Data publikacji:

Sniper Elite: Resistance – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Po trzech latach od premiery poprzedniej odsłony serii Sniper Elite otrzymaliśmy spin-off, który ponownie pozwala wcielić się w tytułowego snajpera. Sprawdź, co nowego dodano do Sniper Elite: Resistance, jakie są wymagania tej gry na PC, a także ile kosztuje pudełkowe wydanie.
sniper elite resistance

Premiera Sniper Elite: Resistance. Na czym zagramy?

Dzieło studia Rebellion trafiło do sprzedaży 30 stycznia 2025 roku na wszystkich planowanych platformach. Z racji tego, że twórcy bazują na tej samej technologii, co w przypadku piątej odsłony serii, Sniper Elite: Resistance zostało wydane zarówno na konsolach poprzedniej generacji (PlayStation 4, Xbox One), jak i obecnej (PlayStation 5, Xbox Series X|S). Oczywiście tytuł dostępny jest również na pecetach.

O co chodzi w Sniper Elite: Resistance?

Z racji tego, że mamy do czynienia ze spin-offem serii, tym razem nie przejmujemy kontroli nad Karlem Fairburnem, ale nowym bohaterem, znanym jako Harry Hawker. Wydarzenia ze Sniper Elite: Resistance dzieją się w tym samym czasie, co fabuła „piątki”, lecz zabierają nas do innych miejsc na terenie okupowanej Francji. Zadaniem protagonisty jest powstrzymanie nazistów pracujących nad specjalną bronią biologiczną, która powstała po to, aby powstrzymać Aliantów podczas operacji Overlord. W trakcie dziewięciu misji będziemy zwiedzać najróżniejsze lokacje, aby zniszczyć wyznaczone cele, jednocześnie poszukując osób odpowiedzialnych za rozwój tej technologii. Presja jest ogromna, ponieważ w przeciwnym razie losy wojny zostaną zmienione na korzyść państw Osi.

Na czym polega rozgrywka w Sniper Elite: Resistance?

Studio Rebellion na dobrą sprawę nie wprowadziło zbyt wielu zmian względem poprzedniej odsłony. Na dobrą sprawę można powiedzieć, że Sniper Elite: Resistance jest po prostu zbiorem kolejnych misji fabularnych bazujących na tym samym silniku graficznym.
Jeśli natomiast cenicie sobie tę markę, to nie powinniście mieć z tym większego problemu, ponieważ gameplay cały czas stoi na wysokim poziomie. Oczywiście sztuczna inteligencja wrogów w dalszym ciągu pozostawia wiele do życzenia, jednak i tak przez większość czasu atakujemy ich z dalekich odległości przy użyciu karabinu snajperskiego (powróciła kamera rentgenowska, pokazująca lot pocisku i zadawane obrażenia). Niemniej nic nie stoi na przeszkodzi, aby przekradać się wśród swoich ofiar niczym Sam Fisher w Splinter Cellach lub walić do nich z pistoletów maszynowych w bezpośrednich starciach. Choć tę ostatnią opcję odradzam, bo wtedy łatwo zginąć z racji przeważającej siły wroga oraz średniego modelu korzystania z broni automatycznej.
W trakcie zaliczania misji fabularnych jesteśmy rzucani na stosunkowo otwarte mapy (choć niepozbawione niewidzialnych ścian) i tak naprawdę tylko od nas zależy, w jaki sposób zrealizujemy cele misji. Oczywiście musimy zaliczyć obowiązkowe zadania, ale także wraz z odkrywaniem kolejnych sekretów map odblokowujemy wyzwania dodatkowe, sprowadzające się do sabotowania obiektów wroga oraz wyeliminowania konkretnych nazistów. Jedną z nowości są także plakaty propagandowe, które musimy zrywać, aby odblokować specjalny rodzaj misji. Polegają one na zabijaniu wrogów w wyznaczonym czasie – czy to przy użyciu snajperski, czy robiąc to bez wykrycia.
Oczywiście ponownie całą fabułę jesteśmy w stanie ukończyć w kooperacji z innym użytkownikiem. Zdecydowanie polecam w taki sposób grać w ten tytuł, ponieważ wtedy rozgrywka jest o wiele bardziej nieprzewidywalna, co przekłada się na większą frajdę. Ponadto twórcy przygotowali tryby wieloosobowe, w których jako czteroosobowa drużyna odpieramy fale przeciwników. Nie zabrakło też rywalizacji pomiędzy użytkownikami – do dyspozycji mamy m.in. Team Deathmatch lub Bez Przejścia. W przypadku tego drugiego mapa zostaje podzielona na pół, bez możliwości przekroczenia bariery, aby dostać się na stronę wroga. Konieczne jest więc ostrzeliwanie się z dalekich odległości, co zachęca do korzystania z karabinu snajperskiego.

