Soundbary są idealnym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na dobrym i kinowym dźwięku, ale nie mamy w domu miejsca na instalację kolumn i zestawów głośnikowych. Bardzo często w ich przypadku pojawia się jednak pytanie – jak podłączyć soundbar do telewizora?
Polecamy: Jak ustawić antenę DVB-T?
Po soundbary coraz częściej sięgają posiadacze nowych telewizorów. O zakupie tego typu urządzenia decyduje kilka kwestii. Najważniejszą z nich będzie niezadowalająca jakość dźwięku, które oferują współczesne panele telewizyjne. Ich producenci starają się oferować swoim klientom jak najcieńsze i smukłe modele, z tego też powodu muszą instalować w nich słabsze głośniki.
Nawet jeżeli zbudowane są z wysokiej jakości komponentów, nie zapewnią nam głębokich i mocnych basów oraz czystych wysokich tonów, obniżając przyjemność z zabawy z konsolą do gier lub oglądania ulubionych filmów czy seriali. Niezdecydowani na zakup klienci w sklepach RTV bardzo często pytają jednak, w jaki sposób podłączamy soundbar do telewizora, na co odpowiadamy w dalszej części tekstu.
Zanim jednak rozwiejemy wątpliwości związane z podłączaniem soundbarów, przedstawmy podstawowe informacje na temat tych urządzeń. Są one długimi i zazwyczaj dość wąskimi listwami, które ustawiamy lub podwieszamy pod telewizorem.
W ich wnętrzu znajduje się od dwóch do nawet kilkunastu głośniczków, które wspólnie oferują doznania podobne do tych, jakie uzyskują niezwykle drogie zestawy kina domowego składające się z wielu indywidualnych głośników/satelitów. Wysokiej jakości soundbary bez problemu symulują dźwięk przestrzenny w formacie 5.1 lub 7.1. Są więc idealnym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń.
Producenci sprzętu RTV oferują obecnie bogaty wybór soundbarów, w cenach zaczynających się od kilkuset złotych. Większość z nich oferuje co najmniej dwie metody komunikacji z telewizorem. Wszystkie z nich wymieniamy poniżej.
Najpopularniejszą metodą podłączenia soundbara do telewizora jest połączenie go z panelem za pomocą standardowego kabla HDMI. Rozwiązanie to nie wymaga z naszej strony żadnej dodatkowej konfiguracji obu urządzeń.
Musimy tylko pamiętać, by listwę podłączyć do wyjścia z tyłu lub boku telewizora, która oznaczona jest jako HDMI-out. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że HDMI wspiera wszystkie najpopularniejsze i najnowsze formaty cyfrowego dźwięku przestrzennego, takie jak Dolby Digital oraz DTS-HD.
Opcjonalnie, w zależności do możliwości posiadanego soundbara oraz obecności dodatkowych portów w telewizorze, głośnik podłączymy także przy pomocy standardowych kabli audio.
Najczęściej będą to kable optyczne Toslink, choć w niektórych modelach skorzystamy także ze standardowych analogowych lub cyfrowych przewodów coaxial. W wypadku połączenia za pośrednictwem kabli audio musimy koniecznie przestawić rodzaj wyjścia sygnału dźwiękowego w ustawieniach telewizora, z HDMI na optyczne lub coaxial.
Bezprzewodowe połączenie typu Bluetooth jest coraz popularniejsze wśród producentów soundbarów. Pozwala ono wyeliminować plątaninę kabli audio oraz HDMI oraz ułatwia korzystanie ze sprzętu przez inne urządzenia, takie jak smartfony czy laptopy.
Soundbar parujemy przy pomoc opcji połączenia Bluetooth dostępnej w menu telewizora (obecnie funkcję tę posiada większość nowych Smart TV) oraz specjalnego przycisku poszukiwania nowego sprzętu, który znajduje się zazwyczaj na pilocie głośnika. Konfiguracja soundbara przebiega w tym przypadku kompletnie automatycznie, dzięki temu telewizor będzie również łączył się z nim za każdym razem, gdy wykryje jego sygnał.
Autor: Michał Kułakowski