Data modyfikacji:

Jak zrobić grę planszową samemu? Od czego zacząć?

Zabawa z planszówkami to świetna forma spędzania wolnego czasu ze znajomymi lub rodziną. Wielu fanów tego rodzaju rozrywki zastanawia się jednak, jak samemu zrobić grę planszową i co będzie to tego potrzebne. W naszym poradniku znajdziesz najbardziej przydatne wskazówki na ten temat.

planszowka

Gry planszowe od wielu lat przeżywają renesans i wciąż zdobywają nowych fanów na całym świecie. Półki sklepowe uginają się w tej chwili od setek planszówek, które mocno różnią się między sobą swoim stopniem skomplikowania oraz docelowymi odbiorcami. Wśród dostępnych tytułów znajdziemy więc proste gry dla dzieci, jak również skomplikowane strategie, w których ukończenie jednej partii zajmuje wiele godzin. Bez względu na preferowany gatunek, miłośnicy tej formy spędzania wolnego czasu zadają sobie często pytanie, jak samemu zrobić grę planszową. Zadanie to wydaje się stosunkowo trudne, ale przy odrobinie kreatywności poradzi sobie z nim każdy. Dowiedz się, jak się za to zabrać.

Znajdź pomysł na temat i format gry

Pierwszy krok przy tworzeniu gry to znalezienie jej odpowiedniego i chwytliwego tematu. Skąd jednak czerpać inspirację? Odpowiedź jest prosta: z wszystkiego, co cię interesuje i co lubisz. Masz tutaj spore pole do popisu. Po pierwsze, możesz zasugerować się już istniejącymi planszówkami. Jeżeli jesteś fanem Osadników z Catanu, możesz np. pomyśleć o grze kolonizacyjnej. Być może lubisz filmy i książki fantasy, świetnie sprawdzi się wówczas przedstawienie przygody w lochach, na których końcu czeka skarb. Najbardziej oryginalne pomysły na planszówki przychodzą często wprost z własnego codziennego doświadczenia. Biorąc pod uwagę dostępne w sklepach tytuły, gra polegająca np. na poszukiwaniu miejsca parkingowego przed centrum handlowym nie jest najdziwniejszym konceptem, na jaki da się wpaść. Możesz oczywiście postawić również na np. kompletnie abstrakcyjną grę liczbową pozbawioną konkretnego tematu, ważne byś dobrze się bawił przy planowaniu całości.

Mając pomysł, przechodzisz następnie do określenia ogólnego formatu planszówki. Decydujesz wówczas, jaki format gry będzie najlepiej odpowiadał twojemu tematowi i stylowi rozgrywki (np. strategia kontra gra typowo towarzyska). Określasz też ostateczny cel zabawy, liczbę graczy oraz to, czy będą ze sobą konkurować lub współpracować. Istotny jest też stopień losowości, a więc to, w jakim stopniu na przebieg partii wpływać będą czynniki niezależne od jej uczestników, co łączy się chociażby z używaniem wielościennych kostek. Przy okazji decydujesz, czy poza kartonową planszą będą potrzebne ci dodatkowe pionki, znaczniki, karty lub żetony.

Jeżeli masz jednak wciąż problemy z wymyśleniem czegoś unikalnego, nie bój się pożyczać istniejących pomysłów i mechanik od ulubionych planszówek. Aby było łatwiej, na początek możesz po prostu zaadaptować już istniejącą grę do swoich potrzeb, zmieniając jej temat oraz dodając nowe reguły.

Naszkicuj planszę i przygotuj prototyp

Określając podstawowe zasady i dobierając dodatki, najlepiej równocześnie szkicować wygląd gry na papierze lub w programie komputerowym. Na tym etapie nie warto przejmować się estetyką, bowiem wiele elementów ulegnie jeszcze zmianom. Jeżeli planujesz używać żetonów, kart i różnego rodzaju pionków, możesz wybrać je spośród wielu wzorów dostępnych w specjalistycznych sklepach albo wykonać je samemu, np. na drukarce 3D. Podczas prototypownia wystarczą jednak w zupełności jakiekolwiek przedmioty zastępcze, takie jak monety lub plastikowe kapsle.

Pora na testowanie

Jeżeli masz już wydrukowaną lub narysowaną planszę, wszystkie akcesoria oraz zestaw zasad, pora przejść do testowania całości. Na początek rozegraj samemu kilka partii, wcielając się równocześnie w wielu graczy. Sprawdzisz w ten sposób, czy planszówka spełnia twoje oczekiwania. Pamiętaj, że im reguły są bardziej kompleksowe, tym większe zagrożenie, że coś pójdzie nie tak, a gra stanie w miejscu lub będzie się niemiłosiernie przedłużać. Wiele z tych błędów zostanie zauważonych z pewnością przez inne osoby, dlatego też drugim etapem testowania prototypu jest zaproszenie rodziny i znajomych do sprawdzenia twojego dzieła. Weź do serca ich opinie na temat zabawy i odpowiednio dopasuj reguły, tak aby rozgrywka była płynna i zrozumiała dla każdego. Jeżeli wszystkie strony są zadowolone, możesz sfinalizować całość, przygotowując ostateczną wersję gry.

Jak zrobić grę planszową? Meta i finał prac

To, w jaki sposób chcesz przygotować finalną wersję swojej gry, zależy tylko od ciebie. Do ozdoby planszy lub kart możesz wykorzystać znalezione lub własne kolorowe grafiki. Całość może też być wykonana całkowicie ręcznie, co jest zabawą samą w sobie, w którą można zaangażować inne osoby, zwłaszcza dzieci. Jeżeli projekt planszówki został przygotowany na komputerze, możesz skorzystać z usług punktów usługowych i wydrukować elementy na grubszym oraz bardziej wytrzymałym kartonie, który dla trwałości warto też zalaminować. Równie dobrym pomysłem jest druk na grubej plastikowej folii używanej do produkcji banerów reklamowych.

Autor: Redakcja ekspert ceneo