Data modyfikacji:

Jak obniżyć temperaturę procesora?

Komputer, jak większość urządzeń elektronicznych, podatny jest na nadmierne nagrzewanie się. Dzieje się tak wtedy, gdy sprzęt narażony jest na długą i intensywną pracę. Nie jest tajemnicą, że w przypadku wszystkich urządzeń elektronicznych ważne jest utrzymanie optymalnej temperatury, która umożliwia prawidłowe działanie. Zbyt radykalne wahania temperatury komputera mogą w znaczący sposób wpłynąć na jego funkcjonalność i wydajność podzespołów. Pilnowanie temperatury procesora pozwoli uniknąć przykrych sytuacji, które mogą doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia sprzętu.
jak obniżyć temperaturę procesora

Dlaczego procesor się nagrzewa?

Komputer, tak jak każde urządzenie elektryczne, podczas intensywnej pracy zużywa proporcjonalnie więcej energii. Przegrzewanie podzespołów komputera to częsty problem, z którym borykają się właściciele wydajnych jednostek, które posiadają rozbudowane i doskonałe parametry sprawdzające się przy energochłonnej i wielogodzinnej pracy.

Aby komputer sprawnie działał i zapewniał użytkownikowi swoją najwyższą wydajność, należy utrzymać jego podzespoły w optymalnej dla nich temperaturze. Procesor, jak i inne elementy składowe urządzenia, przegrzewa się zazwyczaj podczas grania w wymagające gry lub w czasie korzystania z profesjonalnych programów. Dzieje się tak, ponieważ procesor zmuszony jest wówczas do pracy pod mocnym obciążeniem, co doprowadza do zwiększenia temperatury. Zbyt wysoka temperatura procesora oraz innych podzespołów może doprowadzić do zacięcia się lub wyłączenia systemu, a w skrajnych warunkach nawet do trwałego uszkodzenia sprzętu. Zewnętrznymi przyczynami nadmiernego nagrzewania się procesora mogą być:
  • zanieczyszczony przez kurz i brud wentylator i radiator,
  • zużyta pasta termoprzewodząca,
  • źle dopasowane chłodzenie,
  • za mało wentylatorów.

Optymalna temperatura procesora

Procesor, tak jak większość innych podzespołów komputera, posiada swoją określoną temperaturę, która zapewnia mu prawidłowe działanie. Temperatura tego i innych elementów zwykle określona jest przez producenta sprzętu. Najważniejsze dane odnośnie temperatur dotyczą:
  • procesora – jego optymalna temperatura to ta poniżej 40 stopni Celsjusza. Podczas intensywnej pracy komputera, temperatura może dochodzić nawet do 70 stopni Celsjusza, co znacznie wpływa na jakość pracy i wydajność sprzętu. Przyjmuje się, że najwyższa dopuszczalna temperatura wynosi około 90 stopni Celsjusza. Przekroczenie tej granicy może skutkować trwałym uszkodzeniem sprzętu, awaryjnym wyłączeniem komputera oraz znacznym skróceniem czasu żywotności,
  • karty graficznej – temperatura, w której karta graficzna działa w optymalny sposób, wynosi nie więcej niż 40 stopni Celsjusza. W przypadku wzmożonej pracy jej temperatura osiąga poziom nawet 60-70 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może grozić pogorszeniem wydajności lub uszkodzeniem tego podzespołu,
  • dysku twardego – najlepsza temperatura dla tej jednostki wynosi nie więcej niż 30 stopni Celsjusza. Dysk twardy to wyjątkowo wrażliwy element składowy komputera, dlatego warto zadbać o utrzymanie jego optymalnej temperatury. Maksymalna wartość, która nie zagraża działaniu i płynnej pracy urządzenia, to 45 stopni Celsjusza.

Jak sprawdzić temperaturę procesora?

