Data publikacji:

Nadchodzi GeForce RTX 3080 Ti. Specyfikacja i cena nowej karty graficznej od Nvidia

Amerykańskie przedsiębiorstwo Nvidia nie zwalnia tempa. Producent w 2020 roku wypuścił do sprzedaży kilka modeli kart graficznych GeForce RTX z serii 30 i wszystko wskazuje na to, że na tym się nie skończy. Od jakiegoś czasu krążą plotki, że do sprzedaży trafi kolejny model, który może być skierowany w stronę wymagających graczy, ale z delikatnie mniejszym budżetem. Sprawdźcie, co na ten moment wiemy o GeForce RTX 3080 Ti.

GeForce RTX3080 Ti

Data premiery GeForce RTX 3080 Ti – kiedy możemy spodziewać się nowej karty Nvidii?

Ten model karty graficznej nie został jeszcze oficjalnie zapowiedziany przez Nvidię, dlatego wszystkie informacje, jakie trafiły do tego tekstu, pochodzą głównie z przecieków i nieoficjalnych źródeł. Wynika z nich, że premiera GeForce RTX 3080 Ti miała pierwotnie nastąpić w lutym, ale niewykluczone, że zostanie przeniesiona na bliżej nieokreślony termin. Powodem takiego stanu rzeczy może być problem z dostępnością pozostałych kart Nvidii z rodziny Ampere.

Cena karty graficznej GeForce RTX 3080 Ti

Podobnie jak w przypadku daty premiery, również na ten moment nie znamy oficjalnej ceny GeForce RTX 3080 Ti. Możemy jedynie domyślać się, ile będzie trzeba zapłacić za ten model karty graficznej. Wersja Ti pod względem parametrów ma przewyższać standardowy model RTX 3080, dlatego na pewno będzie kosztowała więcej niż 700 dolarów.

Z kolei nieco mocniejsze RTX 3090 jest lepsze od Ti, więc ostateczna kwota karty nie powinna przekraczać 1500 dolarów. Skłaniałbym się jednak do stwierdzenia, że ostateczna cena na pewno przekroczy barierę tysiąca dolarów albo się na niej zatrzyma.

Parametry techniczne GeForce RTX 3080 Ti – idealna karta dla graczy?

Informacja odnośnie specyfikacji technicznej karty graficznej z pewnością jest tym, co najbardziej interesuje potencjalnych klientów. Niestety, tutaj także muszę was rozczarować, ale kiedy siadałem do pisania tego tekstu, Nvidia nadal nie opublikowała oficjalnych parametrów GeForce RTX 3080 Ti. Poniższe informacje pochodzą więc z nieoficjalnych źródeł, dlatego mogą (choć nie muszą!) pojawić się w nich delikatne przekłamania, które będzie można zweryfikować dopiero za jakiś czas.
 • Pojemność pamięci: 20 GB
 • Rodzaj pamięci: GDDR6X 320-bit
 • Taktowanie VRAM: 19 GHz
 • Przepustowość danych: 760 GB/s
 • Układ: Ampere GA102
 • Liczba rdzeni Nvidia CUDA: 10496
 • Liczba rdzeni RT: 82 (druga generacja)
 • Liczba rdzeni Tensor: 328 (trzecia generacja)
 • Taktowanie GPU standardowe: brak informacji
 • Częstotliwość CGPU podwyższona: brak informacji
 • Pobór mocy: 320 W
Jeśli powyższe informacje odnośnie parametrów technicznych okażą się być prawdziwe, to możemy mieć do czynienia z jedną z ciekawszych nowych kart graficznych w portfolio Nvidii. Co prawda, będzie to model słabszy od GeForce RTX 3090, lecz nie na tyle, żeby zapaleni gracze kompletnie pominęli istnienie tego urządzeniu.

Wręcz przeciwnie, jeśli producent zaoferuje atrakcyjną cenę, to niewykluczone, że to właśnie GTX 3080 Ti będzie cieszył się większą popularnością. Wszakże parametry tego GPU mogą być na tyle mocne, że bez problemu poradzą sobie z udźwignięciem wysokobudżetowych gier w 4K i z włączonym ray tracingiem. Do tego trzeba pamiętać, że po premierze karty graficznej w edycji referencyjnej (Founders Edition) do sprzedaży trafią z pewnością wersje Overclocking przygotowane przez innych producentów. Mogą oni dodatkowo podkręcić niektóre z parametrów, bez wyraźnych skoków cenowych.

Zdecydowanie warto mieć ten model na uwadze, jeśli planuje się w 2021 roku wymianę komputera gamingowego na nowszy model.
Autor: Łukasz Morawski