Data modyfikacji:

Jaka rozdzielczość monitora jest najlepsza? 

Rozdzielczość ekranu komputera ma niebagatelny wpływ na komfort zabawy oraz pracy, a także czytelność obrazu, zbyt niska może przyczyniać się np. do bólu głowy oraz oczu. Podpowiadamy, jaka rozdzielczość monitora jest optymalna.

jaka rozdzielczość monitor
Podczas wyboru monitora zwracamy uwagę na takie aspekty, jak przekątna ekranu, zastosowane technologie czy producent. Wybieramy spośród bogatej oferty monitorów MSI, Acer, Samsung czy Dell. Innym ważnym parametrem, którym się powinniśmy kierować, jest rozdzielczość ekranu.

Rozdzielczość jest jednym z kilku podstawowych parametrów wskazujących na jakość wyświetlanej na ekranie monitora grafiki. Określa ona dokładne jej wymiary, a więc szerokość oraz wysokość, które podawane są zawsze w pikselach, będących najmniejszymi składowymi cyfrowego obrazu. Dla przykładu, grafika w rozdzielczości 1080p ma wymiary 1920 na 1080 pikseli, a w 4K osiąga rozmiary 2160 na 3840 pikseli.

Im większa rozdzielczość, tym więcej informacji i detali przechowuje obraz, który na wspierającym ją ekranie będzie bardziej wyraźny i czytelny. Monitory wspierają wiele rozdzielczości, ale ich optymalną, która daje najlepsze efekty, jest zawsze ta najwyższa podawana przez producenta. Wynika to wprost z konstrukcji ekranów, gęstości ich pikseli, a także ich fizycznej wielkości. Jeżeli wymusimy na nich wyświetlanie grafiki o niższych parametrach, otrzymany obraz będzie mniej czysty i lekko rozmazany.

Najlepsza rozdzielczość ekranu a wymiary monitora

Domyślna rozdzielczość ekranu, z jaką pracujemy lub bawimy się, dopasowujemy do rozmiarów posiadanego monitora, a także do wykonywanych na komputerze zadań oraz jego mocy obliczeniowej. Pamiętajmy, że generowanie obrazu w wysokich rozdzielczościach (powyżej 1080p) mocno obciąża zasoby PC. Na korzystanie z 4K decydują się więc głównie gracze oraz profesjonalni graficy korzystający z niezwykle wydajnych systemów.

Rozdzielczość 1080p (1920 na 1080 pikseli)

Obecnie najpopularniejsza rozdzielczość systemowa, z którą najlepsze efekty osiągamy na małych ekranach monitorów, o przekątnych od 21 do 24 cali, choć nie będzie przeszkadzać także na 27-calowych panelach. Świetnie sprawdza się w pracach biurowych, a także podczas codziennego korzystania z internetu. Mimo względnie niedużego ekranu tekst oraz grafiki pozostają klarowne i bardzo ostre.

Rozdzielczość 1440p (2560 na 1440 pikseli) 

Coraz częściej wybierana rozdzielczość wśród graczy i entuzjastów nowych technologii, którą najczęściej obsługują monitory od 27 do 32 cali. Zapewnia ona dodatkowy skok jakościowy względem 1080p, nie wymagając przy tym niezwykle mocnego komputera. W grach stanowi kompromis dla osób nie mogących sobie pozwolić na zabawę w pełnym 4K. Większy obszar roboczy na pulpicie systemu docenią też użytkownicy profesjonalnego oprogramowania do edycji wideo lub projektowania graficznego.


Przeczytaj także: Rodzaje monitorów? Jaki wybrać?

Rozdzielczość 4K/Ultra HD (3840 na 2160 pikseli)

Na rynek trafia coraz więcej monitorów wspierających 4K, dostępnych w rozmiarach zaczynających się od 27 cali. Z rozdzielczości korzystają entuzjaści, pasjonaci gier, a także profesjonalni graficy. W przypadku gier wymaga ona najwyższej klasy GPU, wydajnego procesora i co najmniej 16 GB szybkiej pamięci RAM. Dodajmy, że np. na 27-calowym monitorze praca z tekstem w 4K sprawia pewne kłopoty. 
Gdy nie siedzimy w bliskiej odległości od ekranu, ucierpi na tym także czytelność stron internetowych oraz aplikacji działających wyłącznie w standardowych rozdzielczościach. Problem tylko częściowo rozwiąże zmiana wielkości systemowych czcionek. Do 4K zaleca się więc monitory o przekątnej 28-32 cali.

Autor: Michał Kułakowski