Data publikacji:

DirectStorage w Windows 11 – szybsze ładowanie gier?

DirectStorage to nazwa technologii opracowanej przez Microsoft z myślą o graczach, która jest dostępna na komputerach z systemem Windows 11 lub Windows 10. Najprościej ujmując, przyspiesza ona znacząco ładowanie danych z dysku SSD przez grę, co teoretycznie może znacząco skrócić czas ładowania, a tym samym poprawić komfort zabawy, zwłaszcza w tytułach przedstawiających duże wirtualne światy. Tłumaczmy, na jakiej zasadzie działa DirectStorage, a także w jaki sposób najskuteczniej korzystać z tech technologii.
Young gamer play in game club

Jak działa DirectStorage w Windows 11?

DirectStorage to biblioteka oprogramowania (tzw. API), która powstała z myślą o deweloperach przygotowujących nowe gry na komputery PC z systemem Windows 11 i 10 oraz konsole Xbox Series X|S. Zawiera ona instrukcje optymalizujące przepływ danych pomiędzy dyskiem przechowującym grę a układem graficznym. Technologia powstała wyłącznie z myślą o napędach SSD dostępnych pod postacią kart rozszerzeniowych PCIe 3.0 NVMe lub PCIe 4.0 NVMe, które w ostatnich latach powoli wypierają standardowe półprzewodnikowe napędy 2,5 cala, korzystające z wiekowego już interfejsu SATA.
DirectStorage pozwala ominąć kilka etapów prac wykonywanych przez komputer w trakcie odczytywania danych z dysku. Ma to znaczenie w przypadku gier operujących bardzo dużymi ilościami danych, które muszą być przetworzone przez układ graficzny (GPU). Dotyczy to przede wszystkim wysokobudżetowych produkcji z otwartymi lub bardzo rozległymi trójwymiarowymi światami. 
Pliki takie jak tekstury i modele 3D są najczęściej skompresowane i muszą być „rozpakowane” przez procesor, który następnie przekazuje je GPU do finalnej obróbki. DirectStorage pozwala ominąć ten krok i przyspiesza komunikację poszczególnymi komponentami. Dane trafiają od razu do pamięci VRAM karty graficznej i na bieżąco są przetwarzane przez jej chipset, który świetnie radzi sobie z równomiernym wykonywaniem wielu różnych operacji. Układ nie musi już czekać na odpowiedź CPU, co teoretycznie zwiększa szybkość ładowania się gry.
Dzięki DirectStorage czasy ładowania gier ulegają wyraźnemu skróceniu, a różnice mogą sięgać tutaj nawet kilkudziesięciu procent. Proces przyspiesza też strumieniowanie tekstur oraz obiektów 3D, dzięki temu np. przemieszczając się szybko po mapie, nie spotkamy się z dobrze znanym graczom zjawiskiem, kiedy to plansza ładuje się tylko częściowo, przez kilka sekund rażąc niskiej jakości teksturami lub obiektami pojawiającymi się znikąd tuż przed naszymi oczyma.
Warto zwrócić uwagę na to, że DirectStorage nie musi być używany przez deweloperów, jednak ponieważ duża część czołowych producentów pracuje również z konsolami Xbox Series X|S, przygotowane przez nich gry automatycznie będą korzystać choć w minimalny sposób z technologii. 

Jak aktywować DirectStorage w Windows 11?

Aby móc uruchomić DirectStorage na naszym systemie operacyjnym, musimy mieć najnowszą wersję OS-a, kartę graficzną wspierającą DirectX 12 oraz Shader Model 6.0 (wymagania te spełnia większość GPU na rynku).
To, czy DirectStorage jest uruchomione, możemy szybko sprawdzić, uruchamiając systemową aplikację Game Tab. Robimy to, wciskając równocześnie na klawiaturze klawisz „Windows” oraz literę „G”. Na pasku zadań wyświetlonym u góry ekranu klikamy w ikonę przedstawiającą koło zębate. Następnie w otwartym oknie wybieramy pozycję „Funkcje gier”, w ten sposób wyświetlimy wszystkie napędy zainstalowane w komputerze oraz to, czy DirectStorage jest na nim automatycznie uruchomione. Jeżeli chcemy skorzystać z funkcji w grze, powinna być ona zainstalowana wyłącznie na kompatybilnym napędzie.
Zdjęcie: Envato Elements