Data modyfikacji:

Gry ekskluzywne na PlayStation 5

Sony Interactive Entertainment przy okazji premiery PlayStation 5 dosyć mocno zmieniło swoje podejście do wydawania gier. Po pierwsze, część tytułów tworzonych z myślą o nowej generacji konsol, jest również dostępna w gorszej wersji na PS4. Po drugie, spora część tytułów z „piątki” udostępniana jest później także na komputerach osobistych, choć nadal zachowując konsolową ekskluzywność. W tym tekście przyjrzę się więc tytułom stworzonym przez studia ściśle współpracujące z Sony, których dzieła docelowo były tworzone na PlayStation 5. Nie znajdziecie tutaj portów gier z PS4, które doczekały się specjalnej łatki na PS5.
gry ekskluzywne playstation 5

Ciekawe gry na PlayStation 5 wydane przez Sony

God of War: Ragnarok

Zestawienie najlepszych gier ekskluzywnych na PlayStation 5 musiały otworzyć najnowsze przygody Kratosa i Atreusa. God of War: Ragnarok to rewelacyjna kontynuacja hitu z 2018 roku, która co prawda nie wprowadziła zbyt dużej rewolucji, ale za to znacząco rozwinęła niemalże wszystkie mechaniki rozgrywki. Studio Santa Monica nie tylko mocno rozbudowało system walki, ale umożliwiło również przejęcie kontroli nad synem głównego bohatera, oferującego zupełnie inny wachlarz ruchów i umiejętności specjalnych.
Producent tym razem umożliwił odwiedzenie wszystkich dziewięciu światów znanych z mitologii nordyckiej. Część z nich jest mocno osadzona w fabule, zaś niektóre służą głównie jako miejsce do zaliczania kolejnych aktywności pobocznych. Na potrzeby God of War: Ragnarok przygotowano jeszcze ciekawszą opowieść, która jednocześnie przedstawia wydarzenia rozgrywane na ogromną skalę, jak i znajduje czas, żeby zwolnić tempo w celu lepszego zarysowania portretów psychologicznych postaci. Pozycja obowiązkowa!

Ratchet & Clank: Rift Apart

W tym przypadku mamy do czynienia z całkowitym exclusive'em na PlayStation 5, ponieważ Ratchet & Clank: Rift Apart na ten moment nie jest dostępne na innych platformach i nie wiadomo, czy kiedykolwiek ulegnie to zmianie. Nie zdziwiłbym się, gdyby Sony nie przygotowało portu na komputery osobiste, ponieważ to dzieło studia Insomniac Games jest jednym z lepszych powodów, dla których warto zdecydować się na kupno konsoli nowej generacji od Sony.
Ratchet & Clank: Rift Apart ponownie opowiada o kosmicznych przygodach tytułowych bohaterów, którzy znowu muszą ratować wszechświat przed ogromnym zagrożeniem. Rozgrywka w bardzo ciekawy sposób łączy elementy platformówkowe z trzecioosobową strzelanką. Walka z przeciwnikami wyróżnia się jednak na tle innych shooterów, ponieważ tutaj protagonista ma dostęp do dziwacznego, bardzo autorskiego uzbrojenia. Największą zaletą gry jest jednak oprawa wizualna, która prezentuje się oszałamiająco – podczas grania można odnieść wrażenie, jakby oglądało się film animowany Pixara.

Horizon: Forbidden West

Podobnie jak w przypadku God of War: Ragnarok tutaj też otrzymaliśmy klasyczny sequel, gdzie wszystkiego jest więcej, grafika jest ładniejsza (mało powiedziane – oprawa powoduje opad szczęki!), rozgrywka bardziej dopracowana, a historia napisana w ciekawszy sposób. Choć Horizon: Forbidden West jest sequelem, to jednak śmiało można w nią grać bez znajomości poprzedniej części.
Twórcy całkiem nieźle przypominają istotne wydarzenia z „jedynki”, więc nowi gracze nie powinni mieć problemów z ogarnięciem historii. Piszę o tym, bo zachęcam was, żebyście czym prędzej zagrali w ten tytuł, ponieważ dzięki niemu zobaczycie, jak duża moc obliczeniowa drzemie w PlayStation 5. Produkcja nie tylko wygląda obłędnie, ale przede wszystkim działa bardzo płynnie, trzymając przez większość czasu sześćdziesiąt klatek na sekundę.