Czy w Sniper Elite: Resistance dostępna jest polska wersja językowa?

Podobnie jak w przypadku poprzedniej odsłony, tutaj również twórcy przygotowali polską wersję językową. Co prawda nie zaimplementowano pełnoprawnego dubbingu, jednak rodzime napisy są w zupełności wystarczające. Wszak nie jest to tytuł stawiający fabułę na pierwszym miejscu, a cele misji zawsze są zrozumiałe z racji wizualnych oznaczeń.

Ile kosztuje Sniper Elite: Resistance?

W tym przypadku mamy do czynienia z tytułem ze średniej półki cenowej, co oznacza, że Sniper Elite: Resistance kupimy za stosunkowo niewielkie pieniądze. Oficjalna cena standardowego wydania została ustalona na 239 złotych (Za Deluxe Edition trzeba zapłacić mniej więcej 100 złotych więcej), jednak już teraz znajdziecie o wiele tańsze oferty. O szczegółach przeczytacie na Ceneo.pl. Oczywiście wersja pudełkowa dostępna jest wyłącznie na PlayStation 5 i Xbox Series X. Gracze pecetowi muszą zadowolić się jedynie cyfrową dystrybucją.

Ile godzin zajmuje ukończenie Sniper Elite: Resistance?

Kampania fabularna w Sniper Elite: Resistance nie jest przesadnie długa. Na zaliczenie wszystkich dziewięciu misji potrzeba mniej więcej od siedmiu do ośmiu godzin, choć zależy to w dużej mierze od tego, na jakim poziomie trudności są gracze. Im bardziej realistyczną ustawicie rozgrywkę, tym wolniej będziecie przemieszczać się po mapach, żeby nie zostać wykrytym przez przeciwników. Pamiętajcie też o tym, że produkcja oferuje sporo dodatkowych trybów, które znacząco wydłużą spędzony przy niej czas.

Grafika i wymagania sprzętowe Sniper Elite: Resistance

Po Sniper Elite: Resistance widać, że serii przydałoby się wizualne odświeżenie. Co prawda grafika w dalszym ciągu wygląda naprawdę solidnie, lecz twarze postaci pozostawiają już wiele do życzenia. Tak samo nieco rozmazane tekstury, gdy przypatrzymy się im z bliska. Mimo wszystko grafika może się podobać – tytuł zdecydowanie nadrabia bardzo dobrymi projektami lokacji, które w dodatku zostały wypełnione masą detali. Oczywiście taki poziom grafiki ma też swoje plusy, bo dzięki temu dzieło studia Rebellion odpalicie na nieco starszych komputerach, bez obaw o problemy z uzyskaniem płynnej rozgrywki.
Minimalne:
  • Procesor: Intel Core i5-9400F
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce RTX 2060 / 8 GB Radeon RX 6600
  • Miejsca na dysku: 90 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Grę do testów dostarczyła firma Cenega. Opinia należy do autora artykułu.
    Zdjęcie: materiały prasowe Rebellion
    Autor: Orkisz