Data modyfikacji:

Ratchet & Clank: Rift Apart - przepiękny exclusive na PlayStation 5 

Gdyby ktoś zapytał mnie, jakie są moje ulubione serie gier, to bez wątpienia w czołówce znalazłoby się miejsce na kosmiczne przygody Ratcheta i Clanka. Choć na przestrzeni lat marka nie oferowała zbyt wielu nowości, to jednak z każdą kolejną częścią jeszcze bardziej angażowałem się w ten cykl. Dlatego też miałem ogromne oczekiwania, co do Rift Apart, które na materiałach promocyjnych wyglądało wręcz nieziemsko. Czy to samo mogę powiedzieć po zagraniu w ten tytuł? O tym przekonacie się z dalszej części tekstu.

Czytaj również: Najważniejsze premiery gier 2021

ratchet clank rift apart

Czy warto zagrać w Ratchet & Clank: Rift Apart? Recenzja gry

Studio Insomniac Games naprawdę nie ma litości dla swoich bohaterów. Kiedy wydawałoby się, że sytuacja we wszechświecie jest unormowana, a futrzasty lombaks wspólnie ze swoim kumplem robotem mogliby przejść na emeryturę, wtedy znowu zaczynają się kłopoty. Jeżeli jesteście miłośnikami cyklu, to nie zaskoczę was tym, że za zamieszanie ponownie odpowiada upierdliwy Doktor Nefarious. Tym razem wszedł w posiadanie urządzenia zdolnego do przenikania pomiędzy wymiarami. Pech chciał, że sprzęt uległ awarii, przez co doszło do anomalii, zagrażającym istnieniu wieloświatów.

Ponownie stawka jest bardzo wysoka, lecz twórcy w dalszym ciągu rezygnują z poczucia humoru. Co prawda momentami jest nieco melancholijnie i „na serio”, ale przez zdecydowaną większość czasu jesteśmy raczeni naprawdę zabawnymi dialogami i sytuacyjnymi żartami. W produkcji znalazło się miejsce na nowych bohaterów, którzy idealnie zgrali się ze starą ekipą, dodając całości kolorytu. Zarówno lombaksica Rivet, jak i inne postacie przez cały czas były w stanie utrzymać uśmiech na mojej twarzy.

Scenariusz nie jest jedynym powodem do radości – choć ten właściwie jest mocno sztampowy i raczej nie zaskakuje niczym nadzwyczajnym. Często w swoich recenzjach nie skupiam się na opisywaniu grafiki, ponieważ w dobie mediów społecznościowych i YouTube’a raczej nie ma to większego sensu. Wszakże każdy może doskonale zobaczyć, jak gra prezentuje się w 4K. Tym razem nie mogę jednak nie podzielić się swoim zachwytem, odnośnie tego, co przygotowało studio Insomniac Games.

Oprawa wizualna Ratchet & Clank: Rift Apart to prawdziwe arcydzieło! Jeżeli do tej pory zastanawialiście się nad sensem wypuszczenia konsol 9. generacji, to teraz macie dowód, dlaczego było to konieczne. Nie chodzi wyłącznie o sam aspekt wizualny, ale o to, jak gra prezentuje się w ruchu. Zgodnie z fabułą, bohaterowie mogą przeskakiwać pomiędzy różnymi wymiarami, a niekiedy robią nieustannie podczas zaliczania konkretnych misji. Przechodzenie z jednego świata do drugiego następuje bez żadnego ekranu ładowania ani ścięcia obrazu – ot, po prostu przeskakujemy do kolejnego wymiaru i świat dookoła nas wygląda inaczej.

Jeśli natomiast chodzi o gameplay, to ten nie wyróżnia się niczym szczególnym, z czym nie mielibyśmy do czynienia w poprzednich częściach. Twórcy nie zrewolucjonizowali swojej serii, a raczej rozwinęli pewne jej aspekty. Do dyspozycji graczy oddano jeszcze więcej pokręconych broni, Ratchet otrzymał nowe zdolności dzięki gadżetom, a w trakcie rozgrywki możemy wziąć udział w licznych mini gierkach, w których przejmujemy m.in. kontrolę nad Clankiem.

Chciałbym napisać, że jedną z ciekawszych nowości jest naprzemienne granie Rivet i Ratchetem, ale niestety nie mogę tego zrobić. Akurat pod tym względem producent delikatnie mnie rozczarował, ponieważ lombaksem, jak i jego żeńskim odpowiednikiem sterujemy dokładnie w ten sam sposób. Bohaterowie oferują identyczny wachlarz ruchów, korzystają z tego samego sprzętu i mają dostęp do takich samych zdolności. Szkoda, że Insomniac Games nie pokusiło się o większe zróżnicowanie – zdecydowanie zmarnowany potencjał.

