Data modyfikacji:

Ghostrunner 2. Kiedy premiera? Jakie wymagania? Zapowiedzi i przecieki

Pierwsza część Ghostrunnera była niezwykle pozytywnym zaskoczeniem 2020 roku. Produkcja polskiego studia One More Level obroniła się świetnie zaprojektowanym gameplayem, dzięki czemu otrzymała wysokie noty od recenzentów oraz dotarła do wielu graczy na całym świecie. To oczywiście zaowocowało tym, że producent pracuje już nad kontynuacją swojej cyberpunkowej franczyzy. Czy wiadomo już coś na temat Ghostrunner 2? Przekonajmy się.
ghostrunner 2

Kiedy odbędzie się premiera Ghostrunner 2?

Minie jeszcze mnóstwo czasu zanim będziemy mogli podać oficjalną datę premiery drugiej odsłony Ghostrunnera. Najważniejsze jest to, że twórcy potwierdzili rozpoczęcie prac nad tym tytułem, dlatego sequel jest już pewniakiem. Studio One More Level na pewno będzie chciało zaoferować graczom jeszcze bardziej rozbudowaną produkcję, dlatego niestety śmiało można zakładać, że gra trafi do sprzedaży najwcześniej w 2023 roku. Cóż, pozostaje zatem uzbroić się w cierpliwość…

Na jakich platformach zagramy w Ghostrunner 2?

Choć data premiery pozostaje na ten moment tajemnicą, to tego samego nie można napisać o platformach, na jakich udostępniona zostanie kontynuacja dobrze przyjętego Ghostrunnera. Producent zdradził, że druga odsłona dostępna będzie na komputerach osobistych oraz platformach PlayStation 5 i Xbox Series X|S. W „jedynkę” można było zagrać także na PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch, lecz tym razem studio zdecydowało się na dobre porzucić starą generację konsol. Dzięki temu twórcy będą mieli większe pole do popisu, bez ograniczeń wynikających ze starej technologii.

Co wiemy o Ghostrunner 2? Rozgrywka i fabuła

Wydawcą pierwszej części Ghostrunnera była polska firma All in! Games, która w 2021 roku sprzedała prawa do marki włoskiemu koncernowi 505 Games. Za podpisane cesji własności, rodzimy wydawca otrzymał aż pięć milionów euro, co wyraźnie pokazuje, że w dziele studia One More Level jest ogromny potencjał finansowy. Na początku nie wiadomo było, kto w takim razie przejmie prace nad oficjalną kontynuacją, ale na szczęście okazało się, że seria w dalszym ciągu będzie tworzona przez twórców oryginału.

Informacja ta pochodzi z oświadczenia Raffaele’a Galante, pełniącego funkcję dyrektora generalnego Digital Bros, do której należy 505 Games. Mężczyzna twierdzi także, że jego firma chce się jeszcze bardziej otworzyć na polski rynek, ponieważ dostrzega w nim ogromny potencjał oraz podziwia tutejszych producentów gier. Galante stwierdził nawet, że rodzime produkcje obecnie plasują się w europejskiej czołówce.
Jeśli natomiast chodzi o samą grę, to w tej chwili nie jestem w stanie napisać niczego konkretnego o drugiej części Ghostrunnera. Twórcy wstrzymują się na razie z podawaniem jakichkolwiek detali, skupiając bardziej uwagę na pierwszej odsłonie. Ta w dalszym ciągu jest wspierana (w 2021 roku do sprzedaży trafiła wersja na PlayStation 5 i Xbox Series X|S) i rozwijana o nową zawartość. Gra dotarła do wielu graczy (podczas premiery sprzedano ponad sześćset egzemplarzy), dlatego twórcy muszą zadbać o to, żeby społeczność nie zapomniała o tej marce.

Najbardziej zastanawiające jest, w jakim kierunku studio One More Level rozwinie gameplay. Pierwszy Ghostrunner był niesamowicie dynamiczną i wciągającą grą zręcznościową, w której akcję śledziliśmy z oczu głównego bohatera. Produkcja stawiała na liniowe (ale całkiem sporych rozmiarów) lokacje, a zadaniem użytkowników było pokonanie przeciwników oraz zaliczenie trudnych etapów platformówkowych, wykorzystując do tego celu parkourowe sztuczki i zaawansowany technologicznie miecz.

Taki rodzaj gameplayu był niezwykle ciekawy i dosyć mocno odstawał od tego, z czym mamy do czynienia w innych grach FPP. Dlatego mam nadzieję, że producent zdecyduje się bardziej na ewolucję swoich pomysłów, aniżeli kompletne przemodelowanie gameplayu. Postawienie na otwarty świat z różnymi aktywnościami pobocznymi mogłoby nieco zaburzyć rozgrywkę i zepsuć główną ideę pierwszego Ghostrunnera, gdzie walka sprowadzała się głównie do jednego trafienia mieczem bądź zginięcia od pojedynczego pocisku.

Bardziej liczę na to, że One More Level przedstawi nam nieco lepszą fabułę osadzoną w cyberpunkowych klimatach, ponieważ historia z „jedynki” nie była szczególnie oszałamiająca. Mimo wszystko o efekt końcowy raczej możemy być spokojni – studio już przy okazji pierwszej części udowodniło, że ma pomysł na tę markę, a potem potwierdziło to popremierowym rozwojem swojej gry. Wierzę, że z większym budżetem Polacy będą w stanie zdziałać cuda.

Czy gra Ghostrunner 2 będzie posiadała polską wersję językową?

Jak już wcześniej wspominałem, marka obecnie należy do 505 Games, dlatego to od tej firmy zależy, czy sequel otrzyma spolszczenie. Myślę jednak, że do tego dojdzie, ponieważ niektóre gry tego wydawcy (np. Control) dostępne są w Polsce w naszym języku. Ponadto nie zapominajmy, że produkcja tworzona jest przez rodzime studio One More Level.

Jakie będą wymagania sprzętowe Ghostrunner 2 na PC?

Producent na ten moment nie zaprezentował jeszcze ani jednego zwiastuna lub screenshota z gry, dlatego nie wiadomo nawet, na jakim poziomie graficznym będzie stał Ghostrunner 2. Tytuł powstaje jednak z myślą o konsolach nowej generacji, dlatego można zakładać, że One More Level zaoferuje graczom jak najlepszą oprawę wizualną, co może przełożyć się na stosunkowo wysokie wymagania sprzętowe. Na taką informację musimy natomiast poczekać – twórcy podzielą się nią bliżej premiery gry.
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.