Data publikacji:

Najlepsze gry przygodowe PS4

Gry przygodowe zazwyczaj utożsamiane są z produkcjami typu point & click, w których gracz kieruje postacią po zamkniętych planszach, zbiera rozmaite przedmioty oraz wykonuje zagadki logiczne. Gatunek ten w ostatnich latach dosyć mocno się zmienił, a jednym z powodów takiego stanu rzeczy była popularyzacja gier w trójwymiarowych środowiskach. Jeśli lubicie tytuły nastawione na fabułę, eksplorację i rozwiązywanie łamigłówek, to koniecznie zapoznajcie się z naszym przeglądem gier przygodowych na PS4.


najlepsze gry na PS4

Gry przygodowe na PS4, w które warto zagrać

Produkcje do zestawienia dobierałem na podstawie ocen w serwisie Metacritic oraz wedle własnych preferencji. Skupiłem się też na tytułach, którym jest jak najbliżej do klasycznych przygodówek, choć znalazło się miejsce dla jednego wyjątku.
  1. Firewatch
  2. Detroit: Become Human
  3. Life is Strange 2
  4. The Last Guardian
  5. Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter
  6. Observer
  7. Until Dawn
  8. The Sinking City
  9. The Pillars of the Earth
  10. SOMA

Firewatch

Główni bohaterowie gier zazwyczaj są ludźmi pełni sił, przebojowymi albo posiadającymi jakieś wyjątkowe cechy. Żadna z tych rzeczy nie dotyczy Henry’ego – czterdziestolatka, który ma po dziurki w nosie swojego życia i codziennych problemów, z jakimi musi się borykać. Mężczyzna postanawia przyjąć posadę strażnika leśnego w stanie Wyoming, gdzie miałby zaznać spokoju.

Szybko okazuje się jednak, że wokół niego zaczynają zachodzić dziwne zjawiska, które zmuszają go do rozpoczęcia własnego śledztwa. Firewatch jest jednocześnie emocjonującą i melancholijną produkcją, potrafiącą zjeżyć włosy na głowie, ale i dać czas do relaksu nad brzegiem rzeki.

Detroit: Become Human

Studio Quantic Dream było jednym z zespołów, które zmieniło oblicze gier przygodowych. To właśnie ekipa Davida Cage’a zaczęła stawiać na coraz większą widowiskowość i filmowość swoich dzieł, dzięki czemu przygodówki stały się atrakcyjne nawet dla osób, które dotychczas nie interesowały się tym gatunkiem.

Jednym z tytułów producenta dostępnym na PlayStation 4 jest Detroit: Become Human. Gra opowiada o buncie maszyn z perspektywy trzech androidów o różnym podejściu do danej sytuacji. Kara chce jedynie przeżyć, Markus pragnie wojny, zaś Connor próbuje powstrzymać swoich pobratymców. To, jak potoczy się ich historia, zależy tylko i wyłącznie od decyzji podejmowanych przez gracza.

Life is Strange 2

Pierwsza odsłona Life is Strange traktowała o pewnej nastolatce potrafiącej cofać czas. Gra została bardzo dobrze przyjęta przez graczy i recenzentów, dlatego kontynuacja była zaledwie kwestią czasu. Sequel skupił się na nowych bohaterach i w moim odczuciu wypadł jeszcze lepiej od pierwowzoru.

Tym razem śledziliśmy losy dwóch braci, zmuszonych do ucieczki z rodzinnego Seattle. Tytuł został podzielony na kilka etapów, w których śledzimy wyczerpującą wędrówkę do Meksyku. Podobnie, jak w przypadku wcześniej opisywanego Detroit: Become Human, tutaj również wpływ na fabułę mają gracze.

The Last Guardian

Dzieło Fumito Uedy balansuje na granicy klasycznych przygodówek i action adventure, ale mimo to, dla tej pozycji postanowiłem zrobić wyjątek. Głównie dlatego, że walka pojawia się tutaj zaledwie kilka razy, a rozgrywka skupia się w głównej mierze na rozwiązywaniu coraz to bardziej skomplikowanych zagadek logicznych.

Jednocześnie The Last Guardian jest przepiękną historią o relacji pomiędzy zaginionym chłopcem a potężną bestią, będącą mieszanką psa z orłem. Ich przygoda potrafi być jednocześnie ekscytująca, jak i poruszająca.

Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter

Studio Frogwares zajmuje się serią Sherlock Holmes już od 2002 roku, dlatego śmiało możecie kupować każdy ich produkt sygnowany nazwiskiem najpopularniejszego detektywa w historii popkultury.

The Devil’s Daughter, co prawda, nie jest moją ulubioną odsłoną cyklu, ale to nadal porządna gra przygodowa z detektywistycznym zacięciem. Jeśli lubicie rozwiązywać kryminalne zagadki, a przy tym kręci was klimat wiktoriańskiego Londynu, to zdecydowanie nie będziecie zawiedzeni.

Observer

A skoro jesteśmy przy detektywistycznych klimatach, to na liście nie mogło zabraknąć również ciekawej polskiej gry przygodowej, jaką bez wątpienia jest Observer. Studio Bloober Team osadziło swoją produkcję w cyberpunkowym Krakowie, który nie należy do najprzyjemniejszych miejsc na świecie – a przynajmniej dzielnica, jaką przyszło nam zwiedzać.

Produkcja pozwala wcielić się graczom w tytułowego Obserwatora, potrafiącego hakować umysły podejrzanych w celu wyciągnięcia prawdy dotyczącej rozwiązywanej przez niego sprawy. Protagonista tym razem musi wykorzystać swoje zdolności do odnalezienia zaginionego syna.

Until Dawn

Lubicie teen slashery, w których jakiś psychopata morduje grupkę nastolatków? Jeżeli odpowiedzieliście twierdząco, a na takich cyklach, jak „Piątek Trzynastego” czy „Koszmar z ulicy Wiązów” zjedliście zęby, to Until Dawn będziecie zachwyceni. Studio Supermassive Games przygotowało świetną filmową przygodówkę, kompletnie nieoszczędzającą swoich bohaterów. To od was zależy, czy wszyscy dotrwają do finału.

The Sinking City

Twórczość H.P. Lovecrafta jest idealnym materiałem na stworzenie ciekawej gry przygodowej. The Sinking City, co prawda, nie bazuje bezpośrednio na dziełach mistrza grozy, ale dosyć mocno się nimi inspiruje. Tutaj również mamy do czynienia z tajemniczymi istotami żyjącymi w głębinach i zatopionym miastem skrywającym wiele sekretów.

Filary Ziemi

W zestawieniu najlepszych gier przygodowych na PS4 nie mogło oczywiście zabraknąć miejsca na przynajmniej jeden przykład klasycznej produkcji typu point & click. Dzieło studia Deadelic Entertainment bazuje na popularnej powieści Kena Folletta o tym samym tytule. W grze przenosimy się do XII-wiecznej Anglii, a fabuła orbituje wokół budowy monstrualnej katedry w wiosce Kingsbridge.

SOMA

Na koniec zostawiłem fantastyczny horror przygodowy, którego akcja rozgrywa się w podwodnym ośrodku PATHOS-II. Główny bohater pewnego razu odkrywa, że reszta załogi zniknęła i za wszelką cenę musi wydostać się na powierzchnię. Problem w tym, że „przy życiu” pozostały maszyny oraz sztuczna inteligencja kontrolująca placówkę.
Autor: Łukasz Morawski