Gran Turismo 7

Co to byłaby za konsola PlayStation, gdyby brakowało na niej gry z serii Gran Turismo? Na siódmą część przyszło nam trochę poczekać, ale zdecydowanie było warto. Zespół Polyphony Digital zrealizował samochodówkę na miarę platform dziewiątej generacji. Twórcy przygotowali bogatą zawartość (ta cały czas jest też rozwijana), która spokojnie wystarczy graczom na dziesiątki (jeśli nie setki) godzin świetnej zabawy.
Czytaj także: Recenzja Gran Turismo 7
Do dyspozycji oddano pełnoprawną kampanię dla pojedynczego gracza oraz rozbudowane tryby sieciowe, gdzie możemy stawać w szranki z prawdziwymi pro-gamerami, szlifując przy tym swoje możliwości. Oprawa graficzna może nie jest jeszcze szczytem gier wyścigowych, ale zdecydowanie jest tutaj na czym zawiesić oko – zwłaszcza na świetnie odwzorowanych modelach aut.

Returnal

Kolejny tytuł z mojego zestawienia, który jest dostępny wyłącznie na PlayStation, a przynajmniej w chwili pisania tego tekstu, bo już krążą plotki o jego debiucie na komputerach osobistych. Za Returnal odpowiada niewielkie studio Housemarque, pracujące dotychczas wyłącznie nad stosunkowo niewielkimi grami niezależnymi. Twórcy udowodnili jednak, że dzięki znacznie większemu budżetowi mają również kompetencje do tego, aby stworzyć przepięknie wyglądającą produkcję z segmentu AAA.
Returnal to rewelacyjna trzecioosobowa strzelanka, w której trafiamy na tajemniczą planetę zamieszkiwaną przez zróżnicowane, agresywne bestie. Główna bohatera za pomocą futurystycznej broni musi znaleźć drogę ucieczki z tego miejsca, jednocześnie próbując wyrwać się z pętli czasowej, w jaką wpadła.

Demon’s Souls

Dzieło studia Bluepoint Games było jednym z tytułów startowych PlayStation 5, który miał na celu udowodnienie, jak duży jest potencjał w tej konsoli. Wydaje mi się, że efekt został osiągnięty, ponieważ remake kultowego Demon’s Souls wygląda naprawdę bardzo dobrze, a do tego działa bez zarzutu nawet w najbardziej widowiskowych momentach.
Oczywiście mamy tutaj do czynienia z nową wersją przeboju stworzonego przed laty przez studio FromSoftware. Jeśli więc jesteście miłośnikami bardzo wymagających produkcji, gdzie nawet najmniejszy błąd może oznaczać śmierć kontrolowanej przez was postaci, to koniecznie powinniście zapoznać się z tym dziełem. Pamiętajcie tylko, że ostrzegałem!

The Last of Us: Part I

Przez chwilę wahałem się, czy umieścić The Last of Us: Part I w tym zestawieniu, ale szybko przypomniałem sobie, ile studio włożyło pracy, żeby przygotować wersję na PlayStation 5. Nie mówimy tutaj bowiem wyłącznie o podniesieniu rozdzielczości i poprawieniu paru tekstur – studio Naughty Dog całkowicie od podstaw przygotowało oprawę wizualną, realizując ją w taki sposób, żeby projekty lokacji jak najbardziej odpowiadały oryginałowi.
Historia nadal jest taka sama, ale za to można wyciągnąć z niej jeszcze więcej emocji, co jest chociażby zasługą fenomenalnej mimiki bohaterów. Producent przygotował także masę ułatwień dostępu dla osób niepełnosprawnych, dzięki czemu gracze borykający się z różnymi problemami mają możliwość dołączenia do wspólnej podróży z Joelem i Ellie.

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Podstawowa wersja Marvel’s Spider-Man była bardzo dobrym tytułem, ale jakimś cudem samodzielny dodatek z Milesem Moralesem okazał się być jeszcze lepszy. Głównie dlatego, że tym razem studio Insomniac Games przygotowało o wiele ciekawszą i mniej rozbuchaną historię, która kręciła się przede wszystkim wokół dzielnicy, w jakiej mieszka główny bohater.
Twórcy wykorzystali też moc PlayStation 5, dzięki czemu gra oferuje bardzo ładne odbicia świateł za sprawą wsparcia dla technologii ray-tracingu. Przypominam, że w grze bujamy się na pajęczynie po Nowym Jorku, gdzie nie brakuje szklanych wieżowców.
Autor kolażu: Łukasz Morawski przy wykorzystaniu materiałów prasowych PlayStation Polska
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.