Jak zmniejszyć temperaturę CPU – sposoby
Aby skutecznie zmniejszyć temperaturę CPU, należy zadbać o wszystkie aspekty, które mogą wpływać na jej zwiększanie. Pierwszym krokiem w przypadku zbyt mocno nagrzewającego się komputera stacjonarnego powinna być analiza jego obudowy i ewentualna wymiana jej na inny model.
Zdaniem specjalistów, dobra obudowa komputera stacjonarnego powinna być lekka, cicha oraz ofiltrowana. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie obudowy z przepływem negatywnym, która więcej powietrza wypuszcza, niż wtłacza. Taki system sprawdzi się wyjątkowo dobrze w przypadku korzystania z zestawu z nowoczesnym GPU, gdzie system chłodzenia oddaje sporą część ciepła do środka komputera.
W przypadku korzystania z takiej obudowy należ szczególnie dbać o czystość komputera, ponieważ powoduje ona dostawanie się większej ilości kurzu i zanieczyszczeń niż tradycyjna obudowa. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w kontekście procesora, jest odpowiednio dopasowane chłodzenie. Umieszczane wentylatory powinny znajdować się w odpowiednim miejscu oraz muszą być skonfigurowane we właściwy sposób. Wybierając wentylator dla procesora, należy sprawdzić, ile ciepła można z jego pomocą odprowadzić. Odprowadzanie ciepła powinno znajdować się także w okolicy dysków twardych.