Ratchet & Clank: Rift Apart to rewelacyjna przygodowa gra akcji, która dostarczyła mi niesamowicie dużo frajdy. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że po raz kolejny otrzymaliśmy praktycznie to samo, ale o dziwo – formuła serii nadal działa! Tego typu produkcji jest naprawdę niewiele na rynku, dlatego nie mam nic przeciwko, że kolejny raz z rzędu obcuję z tym samym (choć lepszym). Zwłaszcza, że na tę część musieliśmy czekać aż pięć długich lat. Ale warto było!

Ratchet & Clank: Rift Apart - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Ratchet & Clank: Rift Apart?

Jeżeli nie jest to wasza pierwsza gra w życiu, to zdecydowanie odradzam zabawę na najłatwiejszym poziomie trudności. Jest on na tyle prosty (nie można w nim nawet zginąć), że kompletnie może wam wypaczyć obraz tej fascynującej produkcji. Zabawa na „normalu” powinna być w pełni satysfakcjonująca – nie tylko będziecie stosunkowo rzadko ginęli, to na dodatek walka z przeciwnikami nie sprawi wam zbyt wielu problemów.

Z biegiem gry otrzymacie dostęp do wielu rodzajów broni, dlatego nie krepujcie się korzystać z nich podczas walki. Nie ograniczajcie się wyłącznie do jednej spluwy, tylko przez cały czas zmieniajcie pukawki podczas starć. Dzięki temu nie będziecie mieć problemów z brakującą amunicją, a wasze bronie nieustannie będą awansować na wyższe poziomy. Może to się przydać na późniejszych etapach gry, kiedy na arenę wkroczą bardziej wymagający bossowie lub liczniejsze grupy oponentów.

Po trafieniu do nowej lokacji nie skupiajcie się wyłącznie na zaliczeniu zadań głównych. Zamiast tego powinniście dokładnie sprawdzić wszystkie kąty, w poszukiwaniu cennego rarytanium (surowiec wykorzystywany do ulepszania broni) oraz innych, mniej lub bardziej przydatnych, znajdziek, jak np. nowe elementy zbroi. Co jakiś czas zaglądajcie do mapy, na której zaznaczane są lokacje niektórych przedmiotów. Pamiętajcie tylko, że niekiedy nie będziecie mogli od razu dostać się do wszystkich miejsc. Czasami na daną planetę będziecie musieli wrócić w późniejszym etapie rozgrywki.

Ile godzin zajmuje ukończenie Ratchet & Clank: Rift Apart?

Czas potrzebny na ukończenie najnowszych przygód Ratcheta i Clanka nie odbiega zbytnio od standardów serii. Oznacza to, że całość można z powodzeniem ukończyć w około trzynaście godzin, zaś do wymaksowania potrzeba kolejnych trzech-czterech godzin.

Na czym zagrać w Ratchet & Clank: Rift Apart?

Produkcja od początku tworzona była wyłącznie z myślą o konsoli 9. generacji, czyli PlayStation 5. Gra jest zbyt zaawansowana technologicznie, dlatego nie było możliwości wrzucenia jej na poprzednią platformę Sony. Możliwe, że w przyszłości pojawi się też wersja PC, ale raczej nie liczyłbym na to w najbliższych kilku latach.

Premiera Ratchet & Clank: Rift Apart – kiedy?

Jeżeli z wypiekami na twarzy czekaliście na premierę gry studia Insomniac Games, to mam dla was dobrą wiadomość. Rift Apart trafiło do sprzedaży 11 czerwca 2021 roku, zarówno w wersji pudełkowej, jak i cyfrowej dostępnej w PlayStation Store.

Czy Ratchet & Clank: Rift Apart posiada polską wersję językową?

Polski oddział Sony Interactive Entertainment przyzwyczaił nas do tego, że niemalże każda gra ekskluzywna na PlayStation 4 i 5 posiada pełną polską wersję językową. Oznacza to, że w Ratchet & Clank: Rift Apart możecie włączyć zarówno rodzime głosy, jak i napisy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby w dowolnym momencie przełączyć grę na angielski dubbing.

Grę do testów dostarczyła firma PlayStation Polska, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski