Podczas wyboru monitora zwracamy uwagę na takie aspekty, jak przekątna ekranu, zastosowane technologie czy producent. Wybieramy spośród bogatej oferty
monitorów MSI, Acer, Samsung czy Dell. Innym ważnym parametrem, którym się powinniśmy kierować, jest rozdzielczość ekranu.
Rozdzielczość jest jednym z kilku podstawowych parametrów wskazujących na jakość wyświetlanej na ekranie monitora grafiki. Określa ona dokładne jej wymiary, a więc szerokość oraz wysokość, które podawane są zawsze w pikselach, będących najmniejszymi składowymi cyfrowego obrazu. Dla przykładu, grafika w rozdzielczości 1080p ma wymiary 1920 na 1080 pikseli, a w 4K osiąga rozmiary 2160 na 3840 pikseli.
Im większa rozdzielczość, tym więcej informacji i detali przechowuje obraz, który na wspierającym ją ekranie będzie bardziej wyraźny i czytelny. Monitory wspierają wiele rozdzielczości, ale ich optymalną, która daje najlepsze efekty, jest zawsze ta najwyższa podawana przez producenta. Wynika to wprost z konstrukcji ekranów, gęstości ich pikseli, a także ich fizycznej wielkości. Jeżeli wymusimy na nich wyświetlanie grafiki o niższych parametrach, otrzymany obraz będzie mniej czysty i lekko rozmazany.
Najlepsza rozdzielczość ekranu a wymiary monitora
Domyślna rozdzielczość ekranu, z jaką pracujemy lub bawimy się, dopasowujemy do rozmiarów posiadanego monitora, a także do wykonywanych na komputerze zadań oraz jego mocy obliczeniowej. Pamiętajmy, że generowanie obrazu w wysokich rozdzielczościach (powyżej 1080p) mocno obciąża zasoby PC. Na korzystanie z 4K decydują się więc głównie gracze oraz profesjonalni graficy korzystający z niezwykle wydajnych systemów.