Data modyfikacji:

Jaki soundbar z Dolby Atmos wybrać?

Wysoka jakość doświadczeń audio to jedna z tych kwestii, która jest szalenie istotna, zarówno jeśli chodzi o kina domowe, telewizory, jak i laptopy czy tablety. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy z nas pożąda dźwięku najwyższej jakości, który potrafi wywołać niespotykane emocje, tak ważne podczas oglądania filmu, grania w gry czy korzystania z innych form rozrywki w domowym zaciszu. Niestety, większość z dostępnych na rynku urządzeń nie posiada tak rozbudowanych systemów akustycznych lub owe urządzenia są zbyt drogie, by każdy mógł sobie na nie pozwolić. Co jednak zrobić, jeśli jakość dźwięku naszego telewizora pozostawia wiele do życzenia, a zakup nowego za kilka tysięcy złotych nie wchodzi w grę.

soundbar z Dolby Atmos

Rozwiązaniem takiej sytuacji może być zakup soundbaru z Dolby Atmos, dzięki któremu z powodzeniem podniesiemy walory akustyczne naszego urządzenia. O tym, jak ta technologia działa i jak duże znaczenie odgrywa w konstrukcji i sposobie działania soundbarów, porozmawiamy w dalszej części artykułu.

Na czym polega technologia Dolby Atmos?

Zanim przejdziemy do dywagacji na temat samych soundbarów, warto porozmawiać o tym, czym jest wyżej wymieniona technologia Dolby Atmos, która wpływa na urealistycznienie słyszanych dźwięków w taki sposób, jak słyszy to bohater na ekranie. W jaki sposób? System Dolby jest niczym innym jak techniką oferowania dźwięku przestrzennego znaną, chociażby z kin, która skupia się na szczegółowym odwzorowaniu dźwięku w technice trójwymiarowej. W dużym uproszczeniu system steruje każdym z dźwięków, bazując na ustawieniu poszczególnych głośników, ułożeniu mebli, a nawet miejscu, w którym siedzą widzowie. Łącząc te elementy, oglądający otrzymują konkretne dźwięki dokładnie tak, jakby byli w centrum akcji.

Co jest potrzebne do korzystania z tej technologii?

By móc w domowym zaciszu cieszyć się systemem przestrzennego dźwięku, podstawowym elementem, jaki potrzebujemy, jest urządzenie zdolne go przetworzyć. Standardowo w kinach domowych jest to amplituner połączony z kilkoma głośnikami. Głośniki te zwykle występują w różnych konfiguracjach i rozmieszczeniu, jednakże zwykle jest to około 6 urządzeń znajdujących się zarówno przed, jak i za oglądającymi. Niestety, niepodważalną wadą tego rozwiązania jest bardzo wysoka cena, przez co nieliczni mogą sobie pozwolić na taki zestaw. Alternatywą dla takiego zestawu jest wspominany wyżej soundbar, który pozwala doświadczyć wysokiej jakości dźwięku w korzystnej cenie.

Jaki soundbar z Dolby Atmos w korzystnej cenie?

Pierwszym urządzeniem, o którym chciałbym wspomnieć, jest Samsung HW-Q80R/EN, który zapewnia 5-kanałowe brzmienie podczas oglądania filmów czy grania w gry. Urządzenie zostało wyposażone w system automatycznego dostosowania brzmienia do konkretnej sceny. Dzięki temu w filmach akcji dźwięk jest wyrazisty i pełny, a oglądając wiadomości czy dialogi, czujemy się jak reporter. Zaletą tego urządzenia jest również fakt, iż nawet bardzo ciche dźwięki są bardzo wyraziste i zrozumiałe.

Jeśli chodzi o dane bardziej techniczne, to całkowita moc głośników wynosi 370 W, z czego moc samego subwoofera to około 160 W. Urządzenie jest wyposażone w 13 głośników kierunkowych, odpowiadających za odbijanie dźwięków od ścian czy sufitu. Cały system jest bezprzewodowy i może zostać podłączony, zarówno poprzez Wi-Fi, jak i Bluetooth, co daje wiele możliwości użytku i słuchania muzyki również z telefonu. Za cały zestaw należy zapłacić około 2800 zł, jednakże za tę cenę otrzymujemy wysokiej jakości sprzęt, który sprosta nawet najbardziej wymagającym.

Kolejnym z prezentowanych modeli jest nieco bardziej budżetowa propozycja firmy TCL. Mowa oczywiście o modelu TS9030, który zapewnia 3-kanałowe czyste brzmienie oraz moc całkowitą na poziomie 540 W. Cały system głośników został zintegrowany z jednostką centralną, dzięki czemu system bardzo dobrze współpracuje z telewizorem czy urządzeniami mobilnymi. Wspominając o dodatkowych rozwiązaniach technicznych, nie możemy zapomnieć o technologii Clear dialogue, która odpowiada za dostrojenie dźwięku pod względem czystości i wyrazistości, co jest szczególnie widoczne przy dialogach na niskim poziomie głośności. Mówiąc o TCL, nie możemy zapomnieć o samym wyglądzie urządzenia, które jest dość minimalistyczne, przez co świetnie wpasowuje się w nawet najbardziej stonowane wnętrza. Wszystko to za cenę około 1300 zł, przez co model ten stanowi świetną budżetową propozycję dla każdego.

Trzecim proponowanym modelem jest produkt dla bardziej wymagających i zarazem zasobniejszych w gotówkę klientów, którzy oczekują najwyższej jakości. Właśnie dla nich powstał JBL Bar 9.1, którego moc całkowita to 820 W. Zestaw ten powstał przy współpracy czołowych producentów sprzętu audiowizualnego, dzięki czemu wszystkie najnowocześniejsze systemy znajdziemy właśnie tutaj. Należą do nich między innymi Dolby Atmos oraz DTS:X odpowiedzialne za odtwarzanie dźwięku w kinowej jakości.

Dodatkowo JBL został wyposażony w system łączenia bezprzewodowego AirPlay, dzięki któremu łączenie z iPodem czy iPhonem nie stanowi problemu. Oczywiście urządzenia z Androidem czy Windowsem również nie będą miały problemu z połączeniem. Producent zagwarantował również aplikację mobilną, dzięki której sterowanie z telefonu jest możliwe i bardzo intuicyjne, co stanowi dodatkowy atut. Cały zestaw to koszt 4100 zł, jednakże jest to urządzenie warte swojej ceny.

Autorka: Jakub Grzelak