Data modyfikacji:

Premiera GeForce RTX 3080 Ti. Specyfikacja i cena nowej karty graficznej od Nvidia

Amerykańskie przedsiębiorstwo Nvidia nie zwalnia tempa. Producent w 2020 roku wypuścił do sprzedaży kilka modeli kart graficznych GeForce RTX z serii 30 i wszystko wskazywało na to, że na tym się nie skończy. Od kilku miesięcy w mediach pojawiały się nieoficjalne informacje o potencjalnej premierze karty graficznej GeForce RTX 3080 Ti. 31 maja 2021 roku firma Nvidia potwierdziła część z dotychczasowych plotek, zapowiadając oficjalnie ten model GPU. Producent zdradził również cenę oraz datę premiery urządzenia.

GeForce RTX3080 Ti

Data premiery GeForce RTX 3080 Ti – kiedy zadebiutowała nowa karta Nvidii?

Zanim karta graficzna została zapowiedziana przez producenta, krążyły plotki jakoby miała trafić do sprzedaży już na początku lutego. Oczywiście tak się nie stało, co mogło wynikać z problemów z dostępnością pozostałych kart Nvidii z rodziny Ampere. Firma najpierw musiała choć trochę opanować sytuację z resztą modeli GPU, żeby dopiero wystartować ze sprzedażą kolejnych.

Jeżeli czekaliście na premierę GeForce RTX 3080 Ti, to mam dla was dobrą wiadomość. Karta graficzna trafiła do sprzedaży 3 czerwca 2021 roku. Niestety, ze względu na bardzo duże zainteresowanie, tutaj również pojawiają się problemy z dostępnością. Niewykluczone, że będziecie musieli zrezygnować z Founder Edition na rzeczy karty OC.

Cena karty graficznej GeForce RTX 3080 Ti

Zanim Nvidia potwierdziła istnienie tego układu, analitycy przewidywali, że cena GeForce RTX 3080 Ti nie powinna przekraczać 1500 dolarów. Wyliczenia te brały się z cen pozostałych GPU z serii RTX 30**. Okazuje się, że branżowi specjaliści mieli rację, ponieważ podstawowa edycja tej karty graficznej z domyślnym taktowaniem kosztuje 1199 dolarów.

Do sprzedaży trafiły również wersje Overclocking, za które odpowiadają m.in. takie firmy jak ASUS, Gainward, GIGABYTE czy MSI. Naturalnie ich cena jest znacznie wyższa od oryginału. W Polsce oficjalne ceny kart GeForce RTX 3080 Ti powinny zaczynać się od 5600 złotych, choć rzeczywistość jest zgoła inna i niektóre wersje kosztują znacznie więcej.

Parametry techniczne GeForce RTX 3080 Ti – idealna karta dla graczy?

Informacja odnośnie specyfikacji technicznej karty graficznej z pewnością jest tym, co najbardziej interesuje potencjalnych klientów. Przez długi czas musieliśmy bazować na informacjach pochodzących z nieoficjalnych źródeł, które nie uwzględniały wszystkich elementów. W ogólnym rozrachunku plotki dotyczące parametrów RTX 3080 Ti były jednak dosyć spójne z tym, co oficjalnie zaprezentowała Nvidia. A prezentują się one następująco:
 • Pojemność pamięci: 12 GB
 • Rodzaj pamięci: GDDR6X 384-bit
 • Taktowanie VRAM: 19 GHz
 • Przepustowość danych: 912 GB/s
 • Układ: Ampere GA102-225
 • Liczba rdzeni Nvidia CUDA: 10240
 • Liczba rdzeni RT: 80 (druga generacja)
 • Liczba rdzeni Tensor: 320 (trzecia generacja)
 • Taktowanie GPU standardowe: 1.365 GHz
 • Częstotliwość CGPU podwyższona: 1.635 GHz
 • Pobór mocy: 350 W

Powyższe informacje wyraźnie pokazują, że model RTX 3080 Ti jest doskonałym wyborem dla osób, które nie potrzebują tak drogiej i wydajnej karty graficznej jak RTX 3090. Stosunek ceny do jakości opisywanego GPU stoi na bardzo zadowalającym poziomie, dzięki czemu może to być jeden z bardziej pożądanych produktów Nvidii w następnych latach.

Parametry GeForce RTX 3080 Ti są w zupełności wystarczająco do grania w rozdzielczości 4K oraz z włączonym ray-tracingiem. Karta wykorzystuje również technikę renderingu DLSS (Deep Learning Super Sampling), która znacząco zwiększa wydajność układu graficznego w oparciu o sztuczną inteligencję rdzeni Tensor. Dzięki temu gry działają dwa razy szybciej, przy zachowaniu wyraźnego i ostrego obrazu.

Producent przygotował także wsparcie dla rozwiązania Nvidia Reflex, które odpowiada za redukcję opóźnienia systemowego. Program można dostosowywać do własnych potrzeb, np. włączając tryb Low Latency zwiększający precyzję graczy w produkcjach nastawionych na sieciową rozgrywkę, jak np. Valorant czy Apex Legends.

Na ten moment już ponad sto trzydzieści popularnych gier komputerowych wspiera technologie wykorzystywaną przez kartę RTX 3080 Ti oraz pozostałe modele nowych układów graficznych Nvidii. Oprócz tego, z możliwości GPU skorzystają również osoby pracujące na takich aplikacjach jak Adobe Photoshop, DaVinci Resolve lub OBS.

Autor: Łukasz Morawski