Data publikacji:

Jak działa mikrofon dynamiczny? Dla kogo jest najlepszy? Czy warto go kupić?

Mikrofony dynamiczne to popularne urządzenia, które kuszą swoją niską ceną oraz dużym wyborem dostępnych w sklepach modeli. Odpowiadamy na pytania - czym się charakteryzują oraz do czego mogą się przydać?

Czytaj również: Jak działa mikrofon pojemnościowy?

mikrofon

Mikrofony dzielimy na urządzenia typu pojemnościowego lub dynamicznego. Te pierwsze mają opinię urządzeń przeznaczonych do zastosowań typowo profesjonalnych, tak więc potrafią zaskoczyć wysoką cena.

Z tego też powodu przeciętny użytkownik sięga zazwyczaj po modele dynamiczne, których właścicielem stanie się po wysupłaniu z portfela zaledwie kilkudziesięciu złotych. Tłumaczymy zatem, czym się charakteryzują, a także w jakich zadaniach sprawdzą się najlepiej te tanie mikrofony.

Jak działają mikrofony dynamiczne?

Mikrofony dynamiczne to urządzenia o nieskomplikowanej konstrukcji oraz sposobie działania, stąd też między innymi bierze się ich atrakcyjna cena. Podstawą działania mikrofonu tego typu jest zamontowana w jego wnętrzu cienka membrana, która drga pod wpływem rozproszonych w otoczeniu fal akustycznych. Połączona z nią cewka elektromagnetyczna zamienia ten ruch w prąd o zmiennej częstotliwości, odzwierciedlający wysokość oraz natężenie rejestrowanych dźwięków.

Budowa ta sprawia, że mikrofony dynamiczne są niezwykle odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a także zanieczyszczenia, takie jak pył czy kurz, oraz podwyższoną wilgotność powietrza. Zużywają się również znacznie wolniej niż posiadające wrażliwą elektronikę mikrofony pojemnościowe. Dobrze wykonane modele mogą nam z powodzeniem służyć przez bardzo wiele lat.

Na rynku znajdziemy szeroką gamę mikrofonów dynamicznych. Począwszy od lekkich i małych modeli przypinanych do ubrania, poprzez większe urządzenia biurkowe nadające się do wideokonferencji lub streamowania, a skończywszy na sprzęcie estradowym. Jeżeli chodzi o komunikację, to, w zależności od przeznaczenia mikrofonu, używamy zazwyczaj standardowych połączeń kablowych audio lub bezprzewodowych Bluetooth (w tym wypadku mikrofon będzie pracował na baterie).

Przeznaczenia mikrofonów dynamicznych

Mikrofony dynamiczne nie są tak wrażliwe jak pojemnościowe. Posiadają one węższe pasmo przenoszenia, a więc wrażliwość na detale dźwięku w wysokich lub niskich rejestrach. Nie nadają się więc do profesjonalnych studyjnych sesji nagraniowych. Z drugiej strony, za sprawą wysokiej odporność, używane są powszechnie np. na koncertach oraz przy rejestracji gry perkusji lub gitar basowych.

Modele dynamiczne sprawdzają się również idealnie przy nagrywaniu ludzkiego głosu. Będą one idealnym kompanem wideokonferencji, rozmów w popularnych komunikatorach lub streamów internetowych. Warto zresztą podkreślić, że modele te są powszechnie używane przez media oraz montowane we wszelkiego rodzaju headsetach, zestawach słuchawkowych oraz telefonach. Przydadzą się również muzycznym amatorom, którzy zazwyczaj nie dysponują budżetem pozwalającym na zakup profesjonalnego sprzętu.

Na to zwracamy uwagę przy zakupie mikrofonu dynamicznego:

  • łączność – mikrofony dynamiczne oferują całą gamę opcji połączeniowych, znajdziemy modele korzystające z kabli USB i Jack (3,5 mm lub 6,3 mm) lub połączenia Bluetooth. W przypadku bardziej profesjonalnego sprzętu spotkamy się też ze złączem XLR;
  • czułość – istotna wartość wyrażana w decybelach (dB). Określa ona to, w jakim stopniu mikrofon dynamiczny potrafi wychwycić dźwięki otoczenia. Bez odpowiedniej izolacji bardzo czułe mikrofony nie nadają się do użytku na zewnątrz;
  • kierunkowość – określa, z ilu kierunków mikrofon dynamiczny odbiera oraz rejestruje trafiające w jego kierunku dźwięki. Wyróżniamy urządzenia jednokierunkowe (jedno źródło dźwięku), dwukierunkowe oraz dookolne, które odbierają dźwięki z każdej strony urządzenia;
  • ergonomia i jakość budowy – zwracajmy uwagę na wymiary urządzenia, łatwość jego montażu (np. na wysięgniku), wagę (w przypadku modeli przenośnych) oraz ogólną ergonomię użytkowania. Ważna jest też maksymalna długość kabli, czas życia baterii oraz jakość materiałów, z jakich wykonano urządzenie.
Autor: Michał Kułakowski