Data publikacji:

TOP 7 gier z uniwersum Warhammera

Krótka lista najciekawszych pozycji wydanych na przestrzeni lat.

Niniejsze zestawienie jest w pełni subiektywne, dlatego z chęcią poznamy również Wasze propozycje. Tytułów osadzonych w świecie Warhammera Fantasy i Warhammera 40,000 było tak dużo, że z pewnością każdy zainteresowany tematem mógłby wymienić kilka ulubionych gier. Podczas doboru bazowałem zarówno na własnych doświadczeniach, jak i opiniach znajomych i ludzi z Internetu. Zaczynamy!

Warhammer: Dark Omen

Uniwersum Warhammera od zawsze miało bardzo duży potencjał do wykreowania widowiskowej i rozbudowanej gry strategicznej. Co prawda, studio Mindscape w 1998 roku nie miało tak ogromnych możliwości technologicznych jakie są współcześnie, ale i tak świetnie poradziło sobie z postawionym zadaniem. Warhammer: Dark Omen był interesującym RTS-em, w którym przejmowaliśmy kontrolę nad niedużymi armiami i prowadziliśmy zaciekłe bitwy z przeciwnikami.

Rozgrywka skupiała się przede wszystkim na prowadzeniu wojen, nie zabierając czasu na żmudne rozbudowywanie bazy, czy dbanie o zadowolenie społeczeństwa naszych wiosek. Dodatkowo, produkcja mogła pochwalić się fenomenalną oprawą muzyczną. Niektóre utwory do dzisiaj brzmią naprawdę dobrze i można ich słuchać z niewymuszoną przyjemnością. Warto ponadto wspomnieć, że w grę mogliśmy grać również na konsoli PlayStation One.

Blood Bowl II

Pierwsza odsłona Blood Bowl zadebiutowała w 2009 roku i już wtedy zwróciła uwagę graczy na nietypowe wykorzystanie popularnej marki. Dopiero w 2015 roku Cyanide Studio, wypuszczając na świat oficjalną kontynuację, w pełni rozwinęło ten szalony pomysł i wzniosło go na szczyty absurdu. Blood Bowl II to gra sportowa, która opiera się na bardzo oryginalnej odmianie futbolu amerykańskiego.

W produkcji zamiast tradycyjnymi zawodnikami, sterujemy najróżniejszymi stworzeniami wykreowanymi przez Games Workshop. Podczas meczów nie zabrakło brutalnej walki oraz magicznych sztuczek. Rozgrywka bywa wymagająca, zmusza do nieustannego kombinowania i przewidywania ruchów przeciwnej drużyny.

Warhammer: End Times - Vermintide

Mechanika znana z serii Left 4 Dead świetnie nadaje się do wielogodzinnych sesji ze znajomymi. Taki również w założeniu miał być Warhammer: End Times - Vemintide i trzeba przyznać, że studio Fatshark ukończyło misję z powodzeniem. Produkcja osadzona została w mieście Ubersreik, opanowanym przez najróżniejszej szkarady i monstra.

Zadaniem graczy jest stworzenie kilkuosobowej drużyny, w celu jak najskuteczniejszego wyeliminowania oponentów. Rozgrywka bywa krwawa i dynamiczna, a dostępne klasy postaci pozwalają na dostosowanie stylu gry do własnych upodobań. Vermintide pojawił się dotychczas wyłącznie na komputerach osobistych, ale już w sierpniu do sprzedaży powinny trafić edycje na PlayStation 4 i Xbox One.

Warhammer 40,000: Dawn of War

Pierwsza odsłona Dawn of War była prawdziwym objawieniem w branży gier wideo. Studio Relic Entertainment w fenomenalny sposób wykorzystało możliwości marki i oddało w ręce graczy mocno grywalnego RTS-a. Produkcja oferowała świetny system walki, ale także kładła duży nacisk na rozbudowę bazy i odpowiednie przygotowywanie się do obrony lub ataku.

Całość ubarwiały bardzo dobrze zrealizowane przerywniki filmowe, opowiadające o zaciekłej wojnie pomiędzy Space Marines, a Orkami. W chwili premiery ogromne wrażenie robiła także oprawa wizualna, pozwalająca na manewrowanie kamerą od panoramy do detalu. Szczegółowość modeli poszczególnych jednostek do dzisiaj może zawstydzić dzieła innych producentów.

Warhammer 40,000: Space Marine

Uniwersum 40,000 daje duże pole do popisu w kwestii strzelanek. Relic Entertainment doskonale zdawało sobie z tego sprawę, dzięki czemu otrzymaliśmy grę o podtytule Space Marine. Co prawda, nie był to tytuł wybitny, ale świetnie spełniał swoją rolę, tzn. pozwalał się wcielić w tytułowego kosmicznego komandosa oraz robić zadymę w szeregach złowrogich Orków.

Rozgrywka gameplayem przypominała serię Gears of War. Tutaj również obserwowaliśmy bohatera z perspektywy trzeciej osoby, byliśmy uzbrojeni w piło-karabin oraz oczyszczaliśmy kolejne pomieszczenia z przeciwników (brakowało jedynie chowania się za przeszkodami).

Warhammer Online: Age of Reckoning

Stworzenie gry MMORPG osadzonej w uniwersum Warhammer Fantasy było tylko kwestią czasu. W 2008 zadania podjęła się firma Mythic, która stworzyła naprawdę interesującą konkurencję dla World of Warcraft. Produkcja w ogromnym stopniu czerpała z produktów Games Workshop, dzięki czemu miłośnicy marki mogli poczuć się jak w domu.

Produkcja udostępniała rozbudowany kreator postaci, w którym mogliśmy wybrać przedstawiciela jednej z siedmiu nacji. Niestety po kilku latach od premiery, popularność gry zaczęła przemijać, aż w końcu pod koniec 2013 roku producent postanowił zamknąć serwery. Szkoda.

Warhammer 40,000: Dawn of War II

Kontynuacja Dawn of War wprowadziła do serii sporo zmian, co można uznać zarówno za wadę, jak i zaletę tej produkcji. Tym razem podczas kampanii dla samotnego gracza, nie traciliśmy czasu na rozbudowę bazy, tylko od razu ruszaliśmy do boju. W trakcie głównego wątku fabularnego kierowaliśmy oddziałem Space Marines, z czego każdy żołnierz posiadał własną osobowość oraz unikatowe zdolności.

Postaci mogły awansować na wyższe poziomy, a następnie uczyć się lepszego korzystania z posiadanego sprzętu. Ostatnio studio Relic Entertainment ogłosiło, że pracuje nad trzecią częścią Dawn of War, która ma wykorzystać najlepsze cechy "jedynki" oraz "dwójki". Szykuje się prawdziwy hit.

Autor: Łukasz Morawski