Data modyfikacji:

Jaka rozdzielczość monitora jest najlepsza? 

Rozdzielczość ekranu komputera ma niebagatelny wpływ na komfort zabawy oraz pracy, a także czytelność obrazu, zbyt niska może przyczyniać się np. do bólu głowy oraz oczu. Podpowiadamy, jaka rozdzielczość monitora jest optymalna.

jaka rozdzielczość monitor
Rozdzielczość jest jednym z kilku podstawowych parametrów wskazujących na jakość wyświetlanej na ekranie monitora grafiki. Określa ona dokładne jej wymiary, a więc szerokość oraz wysokość, które podawane są zawsze w pikselach, będących najmniejszymi składowymi cyfrowego obrazu. Dla przykładu, grafika w rozdzielczości 1080p ma wymiary 1920 na 1080 pikseli, a w 4K osiąga rozmiary 2160 na 3840 pikseli.

Im większa rozdzielczość, tym więcej informacji i detali przechowuje obraz, który na wspierającym ją ekranie będzie bardziej wyraźny i czytelny. Monitory wspierają wiele rozdzielczości, ale ich optymalną, która daje najlepsze efekty, jest zawsze ta najwyższa podawana przez producenta. Wynika to wprost z konstrukcji ekranów, gęstości ich pikseli, a także ich fizycznej wielkości. Jeżeli wymusimy na nich wyświetlanie grafiki o niższych parametrach, otrzymany obraz będzie mniej czysty i lekko rozmazany.

Najlepsza rozdzielczość ekranu a wymiary monitora

Domyślna rozdzielczość ekranu, z jaką pracujemy lub bawimy się, dopasowujemy do rozmiarów posiadanego monitora, a także do wykonywanych na komputerze zadań oraz jego mocy obliczeniowej. Pamiętajmy, że generowanie obrazu w wysokich rozdzielczościach (powyżej 1080p) mocno obciąża zasoby PC. Na korzystanie z 4K decydują się więc głównie gracze oraz profesjonalni graficy korzystający z niezwykle wydajnych systemów.

Rozdzielczość 1080p (1920 na 1080 pikseli)

Obecnie najpopularniejsza rozdzielczość systemowa, z którą najlepsze efekty osiągamy na małych ekranach monitorów, o przekątnych od 21 do 24 cali, choć nie będzie przeszkadzać także na 27-calowych panelach. Świetnie sprawdza się w pracach biurowych, a także podczas codziennego korzystania z internetu. Mimo względnie niedużego ekranu tekst oraz grafiki pozostają klarowne i bardzo ostre.

Rozdzielczość 1440p (2560 na 1440 pikseli) 

Coraz częściej wybierana rozdzielczość wśród graczy i entuzjastów nowych technologii, którą najczęściej obsługują monitory od 27 do 32 cali. Zapewnia ona dodatkowy skok jakościowy względem 1080p, nie wymagając przy tym niezwykle mocnego komputera. W grach stanowi kompromis dla osób nie mogących sobie pozwolić na zabawę w pełnym 4K. Większy obszar roboczy na pulpicie systemu docenią też użytkownicy profesjonalnego oprogramowania do edycji wideo lub projektowania graficznego.


Przeczytaj także: Rodzaje monitorów? Jaki wybrać?

Rozdzielczość 4K/Ultra HD (3840 na 2160 pikseli)

Na rynek trafia coraz więcej monitorów wspierających 4K, dostępnych w rozmiarach zaczynających się od 27 cali. Z rozdzielczości korzystają entuzjaści, pasjonaci gier, a także profesjonalni graficy. W przypadku gier wymaga ona najwyższej klasy GPU, wydajnego procesora i co najmniej 16 GB szybkiej pamięci RAM. Dodajmy, że np. na 27-calowym monitorze praca z tekstem w 4K sprawia pewne kłopoty. 
Gdy nie siedzimy w bliskiej odległości od ekranu, ucierpi na tym także czytelność stron internetowych oraz aplikacji działających wyłącznie w standardowych rozdzielczościach. Problem tylko częściowo rozwiąże zmiana wielkości systemowych czcionek. Do 4K zaleca się więc monitory o przekątnej 28-32 cali.

Autor: Michał Kułakowski