Data publikacji:

Rodzaje monitorów? Jaki wybrać?

Duża część z nas spędza codziennie wiele godzin, wpatrując się w ekrany monitorów komputerowych. Trudno wyobrazić sobie życie bez tych urządzeń, są one również dostępne w wielu kształtach i typach. Przedstawiamy informacje o tym, jakie rodzaje monitorów znajdziemy obecnie w sklepach.
monitory
Już dawno mamy za sobą czasy niezwykle ciężkich i nieporęcznych monitorów kineskopowych CRT, które zajmowały nie tylko wiele miejsca na biurku oraz pożerały także dużą ilość prądu. Nowoczesne panele LCD są nie tylko smukłe i kompaktowe, ale oferują także znacznie szersze możliwości techniczne, w tym bardzo wysokie rozdzielczości.

Osiągają one również znacznie większe przekątne ekranu, które przewyższają wszystko to, co dało się osiągnąć przy pomocy technologii CRT. Dzięki elastyczności technologii LCD, a także względnie niskiej cenie produkcji podzespołów, produkowane z jej pomocą urządzenia występują w wielu rozmiarach i kształtach, a także odznaczają się różnorodnymi możliwościami technicznymi, dzięki temu spełniają oczekiwania specyficznych grup konsumentów. Przedstawmy zatem podstawowe rodzaje monitorów.
Dla uproszczenia sprawy możemy wyróżnić trzy podstawowe podziały na typy monitorów – ze względu na ich funkcję, budowę, jak również zastosowane w nich technologie konstrukcji ekranów.

Rodzaje monitorów – podział ze względu na kształt i proporcje ekranu

Monitory standardowe – modele o klasycznej budowie. Obecnie wśród producentów najpopularniejsze są ekrany o panoramicznych proporcjach 16:9, w których wytwarza się również większość współczesnych telewizorów. Do niedawna mogliśmy natknąć się jeszcze na monitory w proporcjach 16:10, które miały sporo zwolenników, ale ostatecznie przegrały one walkę z popularniejszym standardem. Modele tego typu dostępne są w przekątnych od 20 do 40 cali.
Monitory ultrapanoramiczne – modele o bardzo szerokich ekranach, najczęściej w proporcjach 21:9 lub 32:9. Urządzenia tego typu oferują znacznie większą przestrzeń roboczą i z powodzeniem mogą zastępować połączone ze sobą dwa osobne ekrany. Sięgają po nie równie często najbardziej zapaleni gracze, jak i profesjonaliści. Urządzenia te posiadać będą przekątne od 34 do nawet 49 cali. Pamiętajmy jednak, że ze względu na proporcje, są one znacznie węższe od standardowych odpowiedników w tych samych rozmiarach.
Monitory z zakrzywionym ekranem – monitory o zakrzywionym profilu są najczęściej wybierane przez fanów gier komputerowych. Ich kształt pozwala skuteczniej zanurzyć się w wirtualnym świecie, ułatwiając skupienie się na rozgrywce. Formę tę często przyjmują ekrany o wysokich przekątnych ekranu, powyżej 30 cali.

Rodzaje monitorów – podział ze względu na funkcję

Monitory do pracy/biurowe – najpopularniejszy rodzaj monitorów. Są one przeznaczone do codziennego użytku, pracy z dokumentami, surfowania w sieci oraz rozrywki. Znajdziemy tutaj proste modele za kilkaset złotych, jak i bardziej profesjonalny sprzęt przeznaczony do obróbki grafiki i filmów. W rodzinie tej znajdziemy głównie urządzenia z ekranami w rozmiarach od 20 do 30 cali. Monitory dla graczy – modele zaprojektowane specjalnie z myślą o graczach komputerowych.

Wytwórcy tego sprzętu kładą największy nacisk na jak najwyższe częstotliwości odświeżania oraz czasy reakcji ekranu, które zapewniają płynną rozgrywkę. Wyposażone są one również w różnego typu dodatkowe opcje gamingowe, które wyostrzają np. szybko zmieniający się obraz. Bardzo często mają też np. oświetlenie RGB obudowy oraz dodatkowe porty połączeniowe. W rodzinie tej najczęściej spotkamy modele w rozmiarach 24 lub 27 cali, choć coraz częściej gracze sięgają też po większy sprzęt, w tym monitory ultrapanoramiczne.

Rodzaje monitorów – podział ze względu na technologię budowy ekranu

Monitory z matrycami TN – najstarsza i najtańsza konstrukcja matrycy ekranu LCD, która jest szeroko stosowana w najtańszych modelach monitorów, najczęściej przeznaczonych do pracy biurowej. Monitory te charakteryzują się niskim kontrastem oraz słabym odwzorowaniem kolorów. Ich zaletą jest jednak wysoka maksymalna częstotliwość odświeżania ekranu.
Monitory z matrycami IPS – monitory z matrycami IPS odznaczają się świetnym odwzorowaniem barw i najczęściej sięgają po nie osoby zajmujące się na co dzień grafiką oraz obróbką materiałów wideo. Ich wadą jest zazwyczaj niska częstotliwość odświeżania ekranu, choć w sprzedaży znajdziemy gamingowe modele z wyższej półki, które niwelują ten problem.
Monitory z matrycami VA – modele te łączą cechy paneli TN i IPS. Ten rodzaj monitorów odznacza się wysoką częstotliwością odświeżania ekranu oraz świetnym czasem reakcji. Jego zaletą jest także głęboka czerń obrazu. Sprzęt radzi sobie jednak gorzej niż panele IPS jeżeli chodzi o odwzorowanie barw. Matryce VA montowane są przede wszystkim w monitorach dla graczy.
Autor: Michał Kułakowski