Utrzymanie optymalnej temperatury procesora to ważna kwestia, która pomaga zadbać o urządzenie i nie dopuścić do jego trwałego uszkodzenia. Sprawdzenia temperatury procesora można dokonać na dwa sposoby. Jeden z nich wymaga wejścia w BIOS lub UEFI, w którym znajdują się ważne informacje techniczne dotyczące elementów składowych komputera. Wśród tych danych znaleźć można także informacje o temperaturze procesora. Innym sposobem kontroli temperatury procesora jest sprawdzenie jej z poziomu uruchomionego systemu. Można to zrobić za pośrednictwem wielu dostępnych programów.

Jak zapobiec nagrzewaniu się procesora?

Przegrzanie procesora niekorzystnie wpływa na jego działanie oraz na wydajność całego komputera. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które skutecznie pomogą zmniejszyć temperaturę, a tym samym niwelują ryzyko na przegrzanie urządzenia. Poniżej lista sprawdzonych i zweryfikowanych sposobów na zbyt mocno nagrzewający się procesor:
  • Utrzymanie odpowiedniej czystości radiatorów i wentylatorów, czyli elementów, które odpowiadają za skuteczne odprowadzanie ciepła. Zalegający w tych częściach brud i kurz radykalnie zmniejszają wydajność oraz doprowadzają do zwiększania temperatury podzespołów komputera. Czyszczenia tych elementów można dokonać przy pomocy sprężonego powietrza – to dobry i sprawdzony sposób na pozbycie się zalegającego kurzu i innych nieczystości.
  • Zadbanie o czystość wszystkich wentylatorów umieszczonych w urządzeniu. W wielu komputerach istnieją wentylatory nie tylko w pobliżu procesora, ale także wokół innych podzespołów, ponieważ tylko sprawne działanie każdego z nich zapewnia dobre odprowadzanie gorącego powietrza z wnętrza komputera. Do czyszczenia z kurzu i brudu wszystkich wentylatorów można wykorzystać sprężone powietrze.
  • Wymiana pasty termoprzewodzącej to także dobry krok, który pozwoli na zoptymalizowanie temperatury procesora. Pasta znajduje się na powierzchni procesora, a jej wymiana to względnie skomplikowany proces. Pasta termoprzewodząca w znacznym stopniu wpływa na rozprowadzanie ciepła wewnątrz urządzenia.
  • Najbardziej inwazyjną metodą jest wymiana wentylatora procesora. Z tego kroku należy skorzystać wtedy, gdy podane wyżej metody nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. W sytuacji, gdy procesor nagrzewa się często, a jego temperatura dochodzi do skrajnie wysokiej, warto wykorzystać metodę chłodzenia wodnego. Technika wykorzystania wody jest znacznie bardziej wydajna niż chłodzenie powietrzne. Taki sposób sprawdzi się w przypadku komputerów, które narażone są na długą i intensywną pracę.

Jak zmniejszyć temperaturę CPU – sposoby

Aby skutecznie zmniejszyć temperaturę CPU, należy zadbać o wszystkie aspekty, które mogą wpływać na jej zwiększanie. Pierwszym krokiem w przypadku zbyt mocno nagrzewającego się komputera stacjonarnego powinna być analiza jego obudowy i ewentualna wymiana jej na inny model.

Zdaniem specjalistów, dobra obudowa komputera stacjonarnego powinna być lekka, cicha oraz ofiltrowana. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie obudowy z przepływem negatywnym, która więcej powietrza wypuszcza, niż wtłacza. Taki system sprawdzi się wyjątkowo dobrze w przypadku korzystania z zestawu z nowoczesnym GPU, gdzie system chłodzenia oddaje sporą część ciepła do środka komputera.

W przypadku korzystania z takiej obudowy należ szczególnie dbać o czystość komputera, ponieważ powoduje ona dostawanie się większej ilości kurzu i zanieczyszczeń niż tradycyjna obudowa. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w kontekście procesora, jest odpowiednio dopasowane chłodzenie. Umieszczane wentylatory powinny znajdować się w odpowiednim miejscu oraz muszą być skonfigurowane we właściwy sposób. Wybierając wentylator dla procesora, należy sprawdzić, ile ciepła można z jego pomocą odprowadzić. Odprowadzanie ciepła powinno znajdować się także w okolicy dysków twardych.
Zdjęcie: cookelma/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!