Data publikacji:

Jaki TV Box kupić? Ranking

Urządzenia typu TV Box to wielozadaniowe multimedialne kombajny, które podłączymy do każdego telewizora wyposażonego w złącze HDMI. Oferują one pełną gamę funkcji, w tym możliwość korzystania z popularnych serwisów streamingowych, zamieniając nawet wiekowy odbiornik w Smart TV. Przedstawiamy krótki ranking polecanych modeli.

Sprawdź również, jaki wybrać telewizor do konsoli.

box tv

Multimedialne odtwarzacze typu TV Box zaczęły na szerszą skalę pojawiać się na początku ubiegłej dekady wraz ze wzrostem zainteresowania konsumentów technologią VoD oraz gwałtowną popularyzacją internetowych streamingowych serwisów wideo, takich jak Netflix. Pozwalały one podłączyć telewizor do internetu, a nawet korzystać ze specjalnych aplikacji. 

Obecnie większość dostępnych na rynku nowych telewizorów wzbogacona została już fabrycznie w pełną gamę funkcji Smart. Tak więc, czy urządzenia TV Box mają jeszcze jakąkolwiek rację bytu? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – jak najbardziej tak. Korzystają z nich osoby, które posiadają starsze modele telewizorów.

Przydają się one również w przypadku, gdy system operacyjny odbiornika nie posiada interesujących nas aplikacji VoD albo nie jest już aktualizowany przez producenta, przez co straciliśmy dostęp do jego niektórych opcji. Z racji niewielkich rozmiarów i niskiej ceny, TV Boksy przydadzą się np. w hotelu podczas podróży lub na działce.

Wybierając TV Box, bierzemy pod uwagę jego system operacyjny (zazwyczaj będzie to jakaś wersja popularnego Androida), który determinuje możliwości urządzenia. Istotne mogą okazać się również wymiary sprzętu. W sklepach znajdziemy zarówno niewielkie odtwarzacze, które przypominają zwykłe pendrive'y, jak i większe skrzynki z dodatkowymi złączami (np. USB), które potrzebują zewnętrznego zasilania.

Na wygodę użytkowania wpływ będzie miał również dołączony pilot. Niektóre boksy porzucają go jednak całkowicie na rzecz sterowania za pośrednictwem mobilnej aplikacji w smartfonie. Coraz częściej w sklepach spotkamy też modele wspierające obraz wyświetlany w rozdzielczości 4K z technologią HDR

Odtwarzacze multimedialne TV Box – ranking polecanych modeli

Savio Smart TV Box Premium One

TV Box z systemem Android w cenie około 180 złotych, który daje swoim użytkownikom dostęp do najpopularniejszych aplikacji multimedialnych, takich jak Netflix, YouTube, Skype, Twitter czy HBO GO. Poza wyjściem HDMI, sprzęt posiada złącze Ethernet oraz kilka portów USB. Wszystkimi opcjami sterujemy za pomocą pilota, klawiatury, a nawet myszki komputerowej.

Xiaomi Mi Stick TV

Niezwykle kompaktowy odtwarzacz z pilotem, który jest większy od samego urządzenia. Sprzęt korzysta z systemu Android TV w wersji 9.0 i gwarantuje możliwość pobrania tysięcy aplikacji ze sklepu Google Play. Sugerowana cena to około 150 złotych.

Xiaomi Mi Box S

Urządzenie multimedialne z systemem operacyjnym Android 8.1, które wspiera obraz w rozdzielczości 4K oraz odtwarzanie dźwięku w standardach Dolby Audio i DTS HD. Xiaomi wyposażyło je w dedykowanego pilota z mikrofonem, złącze HDMI, port USB oraz cyfrowe wyjście audio. Cena to około 300 złotych.

Apple TV 4K 5gen

Apple TV 4K to piąta generacja TV Boksów od amerykańskiego giganta technologicznego. Sprzęt pozwala na odtwarzanie filmów, seriali oraz innych treści w jakości 4K HDR. Dostęp do aplikacji i innych funkcji otrzymuje za pomocą dedykowanego sklepu Apple'a (Apple Store). Dysk 32 GB pozwala na zapisywanie nagranych programów z telewizji lub przechowywanie zakupionych plików wideo i audio.

Google Chromecast Ultra 4K UHD HDR

Jedna z najnowszych wersji popularnego przenośnego odtwarzacza multimedialne Google'a, która pozwala na cieszenie się treściami wideo w rozdzielczości 4K. Urządzenie napędza stale aktualizowany system Android. Warto podkreślić, że Chromecasta nie uruchomimy do czasu aż nie zostanie on poprawnie sparowany z naszym smartfonem. Z poziomu telefonu sterujemy także jego wszystkimi funkcjami. Cena to około 200 złotych.

Autor: Michał Kułakowski