Data publikacji:

FPS a wybór monitora. Czy monitor wpływa na FPS?  

Liczba klatek na sekundę to wartość, która jest kluczowa dla każdego gracza. W tym poradniku skupiamy się na monitorach oraz ich wpływie na utrzymanie wysokiego FPS.
fps monitor

Czym jest FPS?

Nasze omówienie monitorów warto rozpocząć od wyjaśnienia, czym w ogóle jest FPS w grach. Po przetłumaczeniu z angielskiego oznacza to klatki na sekundę (Frames per Second). Ta wartość oznacza liczbę obrazów/klatek wyświetlanych w ciągu jednej sekundy. Im wyższa wartość, tym płynniejszy będzie obraz. Ma to szczególne znaczenie podczas grania w bardzo dynamiczne tytuły np. strzelanki, wyścigi samochodowe czy inne gry sportowe. Brak odpowiedniej płynności może być nie tylko frustrujący, ale również mieć znaczący wpływ na wygraną podczas gry po sieci. Nawet minimalne opóźnienia lub zacięcia potrafią przeważyć o ostatecznym wyniku.
Największy wpływ na FPS ma karta graficzna, która odpowiada za przetwarzanie klatek. Słabsza karta może nie być w stanie utrzymać stabilnie np. 60 kl./s podczas rozgrywki. Istotne jest tutaj wybranie karty z odpowiednio dużą ilością pamięci RAM, która będzie w stanie przetworzyć bardziej złożone modele renderowania. Im wydajniejsza karta i inne podzespoły, tym większa szansa, że w najnowszych grach będziesz w stanie uzyskać bardzo dobrą płynność. 

Czy monitor wpływa na FPS?

To pytanie pojawia się bardzo często. Zazwyczaj przeglądając oferty monitorów gamingowych, możesz znaleźć informację o częstotliwości odświeżania. Ta wartość z kolei określa, jak wysoką liczbę klatek na sekundę monitory mogą wyświetlać. W praktyce oznacza to, że jeżeli Twój sprzęt będzie w stanie wyświetlać 30 kl./s, a masz monitor z odświeżaniem 144 Hz lub większym, to nie poprawi on tego parametru i nadal na ekranie mogą pojawiać się pewne niedoskonałości w postaci ghostingu czy artefaktów.
Oczywiście warto mieć monitor z wysoką częstotliwość odświeżania, ponieważ będzie on w stanie zredukować rozmycie ruchu, a także efekt rozrywania obrazu.
Jeżeli masz dobrą kartę graficzną, to w połączeniu z dobrym monitorem będziesz w stanie pokazać jej pełny potencjał. W przypadku słabszych kart oczywiście zobaczysz pewne korzyści, ale nie będą one tak duże jak w topowych modelach.

Jak uzyskać wysoką wartość FPS w monitorze?

Aby uzyskać wysoką ilość klatek na sekundę w monitorze, warto zainwestować w kartę, która będzie wspierała technologię G-Sync. Polega ona na synchronizacji monitora z kartą graficzną. To rozwiązanie zostało opracowane przez markę NVIDIA w 2013 roku. Jedną z największych zalet jest eliminacja problemu rozrywania obrazu, a także charakterystycznego smużenia. W nowszej wersji G-Sync mamy dodatkowo obsługę rozdzielczości 4K, a także opcji HDR, która zwiększa dynamikę tonalną obrazu.
Alternatywą jest FreeSync, czyli technologia opracowana przez firmę AMD. W tym rozwiązaniu chodzi o dynamiczną zmianę częstotliwości odświeżania monitora, która dopasowuje się do generowanej przez kartę graficzną liczby klatek na sekundę. Ta technologia również eliminuje występowanie efektu rozrywania bądź zacinania ekranu. FreeSync opiera się na otwartym standardzie, przez co jest dostępny w szerszej gamie monitorów, i to jest jedna z największych różnic pomiędzy G-Sync.
Które rozwiązanie jest lepsze? Tak naprawdę trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo oba są w stanie zapewnić bardzo stabilną liczbę klatek na sekundę w grach.
Oczywiście posiadanie dobrej karty graficznej to dopiero pierwszy krok, bo równie istotny jest solidny procesor, który będzie w stanie poradzić sobie z dużą mocą obliczeniową. W niektórych modelach mamy możliwość optymalizacji ustawień CPU, która pozwoli na zwiększenie taktowania procesora, co w bardzo wymagających tytułach ma ogromne znaczenie!

Jaki monitor do utrzymania FPS?

Oczywiście absolutnie kluczowe do utrzymania wysokiej liczby klatek jest posiadanie odpowiedniego monitora. I tutaj modele oferujące odświeżanie 60 Hz odpadają już na starcie, bo są one dedykowane raczej do statycznej pracy niż dynamicznych gier. Warto zadbać o to, aby monitor miał co najmniej 120 Hz (ale rekomendujemy 144 Hz lub 175 Hz). Oczywiście ważne jest posiadanie wsparcia dla G-Sync lub FreeSync, ale wybór zależy od tego, jaką kartę graficzną posiadasz.
Utrzymanie wysokiej liczby klatek na sekundę w grach wiąże się jeszcze z chłodzeniem. Niska temperatura podzespołów przełoży się na zdecydowanie lepsze osiągi w grach. Dlatego duży, solidny wentylator w obudowie jest niezbędny. Przydają się także radiatory, czyli dodatkowe otwory wentylacyjne, które odprowadzają ciepło. Znajdziemy je w pamięciach RAM czy kartach graficznych. Im lepsze chłodzenie, tym większa szansa na to, że będziesz w stanie utrzymywać wysoką i stałą liczbę FPS-ów.
Jeśli mimo to zmagasz się z problemem niskiego stanu FPS-ów, to sprawdź ustawienia gry. Czasami pomaga zmiana ustawień grafiki na trochę niższe. Zredukowanie jakości tekstur zazwyczaj okazuje się niezwykle pomocne. Na FPS wpływa nie tylko monitor, ale przede wszystkim to, jakimi podzespołami dysponujesz. Oczywiście posiadanie dobrego monitora jest ważne, ale gdy osprzęt jest słaby, to nawet najlepszy model nie będzie w stanie zapewnić wysokiej liczby klatek na sekundę.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.