poszczególne elementy na lepsze.