Data modyfikacji:

Komputer do 1000 zł - przegląd komputerów do 1000 zł

W ostatnich latach ceny podzespołów komputerowych niesamowicie zdrożały, co z pewnością odczuli gracze, którzy chcieli kupić najnowsze karty graficzne. Nie każdy jednak używa peceta bądź laptopa do tych samych celów, a w sprzedaży nadal można znaleźć tańsze modele tych urządzeń. Tylko, czy uda się kupić komputer do 1000 złotych? O tym przekonacie się w dalszej części tekstu.
komputer pc

Czy warto kupić komputer do 1000 zł?

Pytanie powinno raczej brzmieć, czy jest to w ogóle możliwe. We wstępie wspominałem o możliwości kupienia tańszych komputerów, lecz niestety nie aż tak tanich… Na pewno musicie zapomnieć o możliwości kupienia gotowego zestawu, a nawet jeśli udałoby wam się taki znaleźć, to prawdopodobnie nie będzie do niczego się nadawał. Ponadto zapomnijcie o systemie operacyjnym Windows 10 – ten na pewno będziecie musieli kupić oddzielnie albo w ogóle z niego zrezygnować.

Jedynym sensownym rozwiązaniem będzie samodzielne złożenie komputera z tanich podzespołów. Poniżej postaram się skonfigurować najlepszą możliwą maszynę, której koszt może delikatnie przekroczyć tysiąc złotych. Musicie natomiast liczyć się z tym, że taki sprzęt będzie miał szereg ograniczeń, przez co może mieć nawet problemy z obsługą podstawowych funkcji.

Uważam, że kupno komputera do tysiąca złotych jest raczej bez sensu. W tej cenie kupicie o wiele wydajniejszego smartfona bądź tablet, na którym można przecież przeglądać internet, korzystać z programów edytorskich czy oglądać filmy. Niektóre tablety posiadają nawet w zestawie wygodne klawiatury, zaś wiele z tych urządzeń można podłączyć do telewizora lub monitora, żeby korzystać z większego ekranu.

Dla kogo są komputery do 1000 zł?


Trudno tak naprawdę odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ ciężko współcześnie jest znaleźć grupę odbiorców, którzy chcieliby korzystać z pecetów o tak słabych parametrach technicznych. Zdecydowanie najbardziej prawdopodobne jest wykorzystywanie taniego komputera wyłącznie do celów domowych, jak przeglądanie internetu czy korzystanie z programów typu Word lub Excel. Takie maszyny docenią także pasjonaci retro, którzy chcą złożyć oldschoolowego peceta, żeby móc uruchomić na nim starsze produkcje, „gryzące” się z nowoczesnymi kartami graficznymi lub innymi podzespołami.

Komputer stacjonarny do 1000 zł – jakie parametry?


Poniżej przedstawię konkretne podzespoły komputerowe, które możecie kupić oddzielnie, żeby zbudować własnego peceta stacjonarnego. Niewykluczone, że końcowa kwota może delikatnie przekroczyć próg tysiąca złotych.


Płyta główna


Najważniejszy wybór, ponieważ to właśnie do płyty głównej podłączamy pozostałe komponenty. Model Gigabyte GA-B75M-HD3 wydaje się być bardzo dobry do taniego komputera, zwłaszcza że w niektórych sklepach można go kupić już za 270 złotych.

Procesor


CPU musi współpracować z tym samym typem gniazda, co płyta głównej, a w przypadku wcześniej wymienionego sprzętu jest to Socket 1155. Najlepszym wyborem będzie więc kupno czterordzeniowego procesora Intel Core i5-3550, którego cena waha się w granicach 400 złotych. Urządzenie oferuje cztery wątki oraz częstotliwość taktowania na poziomie 3,30 GHz.

Karta graficzna

Niestety, ale w przypadku tak taniego komputera musicie zapomnieć o zewnętrznej karcie graficznej. Na szczęście istnieją jeszcze wersje zintegrowane, które w zupełności poradzą sobie z mało skomplikowanymi aplikacjami oraz dużo starszymi grami. Jeśli wybraliście procesor Intel Core i5-3500, to nie musicie martwić się tematem GPU – urządzenie posiada zintegrowaną grafikę Intel HD 2500.


Pamięć RAM


Normalnie polecałbym kupno przynajmniej 8 GB pamięci RAM, lecz w tym przypadku nie miałoby to większego sensu. Zamiast tego, wybierzcie tanie kości o pojemności 4 GB. Możecie je kupić już nawet za 80 złotych.

Dysk

Jeszcze kilka lat temu ceny dysków SSD były bardzo wysokie, ale obecnie ten trend trochę się zmienia. Dzięki popularności tych urządzeń można kupić już dysk o pojemności 240 GB nawet za 140 zł. Tak jak w przypadku polecanego przeze mnie modelu Lexar NQ100.

Napęd

Jeśli chcecie złożyć komputer za jak najmniejsze pieniądze, to całkowicie zrezygnujcie z napędu optycznego. Współcześnie i tak bardzo rzadko korzystamy z płyt, dlatego nie ma sensu wydawać kasy na sprzęt, który będzie zajmował wyłącznie miejsce w obudowie.


Zasilacz

Do taniego komputera w zupełności wystarczy wam zasilacz o mocy 350 W. Sprzęt od firmy EUROcase powinien w stu procentach spełnić swoje zadanie. Model P4 kupicie już za 85 złotych.

Obudowa

Wybrana wcześniej płyta główna wykonana jest w standardzie micro ATX, dlatego musicie wybrać obudowę odpowiadającą temu parametrowi. Dobrym wyborem będzie obudowa SilentiumPC Armis AR1 SPC173. Jej koszt to około 130-140 złotych.

Marzenie graczy - komputer gamingowy do 1000 zł

Zainstalowanie i uruchomienie gier na tanim komputerze jest niemalże niemożliwe. Wszystkie podzespoły, które wymieniłem w poprzednim akapicie, nie będą w stanie udźwignąć współczesnych produkcji. Na szczęście jest sposób, żeby nawet na pececie za 1000 złotych zagrać w największe hity. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi streaming!

Zawsze możecie skorzystać z takich usług jak Google Stadia bądź GeForce Now, które umożliwiają odpalanie gier poprzez strumieniowe przesyłanie obrazu. Jedynym warunkiem jest wyłącznie stabilne i szybkie łącze internetowe, co obecnie nie powinno stanowić większego problemu.

Co ma do zaoferowania laptop do 1000 zł?


Niestety nic, ponieważ za te pieniądze nie będziecie w stanie kupić laptopa. Zamiast tego polecam tablet z klawiaturą, który w pewnym sensie może zastąpić wam przenośny komputer. A do tego jest jeszcze mniejszych rozmiarów, więc nie będziecie mieli problemów z transportem takiego urządzenia.

Jako alternatywę dla tanich pecetów lub laptopów polecam kupno urządzenia znanego jako Raspberry Pi. Jest to niewielki komputerek wielkości karty kredytowej, który w przypadku nowszych modeli oferuje całkiem niezłą specyfikację techniczną w atrakcyjnej cenie.

Autor: Łukasz Morawski